Olejki na skórę alergika - jak stosować?
W poszukiwaniu naturalnych, nieuczulających kosmetyków dla alergików trafiłam na naturalne olejki roślinne. Często wchodzą one w skład emolientów dla skóry atopowej i wrażliwe. Olejki doskonale nawilżają i odżywiają suchą skórę alergików, łagodzą podrażnienia. Ponieważ nie zawsze skład kosmetyków mi odpowiada, zaczęłam próbować stosować czyste oleje na skórę. Taki sposób ma dużo zalet, ale też pewne wady. Ale wydaje mi się, że znalazłam złoty środek jak stosować oleje roślinne na skórę alergików z najlepszym skutkiem.
Czy olejki na skórę uczulają?
Na wstępie chciałam podkreślić, że oczyszczone oleje roślinne praktycznie nie uczulają, ponieważ pozbawione są białek. A to właśnie białka odpowiadają za zdecydowaną większość reakcji alergicznych. Oczywiście skóra alergika może reagować wysypką i podrażnieniem także ta inne składniki, dlatego trzeba zachować czujność, ale zasadniczo oleje mają bardzo niski potencjał uczulający. Dlatego właśnie się nimi poważnie zainteresowałam.
Olej nie zastąpi oczywiście wszystkich kosmetyków. Ale doskonale uzupełnia codzienną pielęgnację skórę alergicznej - zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Przy jakim typie skóry najlepiej stosować olejki roślinne?
- skóra sucha, skłonna do łuszczenia się
- skóra odwodniona
- skóra skłonna do podrażnień
Główne właściwości olejków na skórę alergiczną:
- dostarczają skórze składników odżywczych
- tworzą barierę ochronną przed utratą wilgoci
- wzmacniają działanie innych składników kosmetyków - ponieważ są lipofilne, docierają nawet do głębszych warstw skóry
- nawilżają i odżywiają skórę
- poprawiają koloryt skóry
- łagodzą podrażnienia
Efekty stosowania olejków dla skóry wrażliwej:
- gładsza, bardziej elastyczna skóra
- zdrowszy wygląd skóry
- naturalny połysk świeżości
Najlepsze olejki do cery suchej, wrażliwej i alergicznej
Olejek arganowy na skórę alergiczną
Idealny do cery suchej, szorstkiej, zniszczonej opalaniem. Poza tym (dobra wiadomość dla dojrzałych alergiczek) olejek arganowy zmniejsza zmarszczki i doskonale nawilża. Zawiera dużo antyoksydantów, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się skóry.
Olejek migdałowy dla alergików
Wygładza szorstką skórę, nawilża, przywraca blask skórze. Może być stosowany nawet u kobiet w ciąży - polecany też ze względu na ochronę przed powstawaniem rozstępów.
Olejek z awokado dla skóry wrażliwej
Źródło witamin, doskonale odświeża skórę, głęboko nawilża i odżywia skórę. Chroni suchą skórę przed utratą wilgoci.
Olejek różany dla skóry wrażliwej
Odżywia i łagodzi skórę, zapewnia naturalną ochronę przez promieniowaniem UV, dostarcza witamin
Olejek z drzewa herbacianego dla cery trądzikowej
Alergicy także miewają problemy z trądzikiem, wtedy warto sięgnąć po olejek z drzewa herbacianego polecany przy cerze trądzikowej - działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, łagodzi i wysusza zmiany trądzikowe, można stosować punktowo na wypryski.
Inne olejki, które świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry alergicznej i suchej:
- olej z pestek winogron
- olej z wiesiołka
- olej jojoba
- olej z konopi
Olejek pod makijaż?
Niewielką ilość olejku można bez obaw używać też pod makijaż, ponieważ łądnie wygładza cerę. Oczywiście powinna to być niewielka ilość, tak żeby na skórze nie została tłusta powłoka.
Mój sposób na stosowanie olejków na skórę alergiczną
Zdradzę Wam mój sposób na stosowanie olejków w pielęgnacji skóry alergików. Początkowo próbowałam stosować same olejki na skórę (bez żadnych dodatków), ale nie do końca podobał mi się efekt - skóra była dość tłusta, trzeba było długo czekać, aż olejek się wchłonie. Aleks też narzekał, że ma tłustą skórę, jeśli go smarowałam olejkami. Dlatego zaczęłam stosować taki sposób:
- porcję kremu dla alergików (do twarzy lub do ciała) nakładam na dłoń
- dodaję kilka kropki wybranego olejku
- mieszam dokładnie na dłoni
- taką mieszanką smaruję twarz/ciało jak zwykle
Efekt? Znacznie lepsze uczucie nawilżenia skóry, niż po użyciu samego kremu, a jednocześnie brak efektu przetłuszczenia. Do tego zgodnie z wspomnianymi wcześniej informacjami, można liczyć, że cenne składniki kremu będą mogły się lepiej wchłonąć w głąb skory dzięki lipofilnym właściwościom oleju.
Taki sposób można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci a nawet niemowląt.
Wypróbujcie i dajcie znać. Ciekawa jestem, jakie olejki sprawdzają się u Was najlepiej?
Ja obecnie stosuję głównie olejek jojoba i olejek arganowy, Ale mam zamiar testować też inne wspomniane olejki dla skóry alergicznej. Chętnie przeczytam Wasze rekomendacje - dajcie znać w komentarzach.
Brak komentarzy
Prześlij komentarz
Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.