-->
.
no
no

Co pyli w czerwcu? 9 najbardziej uczulających alergenów.

Brak komentarzy
Co pyli w czerwcu? 9 najbardziej uczulających alergenów.

Co pyli w czerwcu? Alergia w czerwcu? Sama kiedyś szukałam takich informacji. Teraz już znam ten temat, niestety, aż za dobrze. Ale chętnie podzielę się z Tobą swoją wiedzą na temat pylenia w czerwcu. Mam nadzieję, że informacje na temat tego, jakie pyłki uczulają w czerwcu pozwolą Ci lepiej poznać kalendarz pylenia i chociaż trochę złagodzić czerwcowe objawy alergii. Zła informacja jest taka, że czerwiec to jeden z najgorszych miesięcy dla alergików uczulonych na pyłki roślin. A zatem co wywołuje alergię w czerwcu? Poznaj najważniejsze alergeny w czerwcu. Sprawdź!


Co pyli w czerwcu? 9 najbardziej uczulających alergenów.

 

Alergia w czerwcu - zobacz co pyli w czerwcu 

Muszę Wam przyznać, że nienawidzę czerwca. Jeśli czerwiec nie był deszczowy, tylko słoneczny, to zawsze miałam w tym miesiącu najgorsze objawy alergii. Zatkany nos, potworny katar sienny, swędzące i łzawiące oczy… pełen zestaw objawów alergii atakował mnie właśnie w czerwcu. Później doszły jeszcze objawy skórne – szczególnie alergiczne obrzęki powiek. Alergia w czerwcu potrafi być naprawdę koszmarna.


Objawy alergii w czerwcu


Kalendarz pylenia alergika w czerwcu wygląda bardzo kiepsko. Zobaczcie sami…

 

Kalendarz pylenia czerwiec


Co pyli w czerwcu?

Podstawowe alergeny wziewne, które dokuczają alergikom w czerwcu uwzględnia poniższa lista. 

 1. trawy
 2. żyto
 3. pokrzywa
 4. babka zwyczajna
 5. szczaw
 6. grzyby pleśniowe
 7. bez czarny
 8. lipa
 9. grzyby pleśniowe

 

Poznaj trawy i chwasty pylące w czerwcu - odpowiadają one za bardzo duży odsetek alergii w Polsce.


Rośliny pylące w czerwcu. Co pyli w czerwcu


1. Pyłki traw - pylenie traw w czerwcu

Pyłek traw to jedna z najczęstszych przyczyn alergii w Polsce. Pyłki traw to bardzo silne alergeny i wielu alergików boryka się właśnie z alergią na pyłki tych roślin. Jeśli więc Twoje objawy alergii nasilają się głównie w czerwcu, to jest bardzo prawdopodobne, że dokucza Ci właśnie alergia na pyłki traw.

Stężenie pyłków traw w czerwcu osiąga największe stężenie, ale u mnie silne objawy alergii na pyłki traw utrzymywały się zwykle jeszcze w lipcu. 

Trawy pylące w czerwcu

Pamiętajcie - pyłki traw to jeden z najczęstszych alergenów, który co roku wywołuje objawy alergii u ogromnej grupy alergików.

 


Pyłki traw w czerwcu


Jakie trawy pylą w czerwcu?

Rodzina traw występujących w Polsce to około 300 gatunków. Warto wiedzieć, że występuje między nimi znaczna alergia krzyżowa.

Trawy, których pyłek może być przyczyną wystąpienia objawów alergii to m.in.:

 • tymotka łąkowa

 • tymotka wonna

 • wiechlina łąkowa

 • kupkówka pospolita

 • tomka wonna

 

2. Żyto - pylenie żyta w czerwcu

Pyłki żyta w dużym stężeniu mogą pojawić się już w maju i w pierwszej połowie czerwca, ale spore stężenie pyłku żyta w naszym kraju może utrzymywać się w zależności od regionu nawet do końca lipca. 


Pylenie żyta w czerwcu


3. Babka - pylenie babki w czerwcu

Babka to roślina znana wszystkim, niepozorna i powszechnie rosnąca niemal w każdym zakątku kraju. Pyłki babki w czerwcu utrzymuje się na dość wysokim poziomie, a sezon pylenia babki kończy się dopiero w sierpniu. 

 

4. Pokrzywa - pylenie pokrzywy w czerwcu

Pokrzywa to kolejny powszechnie występujący chwast, chociaż ceniona jest ze względu na cenne właściwości zdrowotne. Pokrzywa rośnie szczególnie na nieużytkach, przy rowach i jeziorach, lubi cień i wilgoć. Głównie występuje w zacienionych miejscach, przy łąkach, pastwiskach i rowach. Stężenia pyłku pokrzywy w czerwcu mogą być bardzo wysokie, ale na szczęście nie jest to bardzo silny alergen i stanowi problem tylko dla części alergików. 

 

Pyłki pokrzywy w czerwcu


5. Komosa (lebioda) - pylenie komosy w czerwcu

Komosa, nazywana inaczej lebiodą, to popularny chwast w Polsce. Stężenie alergenów komosy w powietrzu może być wysokie w zależności od składu okolicznej roślinności ale nie jest ona bardzo istotnym alergenem.

 

6. Szczaw - pylenie szczawiu w czerwcu

Szczaw pyli zazwyczaj od maja do czerwca. Szczaw porasta łąki, przydrożne rowy i nieużytki. Młode liście szczawiu są smacznym i zdrowym składnikiem popularnej zupy szczawiowej. Niestety gdy zaczyna kwitnąć ta roślina przestaje być miła i przyjazna, a staje się zmorą alergików.

 

Oprócz traw i chwastów w czerwcu w mniejszym stopniu pylą jeszcze niektóre drzewa i krzewy.


Drzewa i krzewy pylące w czerwcu

Osoby uczulone na pyłki drzew i krzewów (np. brzozę, leszczynę, dąb, olchę) w czerwcu zazwyczaj już mogą odetchnąć z ulgą. Niestety jeśli jesteście uczuleni zarówno na pyłki drzew jak i pyłki traw to nie możecie liczyć na taryfę ulgową od przyrody…

 

W czerwcu pylą takie drzewa i krzewy jak:

 • lipa

 • bez czarny


7. Lipa - pylenie lipy w czerwcu

W drugiej połowie miesiąca zaczyna się pylenie lipy. Pyłki tego malowniczego drzewa mogą niestety wywoływać alergię. Jeśli więc masz alergię na lipę unikać herbatek ziołowych zawierających kwiatostan lipy, bo zamiast pomóc mogą Ci zaszkodzić. 

8. Czarny bez - pylenie czarnego bzu

Czarny bez to znana i ceniona roślina o zastosowaniu leczniczym i kulinarnym, ale zdarza się, że pyłki czarnego bzu mogą wywołać reakcję alergiczną. Stężenia pyłków tej rośliny rzadko osiąga wysokie stężenia, najwyższe są jednak zwykle w pierwszej połowie czerwca. Ja na szczęście nie mam alergii na pyłki tego krzewu, a z kwiatów czarnego bzu robię pyszne placuszki.

9. Alergia na grzyby w czerwcu - grzyby Cladosporium i Alternaria

W czerwcu pylą jednak nie tylko rośliny. W tym miesiącu zaczyna pojawiać się także wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych Cladosporium oraz Alternaria. Wysokim stężeniom zarodników grzybów sprzyjają szczególnie ciepłe, suche dni, wtedy zarodniki mogą się szczególnie łatwo rozprzestrzeniać w powietrzu. Stężenie zarodników Cladosporium może być bardzo wysokie od czerwca do końca września. Natomiast wysokie stężenia Alternaria zaczynają pojawiać się zwykle w drugiej połowie czerwca.

 

Nie wygląda to dobrze, prawda? Już wiesz, że czerwiec to jeden z najgorszych miesięcy dla alergików. Optymistyczne jest tylko to, że już niedługo sierpień, i wtedy (zazwyczaj) można trochę odetchnąć z ulgą…

Teraz już wiesz, co pyli w czerwcu i jak możesz się chronić w tym najgorszym czasie. Warto śledzić też bieżące komunikaty pylenia dla alergików, ponieważ w zależności od pogody okres wegetacji roślin może się przesuwać nawet o kilka tygodni.

 

Jak zdiagnozować alergię w czerwcu?

W czasie wysokich stężeń pyłków diagnostyka alergii jest utrudniona. Testy skórne wymagają bowiem przerwy w przyjmowaniu leków antyhistaminowych przez około 2 tygodnie przed testami. A gdy alergia bardzo dokucza, to odstawienie leków nie jest dobrym pomysłem. Dlatego testy skórne wykonuje się zazwyczaj poza sezonem pylenia. Natomiast wizyta u alergologa jest konieczna żeby ustalić leczenie i zmniejszyć nasilenie objawów oraz zaplanować szczegółową diagnostykę po sezonie pylenia oraz ewentualne odczulanie. W czasie sezonu pylenia można natomiast wykonać testy z krwi. Lekarz też doskonale się orientuje w aktualnym kalendarzu pylenia, więc na pewno wstępnie będzie mógł ocenić, które pyłki powodują uczulenie. Jednak tak naprawdę na tym etapie dokładne określenie alergenów nie ma aż takiego dużego znaczenia - leczenie będzie i tak objawowe i może obejmować np.

 • leki antyhistaminowe doustne (tabletki, syropy, krople)

 • leki antyalergiczne do nosa (spray, krople)

 • leki antyalergiczne do oczu (krople)

 • leki na astmę (dyski, leki do nebulizacji, aerozole, proszki do inhalacji)

 • leki na AZS (kremy, maści łagodzące objawy skórne alergii)

 

Pomocne są też naturalne preparaty, które łagodzą objawy alergii takie jak ektoina w różnej formie, pachnotka, czystek i inne…

Podsumujmy zatem jakie pyłki wywołują alergię w czerwcu?

 • pyłki traw
 • pyłki zbóż (żyta)
 • pokrzywa
 • szczaw
 • babka
 • komosa
 • lipa
 • czarny bez
 • zarodniki grzybów mikroskopowych

Co kwitnie w czerwcu? 

Za objawy alergii w czerwcu odpowiadają głównie niepozorne rośliny, bez dużych i ładnych kwiatów, czyli zazwyczaj rośliny wiatropylne. Dla nich nie ma znaczenia ładny kwiatostan, ponieważ nie muszą przyciągać owadów zapylaczy. Ich pyłki rozsiewa wiatr. Dlatego muszą one produkować tych pyłków bardzo bardzo dużo, żeby zwiększyć szanse na zapylenie. I stąd tak wysokie stężenie pyłków roślin w powietrzu. One nie robią nam tego na złość. Po prostu chcą się rozmnażać…

 

Alergia w czerwcu - ucieczka przed alergenami

Jeśli alergia jest bardzo dokuczliwa, to najlepszym miejscem dla alergików jest brzeg morza (tam zazwyczaj stężenie jest nieco niższe) lub wysokie partie gór albo…pobyt pod ziemią, w kopalni, gdzie także można skryć się przed objawami alergii. Teoretycznie idealnym miejscem na ucieczkę byłaby nieduża wyspa na ciepłym morzu lub jacht. Niestety większość alergików nie ma możliwości spędzić najgorszych miesięcy w takich komfortowych warunkach, dlatego warto w miarę możliwości stosować poniższe zasady, żeby zmniejszyć objawy alergii w czerwcu.

 

Co kwitnie w czerwcu – już wiesz. Jak zatem radzić sobie z alergią w czerwcu?

Jak chronić się przed alergenami w czerwcu?

 • unikaj spacerów na świeżym powietrzu w okolicach łąk i pól

 • zakładać okulary słoneczne i maseczkę (teraz przynajmniej nie jest to bardzo dziwne, a nawet zwykła maseczka jest w stanie zatrzymać część uczulających pyłków i zmniejszyć objawy alergii)

 • szczególnie unikaj spacerów w godzinach porannych porannych i późnym popołudniem, wtedy stężenia pyłków traw mogą być wyższe niż w innych porach dnia.

 • raczej nie spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu w wietrzne i słoneczne dni - dramat dla alergików

 • nakrycie głowy (pyłki bardzo chętnie przyczepiają się do włosów)

 • szybki prysznic po spacerach (łącznie z myciem włosów) lub przynajmniej dokładne umycie twarzy.

Warto spacerować po deszczu - wtedy powietrze jest oczyszczone z alergenów, a mokre trawy przez pewien czas nie rozsiewają pyłków (niestety nie trwa to zbyt długo).

 

unikanie pyłków roślin, spacer w deszczu w czerwcu


Co uczula w czerwcu?

Jak już wspomniałam, na pierwszym miejscu są wszędobylskie pyłki traw. Nie ma przed nimi ucieczki… Dlatego jeśli masz uczulenie na pyłki traw i nadchodzi czerwiec, koniecznie zaopatrz się w zestaw leków antyalergicznych. Inaczej na pewno dopadną Cię uciążliwe objawy alergii…

  

Sprawdź kalendarz pylenia w innych miesiącach:

 

Co pyli w styczniu? Co uczula w styczniu?

Co pyli w marcu? Co uczula w marcu?

Co pyli w maju? Co uczula w maju?

Co pyli w październiku? Co uczula w październiku?

Co pyli w listopadzie? Co uczula w listopadzie?


author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no