-->
.
no
no

Jakie owoce dla alergika? Alergia - owoce mango

7 komentarzy
Czy alergikowi można podawać owoce egzotyczne? Które owoce mają większe właściwości uczulające? To częste pytania rodziców, szczególnie gdy występuje alergia pokarmowa na rodzime owoce jak jabłka czy gruszki. Mój synek jest uczulony dla wiele owoców. Niestety nadal nie może jeść jabłek, śliwek, na czarnej liście mamy także jagody, borówki, maliny i wiele innych polskich owoców. Uczulony jest także na banany. Musiałam zatem szukać zamienników wśród owoców egzotycznych.


Czy alergikowi można podać owoce egzotyczne?


Poszukiwanie bezpiecznych owoców lepiej rozpocząć od produktów lokalnych - gruszki, śliwki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, jagody...wybór jest duży. Co jednak zrobić gdy polskie owoce uczulają? Wtedy można sięgnąć po owoce południowe. Jednak generalnie owoce egzotyczne nie są polecane małym dzieciom i alergikom - głównie ze względu na ogromne ilości chemii jaka towarzyszy ich produkcji. Owoce te są transportowane na ogromne odległości, są zbierane zanim dojrzeją, muszą być zabezpieczone przed gniciem, pleśnią, insektami...a mimo to gdy znajdą się sklepie wyglądają pięknie i apetycznie, bez żadnych plamek czy cech psucia...łatwo można się domyślić ile jest w nich chemii.

Dlatego moim zdaniem owoce egzotyczne dla dzieci (a szczególnie dzieci z alergią pokarmową) powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Warto szukać też suszonych owoców egzotycznych lub przetworów z tych owoców jak soki, przeciery czy konfitury.

Należy pamiętać, że niektóre owoce mogą sprzyjać uwalnianiu histaminy i z tego powodu lepiej ich unikać przy alergii. Należą tutaj m.in. banany, papaja, ananas, kiwi, truskawki, owoce cytrusowe, awokado. Więcej informacji o nietolerancji histaminy znajdziecie tutaj - Nietolerancja histaminy a alergia

Pierwszym surowym owocem egzotycznym jaki podałam Aleksowi było mango. Próbę z mango konsultowałam wcześniej z alergologiem, który stwierdził, że nie ma co się obawiać "przecież najwyżej dostanie wysypkę". Oczywiście jest to duże uproszczenie, bo reakcja na uczulające pokarmy może przebiegać także w postaci reakcji anafilaktycznej. Dlatego u dzieci, które miały w przeszłości incydenty reakcji natychmiastowych jak pokrzywka czy obrzęk warg, języka nowości wprowadza się bardzo ostrożnie, czasem nawet w warunkach szpitalnych.
Przed podaniem można też wetrzeć kropelkę soku na skórę przedramienia, jeśli nie ma reakcji to kolejnego dnia podać kropelkę na błonę śluzową ust. A jeśli nadal nie ma reakcji, można kolejnego dnia spróbować podać odrobinkę do jedzenia. Dla Aleksa mango okazało się bezpieczne - synek nie miał żadnych objawów alergii a ja byłam szczęśliwa że wreszcie może zjeść smaczny, soczysty owoc.

Zanim Aleks dostał mango zrobiłam dokładny przegląd dostępnych publikacji na temat alergii na mango.Informacje zamieszczone na tzw portalach "parentingowych" stawiały mango raczej w negatywnym świetle, jako owoc z grupy częściej uczulających, w jednym worku z innymi rzeczywiście często uczulającymi "egzotykami" jak kiwi.

Natomiast przegląd publikacji naukowych wykazał, że mango uczula znacznie rzadziej niż np. popularne jabłka.

"Nadwrażliwość na owoce mango jest bardzo rzadkim zjawiskiem i może przebiegać zarówno jako reakcja natychmiastowa, jak i opóźniona." (Shah i Gera, 2014)


Reakcje krzyżowe z alergenami mango

Wadą mango jest to, że zawiera dużą liczbę potencjalnych alergenów i reaguje krzyżowo z licznymi alergenami.

Mango (Mangifera indica) należy do rodziny Anacardiacae (Nanerczowate), należą do niej także gatunki wymienione poniżej, z którymi reakcja krzyżowa jest bardzo prawdopodobna. Reakcje krzyżowe z mango mogą obejmować:


 • pyłki - bylicy, brzozy
 • inne owoce - banan, papaja, awokado, jabłko, gruszka, brzoskwinia
 • warzywa - marchew, seler, pomidor
 • rośliny z rodziny Anacardiacae  - orzechy nerkowca, pistacje, trujący bluszcz
 • LATEKS (często spotykany tzw zespół lateksowo-owocowy)

Niektóre alergeny mango (proteiny i glikoproteiny):

Man i 1 - 40-kDa
Man i 2 - 30-kDa
Man i 3 - profilina
oraz kilka innych potencjalnych alergenów - 46-kDa, 15-kDa, 38-kDa, 45-kDa, 94-kDa, 67-kDa


Alergia na mango

Podobnie jak z innymi alergenami, uczulenie na mango może wystąpić w wyniku wcześniejszego spożycia mango lub innego owocu z rodziny Anacardiaceae.
Alergia na mango częściej może wystąpić u osób uczulonych na lateks, pyłki brzozy lub bylicy.
Owoce mango nie tracą właściwości uczulających nawet w wyniku gotowania, przetwarzania czy obróbki enzymatycznej. Nie zauważono także zmiany właściwości uczulających mango w zależności od stopnia dojrzałości.

Ponadto mangowiec posiada pewne uczulające/drażniące substancje które mogą wywołać reakcję kontaktową, znajdują się one m.in. w skórce mango.
Do tych substancji należy uroshiol (obecny także w tzw. trującym bluszczu). Uroshiol odpowiada na przypadki kontaktowej alergii lub kontaktowego zapalenia skóry, dlatego skórki mango lepiej nie przegryzać zębami :-)


Właściwości odżywcze mango

Mango zawiera duże ilości beta karotenu i witaminy C, witamin z grupy B oraz wapń, żelazo, potas. Wartość energetyczna 100g świeżego owocu wynosi 65 kcal.
Mangowiec zawiera także mangiferynę (w miąższu jest jej niewiele, występuje głównie w korze i liściach) o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i przeciwwirusowym.
Z jego pestek wyrabia się olej, który ma zastosowanie w kosmetyce, jest m.in. naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

Jeśli nie mamy dostępu do świeżego ekologicznego mango, z powodzeniem sprawdza się także ekologiczne mango suszone. Suszone mango (niesiarkowane) jest dość twarde, dlatego zalewam kilka kawałków mango ciepłą wodą wieczorem, a następnego dnia miksuję na mus - jest naprawdę pyszny.

Mango podaję Aleksowi  nie częściej niż 2 razy w tygodniu, ponieważ synek ma tendencję do uczulania na takie produkty, które spożywa zbyt często.


A tu pyszna bomba witaminowa - zdrowy mus z dyni i mango (przepis wkrótce :-).

Źródła:
Shah A., Gera K., Immediate hypersensitivity reaction with mango, Pneumonol. Alergol. Pol. 2014; 82: 445–453
Ukleja-Sokołowska N. et al, Alergia na owoce egzotyczne, Alergia Astma Immunologia 2014, 19 (1): 16-20
Luo F. et al., Quantification and Purification of Mangiferin from Chinese Mango (Mangifera indica L.) Cultivars and Its Protective Effect on Human Umbilical Vein Endothelial Cells under H2O2-induced Stress, Int J Mol Sci. 2012; 13(9): 11260–11274.


author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

7 komentarzy

 1. Następny świetny wpis! Jak mi mała wydobrzeje będziemy próbowały :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój syn ma też alergię na jabłka i gruszki, muszę chyba spróbowac z tym mango.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tez sprobuję, mój synek 2,5 roczny też nie może jeść jabłek i gruszek

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe jak Wasze próby? Tylko trzeba pamiętać że niestety każdy organizm reaguje inaczej i wszystkie nowości trzeba prowadzać ostrożnie. Powodzenia! :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój syn ma alergię na mango. Była gwałtowna i natychmiastowa. Dziecko dostało silnych duszności , ślinotoku, kataru i łzawienia. póki co, to jedyny owoc, na który tak reaguje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fatalnie. Dobrze, że się dobrze skończyło. Niestety trzeba przy wprowadzaniu nowości zawsze być przygotowanym na takie reakcje i wprowadzać bardzo ostrożnie. Unikaj teraz innych pokarmów z tej rodziny, czyli nerkowce i pistacje, ale to pewnie już wiesz. Dobrze że synek może jeść inne owoce.

   Usuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no