-->
.
no
no

Czy Nutramigen lub Bebilon Pepti mogą uczulać?

20 komentarzy
Białka mleka krowiego to jeden z najczęstszych czynników wywołujących alergię u niemowląt i małych dzieci.
Najlepszą opcją dla małych alergików jest jak najdłuższe karmienie mlekiem matki, a jeśli nie ma takiej możliwości niemowlęta  uczulone na białko mleka krowiego otrzymują specjalnie przetworzone mleko modyfikowane tzw. hydrolizaty.  Mieszanki te zawierają zhydrolizowane białka mleka - hydroliza jest to proces enzymatyczny, w którym białka mleka, które mają długie łańcuchy są cięte na krótsze łańcuchy, o mniejszych właściwościach uczulających. Dzięki temu ich zdolności wywoływania reakcji są zredukowane, a układ odpornościowy zazwyczaj nie reaguje na te cząsteczki. Dlatego w większości przypadków takie hydrolizaty nie wywołuje objawów alergii u dzieci z alergią na białko mleka. Ale nie zawsze jest tak kolorowo.

Czy alergia na Nutramigen lub Bebilon Pepti jest często spotykana?

“Odsetek reakcji alergicznych na preparaty mlekozastępcze typu hydrolizatów może być bardzo wysoki i dochodzić do 19% “ (A.Zawadzka-Krajewska, 2006)
Jeśli objawy (np. zmiany skórne, wysypka, bóle brzuszka i brzydkie kupki) utrzymują się cały czas pomimo stosowania hydrolizatu, najpierw warto poszukać innych przyczyn np. inne składniki diety lub alergeny w otoczeniu (kurz, kosmetyki, sierść zwierząt). Upewnij się także, że dziecko nie otrzymuje mleka krowiego w żadnej innej postaci (a także mleka innych gatunków zwierząt),  ponieważ przy silnej alergii mogą wystąpić objawy nawet przy narażeniu na śladowe ilości białek mleka i wtedy to nie jest “wina” hydrolizatu:
 • nabiał (w tym masło) 
 • dodatki białka mleka do wędlin, pieczywa, ciast i innych gotowych produktów 
 • zwracaj uwagę na takie zapisy składzie jak mleko, mleko proszku, serwatka, białka mleka, kazeina, laktoglobuliny 
 • obecnie wszelkie alergeny pochodzące z mleka muszą być na etykiecie wytłuszczone, co ułatwia znajdowanie produktów bezpiecznych dla dziecka
 • najbezpieczniej i najzdrowiej jest gotować samemu, a produkty gotowe ograniczyć do takich o maksymalnie prostych składach
Jeśli jednak pomimo stosowania wszystkich zasad (patrz też poradnik alergika) dziecko wciąż ma objawy alergii, można zacząć podejrzewać mieszankę mleczną.

Jakie mogą być objawy alergii na Nutramigen lub Bebilon Pepti?


Podobnie jak w przypadku innych alergenów uczulenie* na Nutramigen lub Bebilon Pepti może pojawić się już w ciągu kilku dni od rozpoczęcia stosowania, a czasem żeby było nam rodzicom trudniej odkryć przyczynę - dopiero po kilku tygodniach.
Objawy alergii na hydrolizaty mleczne mogą być takie same jak przy innych alergiach pokarmowych:
- skórne – szorstkie plamy, wysypka, pokrzywka
- przewód pokarmowy – biegunki, śluz w kale lub nawet nitki krwi, ulewanie, wymioty
- inne objawy – infekcje dróg oddechowych, katar, uszu, skurcze oskrzeli,
- ekstremalnie rzadkie przypadki – wstrząs anafilaktyczny

Co robić jeśli podejrzewasz, że Nutramigen lub Bebilon Pepti wywołują alergię?

Porozmawiaj z lekarzem o swoich wątpliwościach. W przypadku uczulenia na Nutramigen czasem lekarze zalecają zmianę na Bebilon Pepti i na odwrót – w niektórych przypadkach może to pomóc, ponieważ te mleka są hydrolizatami dwóch różnych frakcji białek – kazeiny i białek serwatkowych.

alergia na bebilon pepti

W cięższych przypadkach lekarz może na próbę (początkowo na kilka tygodni, w celu zaobserwowania jak dziecko zareaguje na zmianę mleka) przepisać mieszankę elementarną, zawierające tylko wolne aminokwasy. Są to np. Neocate, Nutramigen Puramino lub Elecare. Mieszanka taka teoretycznie nie powinna wywoływać reakcji alergicznej u dzieci z alergią na białka mleka. Z tego co się orientuję, lekarze przepisują te mieszanki  niezbyt chętnie i raczej w ciężkich przypadkach alergii. Mieszankę elementarną stosuje się także jeśli po podaniu  hydrolizatu kazeiny (Nutramigen) lub hydrolizatu białek serwatkowych (Bebilon Pepti) wystąpiły reakcje wstrząsowe lub inne gwałtowne reakcje. Są to sytuacje wyjątkowo rzadkie, jednak mogą mieć miejsce u dzieci z bardzo silną alergią na białka mleka. Mieszanki Neocate i Nutramigen Puramino są dostępne w Polsce, natomiast mieszankę Elecare można sprowadzić z zagranicy. Takie mieszanki elementarne są podawane pod kontrolą lekarza, nie podaje ich się „w razie czego”, zawierają one wolne aminokwasy i inne ich składniki pokarmowe (tłuszcze, cukry) także są dostępne w formie rozłożonej. Podawanie takiej mieszanki „rozleniwia” organizm gdyż nie musi on trawić złożonych białek i innych składników pokarmowych. Dlatego nawet jeśli bardzo Was korci żeby podać dziecku taką mieszankę, gdyż pozornie wydaje się to idealnym rozwiązaniem przy silnych alergiach pokarmowych, nie róbcie tego bez ścisłych zaleceń lekarza. 
Po zmianie mleka stopniowa poprawa pojawia się zwykle w ciągu kilka dni, ale może potrwać to trochę dłużej, szczególnie jeśli początkowo miesza się nowe mleko z poprzednim, bo dziecko nie toleruje smaku nowego mleka.

Pamiętam jak Aleks miał okres strasznej wysypki, byłam załamana, a przyczyna wciąż była nieznana, miałam wrażenie że uczula go wszystko, wszystkie pokarmy. Zastanawiałam się już nad zmianą mleka na mieszankę elementarną, aż nagle przypadkowo odkryłam że uczulał go płyn do kąpieli – który wcześniej bardzo dobrze tolerował. Podrażniona tym płynem skóra potem w ciągu dnia gorzej reagowała i wciąż pojawiała się wysypka. Po zmianie płynu oczywiście nadal pojawiały się wysypki na tle alergii pokarmowej, ale przynajmniej nie było to uczulenie na „wszystko” tak jak przez chwilę mi się wydawało.
Powtarzam to często, ale naprawdę pamiętajcie o tym – wysypka u niemowlaka czy małego dziecka to nie zawsze wina pokarmu – często jest to coś z otoczenia – kosmetyk, niewłaściwe ubranko, barwniki, chemia domowa. Dlatego zanim podejmiecie decyzję o zmianie mleka, przeprowadźcie całościową analizę wszystkich potencjalnych czynników uczulających.

Uwaga na nietolerancję laktozy

Oprócz alergii w trakcie stosowania hydrolizatów warto też zwrócić uwagę na nietolerancję laktozy. Nie ma ona nic wspólnego z alergią na białko mleka krowiego i stanowi znacznie mniej skomplikowany problem. Przebiega ona zazwyczaj w postaci objawów ze strony przewodu pokarmowego. Nutramigen nie zawiera laktozy, ale Bebilon Pepti zawiera. Więc jeśli przy stosowaniu Bebilonu Pepti utrzymują się objawy jelitowe, lekarz może zalecić zmianę mleka na Nutramigen. Czasem konieczne jest przeprowadzenie testów na nietolerancję laktozy.

*Oczywiście mowa tu jest o alergii na ich poszczególne składniki, a nie na preparaty same w sobie. Czynnikiem uczulającym mogą być tu zazwyczaj zhydrolizowane łańcuchy białek mleka.
author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

20 komentarzy

 1. ciekawe, nie wiedziałam że to mozliwe. mój mały ma cały czas wysypkę, ale lekarz mówi że to na pewno nie od mleka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może skonsultuj się z innym lekarzem, jeśli dziecko ma wysypkę cały czas to prawdopodobnie trzeba dokładniej przyjrzeć się diecie i otoczeniu.

   Usuń
 2. A co jeśli miesięczne niemowle toleruje tylko kleik ryżowy? ??? Od dwóch tygodni leżymy w szpitalu były zielone kupy i wymioty. Córeczka najpierw dostała kleik było ok parę dni temu nutramigen puramino i przez parę dni było dobrze a wczoraj znowu wymioty i biegunka sama woda .dostała kroplowke i kleik i się uspokoiło wszystko. Dziewczyny ratujcie czy ktoś się spotkał z tak silną alergią. Jestem przerażona przecież dziecko nie może być cały czas tylko na kleiku (((((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam podobny problem z 4 mieś córką, od5 tygodnia walczę z allergią pokarmową. Obecnie jest na puramino ale zmiany skórne cały czas powracają. Proszę piszcie na maila jeśli macie podobny problem.

   Usuń
  2. Mój mail antago1@vp.pl

   Usuń
 3. No powiem szczerze ze mój synek rownież na kleiku najlepiej sie czuje my dodajemy trochę glukozy dla smaku , ale to jest bardzo dziwne ze nie toleruje żadnego mleka nawet neocate , dziś byliśmy u gastroenterologa i pani dr przepisała właśnie nutramigen puramino i zobaczymy jak to będzie , nie możemy sie już doczekać kiedy będzie mu można podać jedzenie normalne a to jeszcze 2,5 miesiąca ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fakt, dziwne, bo w tych elementarnych mieszankach są rozbite aminokwasy, one nie uczulają, może jednak przyczyna jest inna niż pokarm? dziecko ma wysypki czy inne objawy? może przyczyną są jakieś kosmetyki albo alergeny wziewne? Proszę wszystko dokładnie przeanalizować. Oczywiście takie maluszki muszą pić jakieś mleko, mam nadzieję że się puramino sprawdzi, trzymam kciuki.

   Usuń
 4. Ehh.. Olek od zawsze miał problemy z kupą, nagromadzeniem gazów w jelitach. W końcu, po długich poszukiwaniach, wylądowaliśmy na Nutramigenie LGG. I było fajnie, dopóki pediatra nie stwierdził, że czas przechodzić na normalne mleko. Na tym normalnym wychodziły mu ziarna skrobii w kale. Więc w te pędy do gastrologa, który z kolei zapisał nam Nutramigen Puramino. Olek ma obecnie 4 miesiące. Od 1,5tyg jesteśmy na Puramino. Przez tydzień super- prawie zero gazów, kupa taka jaka być powinna (no, może poza kolorem ;)). I zaczęło się od środy - mega zaparcia. Kupkał tylko przy pomocy termometru... a kupa nie jakaś ciężka do zrobienia, konsystencji plasteliny.. ale mu nie wychodziła. Mimo że był dopajany cały czas wodą przegotowaną. Od soboty zaczęły się ulewania, po których strasznie śmierdzi mu z ust. Kilka razy wpadł w bezdech. Od kilku dni (od soboty właśnie) jest bardzo niespokojny, ma problemy ze snem. Dodam jeszcze, że jak miał 7tyg miał przetaczaną krew ze wzgl na niską hemoglobinę. I tu moje pytanie: czy to może być alergia na Puramino? Olek miał problemy z kupą, owszem, ale ulewania nawet jak się zdarzały to nie były problemem. Ulał - szedł spać czy tam się "bawić" :). Dopiero na Puramino to się stał palący problem... Idę za 3 dni do gastrologa, ale nie chcę, żeby mnie zbył, mówiąc, że na Puramino aleria jest niemożliwa... Czy ew Puramino pomógł "odkryć" jakąś alergię..? (nie wiem, czy to tak działa, nie znam się). Pomocy!
  Zuza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zuza, możesz napisać jak skończyła się Twoja przygoda z ulewaniem po Puramino?

   Usuń
  2. Mam podobny problem i we wszystkich tych mlekach : nutramigenie lgg, puramino i neocate jest olej kokosowy gdzie producent powinien to wykluczyć....on uczula...eliminuje mleko krowie a w zastepstwie dowala drugi alergen jak nie soje to kokos...szkoda gadac

   Usuń
 5. aaa, parę nieścisłości:
  normalne mleko = modyfikowane, oczywiście :D nie zamierzałam go poić krowim/kozim ;))
  Olek nie ma żadnych zmian skórnych poza trądzikiem niemowlęcym w śladowych ilościach. nawet potówek nie ma.'
  Zuza

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja już 2 miesięczna córka ma prawdopodobnie alergię pokarmową. Na początku karmiliśmy ją Humaną ale zaczęła robić zgniło zielone, rzadkie kupki. Lekarz zalecił nam bebilon pepti. Oczywiście następiła poprawa mała już się nie wyginała podczas karmienia i zaczęła przesypiać większość nocy. Niestety kupki nie są nadal normalne są rzadkie i oliwkowe z żółtymi gródkami.Dodam że Hania nie ma żadnych zmian skórnych oprócz drobnej kaszki na czole. Dziś po miesiącu stosowania bebilonu postanowilam spróbować nutramigenu (bez konsultacji z lekarzem ten ciągle każe nam czekać na poprawę ). Po podaniu 2 posiłków 3łyżeczki bebilonu i po 1 nutra mała dostała biegunki aczkolwiek kupka jest koloru żółtego .. nie wiem co mam o tym sądzić czy zrezygnować ze zmiany?czy dalej próbować wprowadzać powoli nutra?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja właśnie podejrzewam uczulenie na Babilon. Córka 21m. była bez diety co chwila chorowala więc bylysmy u pulmonologa. W testach krwi wyszło uczulenie 1 stopnia na 4 na mleko i jako. Dostała Babilon pepti no i pierwszy raz ma wysypke. Brzuszek plecy tył głowy ręce i troszkę. Wczoraj dostała normalny Babilon profutura postanowiłam odstawić pepti i zobaczymy co z tego wyjdzie

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja córka ma nietolerancje laktozy i alergie na bmk i na nasze nieszczęście zaczynaliśmy od bebilonu ktory małą zakorkował po zmianie na nutramigen w końcu jest dobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój synek ma alergie na kazeinę po podaniu Nutramigenu gdzie lekarze zapewniali mnie, że jest całkowicie bezpieczny wystąpiły wymioty, duszności zrobił się czerwony no i oczywiście wizyta w ośrodku zdrowia zastrzyk i obserwacja. Natomiast Bebillion pepti testowaliśmy już na skórze przedramienia i wstąpiła prawie natychmiastowa reakcja kontaktowa czerwone bąble. Obecnie nie pije żadnego mleka toleruje tylko neocate ale go pić nie chce dodam, że do 23miesiaca był karmiony piersią ja oczywiście na diecie eliminacyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nasz synek też ma alergię na mleko krowie. Starszy syn był na bebilonie pepti i było ok.
  Młodszy do 5 miesiąca był karmiony mieszanie. Dostał biegunki z krwią. Trafiliśmy do szpitala i wyszła salmonella i alergia. Z salmonelli wyszliśmy ale śluz dalej był w kupce i skóra z wysypka alergią. Długo próbowaliśmy znaleźć przyczynę w pokarmach stałych ale nic nie poprawiło się po każdych zmianach. Alergolog przepisała Nutramigen puramino i jest poprawa. Śluzu już nie ma w kale i skóra stała się ładniejsza. Niestety synek średnio chce pić te mleko przez co mniej go pije ale póki pije to tragedii nie ma. Mamy pić je jeszcze 4 miesiące potem prowokacja. Z kosmetyków używamy płynu do kąpieli z jednej firmy już od urodzenia i maści robionej w aptece bo inne kosmetyki tylko podrażniaja mu skórę.
  Martwię się jak będzie dalej z tym mlekiem skoro on niezbyt chętnie je pije a zastępstwa na nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 11. My przerobilismy wszystkie mleka, najlepiej było na pepti, najgorzej na neocate, po nim synek miał taki refluks i wymioty że skończył na omeprazolu. Gdy miał 9 miesięcy odstawilam mleko, od tego czasu go nie jada. Gdy miał 15 miesięcy w końcu poznałam przyczynę. Urodził się z niedoborem igg i iga, co spowodowało że organizm nieprawidłowo reagował na różnego rodzaju potencjalne alergeny. Synek nie toleruje żadnych białek zwierzęcych, soi oraz pszenicy, jest na diecie weganskiej bezglutenowej od tego czasu i jego problemy się skończyły, zaczął przybierać na wadze i jest spokojny. Ma niecałe 3 lata, wszystko przygotowuje w domu sama, ponieważ niestety nawet produkty eko, vege, bezglutenowe kłamią w składzie i mu szkodzily. Dietę ułożyla mu Pani dietetyk (lekarz, która sama jest weganka), dodatkowo synek otrzymuje suplementy w postaci magne b6, wapna z koralowcow, wit d i sporo suszonej natki pietruszki. Wyniki badań ma idealne, żadnej anemii ani nic z tych rzeczy. Paradoksalnie, gdy jadł mleko lub produkty zwierzęce był już na skraju anemii. Dodatkowo gdy jest na tej diecie i nie robimy żadnych prowokacji synnek nie ma refluksu i zgagi. Zjada bardzo dużo strączkow, kasze, orzechy, nie ma żadnych wzdec co jest wręcz szokujące. I wcale nie choruje. Na własną rękę zrobiłam z niego weganina, mimo sprzeciwu lekarzy którzy twierdzili ze będzie chory, że będzie miał niedobory, że takie małe dziecko nie może być na takiej diecie, niestety nie potrafili mu pomóc, dlatego przestałam ich słuchać i nie żałuję, bo synek jest zdrowy i ma się dobrze, jest pod kontrolą alergologa-immunologa i Pani dr w przychodni, oboje zgodnie twierdzą że to była słuszna decyzja, co dwa miesiące robimy badania krwi żeby sprawdzić to co się da czy nic nie brakuje i jak na razie można mu pozazdrościć wyników. Zresztą, jak widzę co on zjada to mało które dziecko na diecie klasycznej je tak zdrowo i różnorodne jak on. Lubi wszystkie warzywa, kasze, pasty z pestek słonecznika czy nerkowcow. Gdy pytam co chce na obiad krzyczy brokuły, kalafior, bakłażan, ziemniaki, kasze, groszki, fasolki, wszystko na raz najlepiej :) No i moje ulubione, co chcesz na deser? - Oliwki!!! A czasem ogórka kisoznego lub pomidora ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co szkodzi mojej córce, ponieważ gdy tylko jest popraw nagle jest gorzej - cale suche i czerwone ma policzki. Teraz ma 13m i musze skończyć ja karmić moim mlekiem i nie mam pojecia co podac zamiast niego, poniewaz pepti jak i nutramigen lgg jej szkodzą. Jakie badania wykonalnoście na niedobór igg i iga? Można prosic o namiar na lekarza?

   Usuń
 12. A jak sprawdziliście poziom Igg i Iga?

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam pytanie ❤️ Synek jak miał 1,5 miesiąca przeszliśmy na Nutramigen bo miał objawy po jedzeniu jak prężenie się, stękanie i był bardzo niespokojny. Do tego okropne kolki aż do 5 miesiąca. Nutramigen przepisała doktor podczas pobytu w szpitalu przez kolki. Nikt nie stwierdził alergii ale tylko przypuszczali. Syn za 3 dni skończy 6 miesięcy i na wczorajszej wizycie u pediatry (szczepienie) kazała już zakończyć przygodę z tym mlekiem i przejść na nasze od którego od urodzenia zaczynaliśmy Nan opti pro 1. Dziś zaczęłam w ten sposób : 4 miarki Nutramigenu i 1 Nan. Chce tak przez 3 dni i potem kolejne 3 dni coraz mniej … Czy robię dobrze?

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no