-->
.
no
no

Syrop klonowy - słodkie zalety i gorzkie wady

21 komentarzy
Syrop klonowy - słodkie zalety i gorzkie wady

Właściwości syropu klonowego

Syrop klonowy to kolejny obok syropu z agawy popularny, słodki zamiennik cukru. Już na wstępie Wam zdradzę, że w moim rankingu wypada znacznie lepiej niż rafinowany biały cukier i syrop z agawy.
Syrop klonowy dobrze się sprawdzi dla osób, które nie chcą/nie muszą odstawiać sacharozy, ale chcą zastąpić biały cukier czymś zdrowszym. Zamieniając biały cukier na syrop klonowy dostarczycie swojemu organizmowi oprócz pustych kalorii z sacharozy dodatkowo także sporą dawkę naturalnych przeciwutleniaczy, mikroelementów i witamin. Jednak ze względu na wysoką zawartość sacharozy syrop klonowy powinien być spożywany rzadko, raczej okazyjnie (czyli tak jak cukier). Pamiętajcie także, że alergicy powinni ograniczać spożycie cukrów prostych i sacharozy, gdyż mają one ogólnie niekorzystny wpływ na układ immunologiczny, a także sprzyjają rozrostowi grzybów Candida w jelitach. 

Wady syropu klonowego:

  • główna wada - wysoka zawartość cukrów – syrop klonowy zawiera przede wszystkim:
- sacharozę 52 - 75%
- glukozę 0-9,5%
- fruktozę 0-3,9%
  • z tego względu nie jest wskazany dla cukrzyków, przy kandydozie, diecie bezcukrowej i innych sytuacjach, w których należy unikać sacharozy i cukrów prostych
  • różnice w zawartości cukrów mogą wynikać z terminu zbioru syropu, gatunku klonu.
Syrop klonowy witaminy

Zalety syropu klonowego:

  • minimalne ryzyko wywołania reakcji alergicznej, dobra alternatywa przy uczuleniu na miód
  • produkt wegański
  • wysoka zawartość przeciwutleniaczy, 4mg polifenoli w 60ml – aż 54 dotychczas wykrytych polifenoli, w tym substancje o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i antyoksydacyjnym.
  • wykazano działanie przeciwnowotworowe niektórych związków izolowanych z syropu klonowego – w warunkach in-vitro syrop klonowy hamował wzrost komórek raka, szczególnie komórek raka prostaty i raka płuc.
  • kwas abscysynowy z syropu klonowego stymuluje wytwarzanie insuliny przez trzustkę oraz zwiększa wrażliwość komórek tłuszczowych na insulinę, sprzyja wykorzystaniu glukozy przez komórki mięśniowe
  • wysoka zawartość mikroelementów – szczególnie manganu, cynku (korzystnego dla alergików i wspomagającego pracę układu immunologicznego), magnezu, niewielka ilość potasu i wapnia
  • wysoka zawartość ryboflawiny (witamina B2) a także niewielkie ilości innych witamin z grupy B
  • produkt naturalny, sok uzyskany z klonu poddawany jest jedynie odparowaniu wody (gotowanie) i filtracji.
  • pozyskiwanie soku nie wpływa negatywnie na drzewa, sok pozyskuje się  przez krótki okres roku (wczesną wiosną) a drzewa mogą być wykorzystywane nawet przez kilkadziesiąt lat.
  • oryginalny 100% syrop klonowy nie zawiera żadnych sztucznych dodatków typu konserwanty, barwniki (należy dokładnie czytać etykiety, zdarzają się syropy tylko udające syrop klonowy)
  • ciekawy smak, szerokie zastosowanie kulinarne, rozmaite potrawy i napoje - dobrze rozpuszcza się w wodzie

Jak powstaje syrop klonowy?

Syrop klonowy alergia
Syrop klonowy uzyskuje się przede wszystkim z klonu cukrowego (Acer saccharum), klonu czarnego (Acer nigrum) i klonu czerwonego (Acer rubrum). Te gatunki charakteryzują się wysoką zawartością cukru w soku.
Produkt ten stosowali już rdzenni Indianie z północnej części Ameryki Północnej, jeszcze na długo przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Następnie Indianie pokazali jak zbierać sok klonowy Europejskim osadnikom. 
Klony od których pozyskuje się sok muszą mieć ok. 30-40 lat, dopiero wtedy są nawiercane, drzewa mogą być wykorzystywane nawet do 100 lat. Sok pozyskuje się wczesną wiosną, wtedy jest słodki, gdy drzewa zaczynają puszczać pąki jego skład ulega zmianom i na niekorzyść zmieniają się walory smakowe. W każdym drzewie wierci się kilka otworów w których montuje się specjalny kranik. Sok spływa albo bezpośrednio do pojemnika albo doprowadzony jest systemem rurek do zbiorczych pojemników. Obecnie producenci stosują wysokowydajne parowniki ograniczające zużycie energii, a uzyskany produkt jest poddawany filtracji, w celu usunięcia skrystalizowanego cukru. Nadal jednak nie stosuje się żadnych bardziej inwazyjnych metod produkcji, podczas obróbki nie stosowane są środki chemiczne, a uzyskany syrop nie zawiera żadnych sztucznych dodatków. 1 litr syropu powstaje z 20-50 litrów soku klonowego. Z syropu klonowego mogą być produkowane także inne słodkie produkty jak cukier klonowy, cukierki klonowe czy masło klonowe.
Wytwórnie syropu powstają przede wszystkim w północno-wschodniej części Ameryki Północnej – Kanadzie i niektórych regionach USA. 

Zawartość witamin i składników mineralnych w syropie klonowym


Syrop klonowy
¼ szklanki
80g
Syrop kukurydziany wysoko fruktozowy (HFCS)
¼ szklanki
78g
Miód
¼ szklanki
85g
Cukier brązowy
¼ szklanki
55g
Biały cukier
¼ szklanki
51g
Ryboflawina (mg)
0,59
0,01
0,03
0
0,01
tiamina (mg)
0,01
0
0
0
0
Mangan (mg)
1,89
0,07
0,07
0,04
0
Cynk (mg)
0,58
0,02
0,19
0,02
0
Magnez (mg)
16,5
0
1,75
5,0
0
Wapń (mg)
58,0
0
5,0
45,8
0,48
Żelazo (mg)
0,09
0,02
0,36
0,39
0,03
Selen (mcg)
0,4
0,55
0,66
0,65
0,3
Potas (mg)
167
0
44,0
73,3
0,96
Kalorie (kcal)
216
220
261
216
196

Wykazano, że syrop klonowy zawiera ponad 50 różnych przeciwutleniaczy. Niektóre z nich wykazują właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne czy przeciwcukrzycowe
Zdolność pochłaniania wolnych rodników tlenowych
mikromol TE2/100g produktu
Brokuł, surowy
1362
Banan, surowy
879
Marchew, surowa
666
Syrop klonowy
600
Kapusta, surowa
508
Pomidor, surowy
337
Kantalupa
315

Zastosowanie kulinarne syropu klonowego

  • do pieczenia – ciasta, ciastka, babeczki
  • słodka polewa – naleśniki, gofry, desery, lody
  • substancja słodząca – do kawy, drinków, koktajli
  • składnik marynaty do mięsa
Jeśli dotychczas używałaś do wypieków cukru i chcesz go zastąpić syropem klonowym warto zastosować się do poniższych sugestii.
  • zamiast 1 miarki cukru użyj 3/4 miarki syropu klonowego
  • odpowiednio zmniejsz ilość innego płynu dodawanego do danego wypieku
  • dodaj ¼ łyżeczki sody na 1 szklankę syropu klonowego dodawanego do wypieku
  • temperaturę pieczenia zmniejsz o kilka stopni  

Podsumowanie

Muszę przyznać, że po dokładnym prześledzeniu wielu publikacji na temat syropu klonowego jestem mile zaskoczona – wygląda na to, że jest on znacznie „mniejszym złem” niż zwykły cukier. Wypada też zdecydowanie lepiej niż syrop z agawy. Pamiętajmy jednak, że mimo że jest to produkt naturalny, to nadal jest to produkt zawierający dużą ilość sacharozy i powinien być spożywany raczej okazjonalnie,  nie jest wskazany dla cukrzyków czy osób z różnych powodów ograniczających spożycie cukru w diecie. Jeśli jednak chcecie czymś dosłodzić potrawę lub napój i macie do wyboru cukier rafinowany, syrop z agawy lub syrop klonowy – wybierzcie ten ostatni.


Gdzie kupić syrop klonowy?

Syrop klonowy bez problemu można kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością.
Syrop klonowy w dobrej cenie kupicie np. tutaj
Można też kupić go np. tutaj
Oryginalny syrop klonowy z kanady można kupić m.in. w sklepie biosyrop. Oprócz syropu klonowego znajdziecie w tym sklepie inne ciekawe produkty z syropu klonowego jak np. cukier klonowy, cukierki klonowe czy naturalne dżemy słodzone syropem klonowym.


syrop klonowy właściwościCzy istnieje idealny zamiennik cukru dla alergika? Zdrowy, z wysoką zawartością witamin, mikroelementów i innych korzystnych składników, a przy tym nie obciążający organizmu wysokim stężeniem dwucukrów i cukrów prostych? Możliwe, że tak, ale syrop klonowy takim ideałem nie jest z powodu wysokiej zawartości sacharozy. Zatem - szukamy dalej, ale zdecydowanie nie wrzucam syropu klonowego na czarną listę. My czasem stosujemy syrop klonowy do wypieków a także jako polewę np. do porannej "tefianki". 

płatki teff przepisy


Wkrótce pojawią się posty o innych zamiennikach cukru – czy jakiś produkt interesuje Was szczególnie i chcecie przeczytać o nim rzetelne i obiektywne informacje? Dajcie znać w komentarzach :-)
Wybrane źródła:
Legault, J.; Girard-Lalancette, K.; Grenon, C.; Dussault, C.; Pichette, A. Antioxidant activity, inhibition of nitric oxide overproduction, and in vitro antiproliferative effect of maple sap and syrup from Acer saccharum. J. Med. Food 2010, 13, 460-468. Li L.; Seeram N. Maple syrup phytochemicals include lignans, coumarins, a stilbene, and other previously unreported antioxidant phenolic compounds. J. Agric. Food Chem. 2010, 58, 11673-11679. Theirault, M.; Caillet, S.; Kermasha, S.; Lacroix, M. Antioxidant, antiradical and antimutagenic activities of phenolic compounds present in maple products. Food Chem. 2006, 98, 490-501. Phillips, K.; Carlsen, M.; Blomhoff, R. Total antioxidant content of alternatives to refined sugar. J. Amer. Diet. Assoc. 2009, Jan. 109(1):64-71.Federation of Quebec Maple Producers, Press Release, March 4, 2010 Stuckel, J. G., and N. Low. The Chemical Composition of 80 Pure Maple Syrup Samples Produced in North America. Food Research International. 1996, 29(3-4), 373-379. Legault, et al. in 2010, USDA Nutrient Database and Canadian Nutrient File
author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

21 komentarzy

  1. Uwielbiam syrop klonowy, więc ciesze się, że całkiem nieźle wypada :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio sporo słyszałam o syropie z daktyli, co Ty o nim sądzisz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. syrop daktylowy na pewno będzie w czołówce mojego rankingu :-) mam nadzieje że wkrótce opublikuję o nim post.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. już jest post o syropie ryżowym, zapraszam :) http://www.urok-zycia-alergika.pl/2015/05/syrop-ryzowy-czy-ma-cos-wspolnego-ze.html

      Usuń
  4. Dzięki, postaram się napisac cos ciekawego na ich temat :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. uprzejmie proszę post o syropie daktylowym :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Nigdy nie piłam syropu klonowego, zwykle kupuję dicotuss , nie było potrzeby zmieniać. Ten klonowy widzę, że ma dużo zastosowań :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ryboflawina to wit.B2

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja poproszę o post o ksylitolu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jest w planach :) ksylitol to ogólnie ciekawy zamiennik cukru, z tym, że może być problematyczny dla niektórych alergików, szczególnie uczulonych na brzozę.

      Usuń
  9. A jest gdzieś post o syropie kokosowym? Ostatnio zacząłem więcej go używać właśnie jako zastępnika, na etykiecie rozpisują się o jego zaletach, a ciekaw jestem jak to się ma do rzeczywistości

    OdpowiedzUsuń
  10. Proszę o wytłumaczenia dlaczego na początku artykułu jest napisane, ze syrop klonowy osłabia układ immunologiczny, a zaraz niżej, ze syrop wspomaga układ immunoligiczny, przecież jedno zaprzecza drugiemu.

    Z góry Dziękuje za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
  11. A syrop kokosowy? Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  12. Chętnie przeczytałabym coś na temat syropu kokosowego i daktylowego. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  13. Syrop brzozowy ma jeszcze lepsze właściwości prozdrowotne, ale jest mniej słodki.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no