-->
.
no
no

Co uczula w marcu? 5 najczęstszych alergenów.

3 komentarze
Co uczula w marcu? 5 najczęstszych alergenów.
Alergicy już dawno zaczęli odczuwać wiosnę. Niestety w naszym przypadku radość z dłuższego dnia i śpiewu ptaków jest mocno przytłumiona - atak pyłków drzew, kichanie, łzawienie i tony chusteczek są na porządku dziennym. Leki na alergię oczywiście pomagają, ale nie zawsze dają 100% ulgę od objawów alergii. Jeśli objawy alergii pojawiają się u Was już w marcu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że alergię wywołują u Was pyłki jednego lub kilku z wymienionych drzew. Potwierdzenie uczulenia na dany alergen dadzą testy alergiczne, ale jeśli atak kichania pojawia się w pobliżu kwitnącej leszczyny, łatwo domyślić się, że to ona jest winowajcą.

Dlaczego warto wiedzieć co Was uczula w marcu?


Przede wszystkim dzięki temu będziecie mogli przynajmniej częściowo unikać alergenów - jeśli przyczyną okaże się leszczyna, unikajcie w tym czasie spacerów do parku czy lasu, gdzie jest ich więcej, a zamiast tego możecie się wybrać na spacer na łąki. Jeśli natomiast uczula Was wierzba, unikajcie spacerów w pobliżu rzek czy strumieni, gdzie zwykle rośnie ich najwięcej, jednak w odmianach bardziej ozdobnych często sadzona jest też w parkach czy ogrodach. Cisy także można spotkać w parkach czy ogrodach, a olchy w podmokłych lasach i na nieużytkach, ponieważ rosną dość szybko i są mało wymagające. Topola to typowo "miejskie" drzewo, ale uczula na szczęście dość rzadko. Drugi powód, dla którego istotne jest ustalenie alergenu, to możliwość odczulania - jest to dość skuteczna metoda leczenia alergii wziewnej, a w przypadku alergii na pyłki drzew sprawdza się całkiem dobrze. W marcu głównymi alergenami są pyłki drzew.

Jakie drzewa pylą w marcu?

W marcu pyli już kilka istotnych dla alergików drzew. Okres pylenia jest oczywiście uzależniony też od temperatury, więc w latach cieplejszych pylenie może zacząć się trochę wcześniej, a w latach gdy zima trwa długo, okres pylenia ulega przesunięciu w drugą stronę. W marcu zazwyczaj głównym problemem jest alergia na pyłki leszczyny i olchy oraz rzadziej - pyłki wierzby, topoli i cisu.

co pyli w marcu, alergia na pyłki


Leszczyna - alergia na pyłki leszczyny

W marcu dla alergików głównym problemem jest nadal pyląca leszczyna, która może pylić już od końca stycznia, w niektórych regionach Polski stężenie pyłków leszczyny już spada, ale w innych jest jeszcze bardzo wysokie. Pyłki leszczyny nie tylko powoduje objawy alergii takie jak katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry czy astmę, ale też generuje szereg alergii krzyżowych.

Alergia krzyżowa na leszczynę


Alergeny leszczyny mogą prowadzić do uczulenia krzyżowego (alergii krzyżowej) na pyłki innych drzew:

 • brzoza
 • olcha
 • buk
 • dąb

oraz mogą prowadzić do alergii krzyżowej pokarmowej na:

 • orzech laskowy (szczególnie często występuje syndrom alergii jamy ustnej - OAS (oral allergy syndrome) i pojawiają się takie objawy jak drapanie i świąd wewnątrz jamy ustnej, obrzęk gardła po spożyciu orzecha laskowego, te objawy zwykle są łagodne i przechodzą samoistnie, ale zdarzają się też bardzo gwałtowne i groźne reakcje)
 • inne orzechy
 • mogą wystąpić też reakcje krzyżowe z pokarmami, które są krzyżowymi alergenami brzozy czyli przede wszystkim owoce takie jak jabłka, gruszki cz brzoskwinie, wynika to z obecności wspólnych panalergenów.


Olcha (Olsza) - alergia na pyłki olchy


Alergia na pyłki olchy to też dość częsty typ alergii. Pylenie rozpoczyna się nagle i na dużą skalę, dlatego objawy tej alergii są zwykle bardzo nasilone i mogą przypominać infekcję - bardzo nasilony katar sienny, zapalenie spojówek, kaszel. W przypadku alergii na olszę, także występują alergie krzyżowe.

Alergia krzyżowa na olchę


Alergeny olchy często są powodem alergii krzyżowej na pyłki innych drzew:

 • leszczyna
 • brzoza
 • buk

Podobnie jak w przypadku leszczyny mogą uczulać krzyżowo także pokarmy alergizujące krzyżowo z pyłkami brzozy czy leszczyny.Uczulenie na pyłki leszczyny, olchy i brzozy (która zaczyna pylić trochę później) występuje często "w pakiecie" i osoby uczulone na jedno z tych drzew, uczulone są zwykle też na pozostałe. Dlatego wiosna dla alergików to jest jedna z gorszych pór roku.


Topola - alergia na pyłki topoli


W marcu kwitną odmiany męskie, a późniejszą wiosną - żeńskie. Pyłki topoli często uznawane są za ważny alergen, bo są dla nas widoczne gołym okiem - "puszki" na chodnikach i trawnikach, ale właśnie przez to, że są one dość duże i ciężkie, uczulają dość rzadko. Topola może uczulać krzyżowo z pyłkami wierzby. Znaczenie alergii na topolę w Polsce jest jednak niezbyt duże w porównaniu z leszczyną czy olchą.


Wierzba - alergia na pyłki wierzby


Podobnie jak topola nie stanowi częstej przyczyny marcowych uczuleń. Bazie czy jak wolicie kotki wierzby zaczynają uczulać w momencie gdy zaczną pojawiać się na nich żółte pyłki. Początkowo są jeszcze dla alergików niegroźne. Wierzba nie stanowi częstego alergenu, ponieważ jest zapylana głównie przez pszczoły, a wiatr roznosi tylko część pyłków, więc stężenie w powietrzu nie jest duże. Jednak przez to, że pyłek wierzby wykorzystywany jest pszczoły, osoby uczulone na pyłek wierzby mogą być uczulone także na miód  inne wyroby pszczelarskie. Warto też pamiętać, żeby nie przynosić bazi do domu, jeśli w rodzinie jest osoba uczulona na pyłki brzozy.


Cis - alergia na pyłki cisu


Cis pyli dość krótko, ok 2 tygodnie, nie stanowi więc długotrwałego problemu jak pozostałe drzewa. Ponadto nie ilość tych drzew w polskich lasach jest znikoma, a spotyka się go głównie jako krzew ozdobny. Można wiec uznać, że uczulenie na cis w Polsce ma znaczenie znikome.

Jak widzicie, marzec to nie jest dobry miesiąc dla wielu alergików, niestety, w kwietniu i maju będzie jeszcze gorzej, gdyż zacznie wtedy pylić brzoza - zmora ogromnej większości alergików w Polsce. O alergii na pyłki brzozy wkrótce napiszę.

Jak zminimalizować objawy alergii przy uczuleniu na powyższe alergeny?


 • unikać spacerów w słoneczne i wietrzne dni
 • unikać spacerów w okolice, w których rosną uczulające Was drzewa
 • po spacerze wziąć prysznic, szczególnie istotne jest opłukanie włosów, gdyż na nich osiadają pyłki
 • stosować regularnie leki zalecone przez lekarza, a nie tylko w momencie jak już dopadnie nas atak kichania
 • spacerować po deszczu, wtedy powietrze jest oczyszczone z uczulających pyłkówO naturalnych sposobach wspomagających walkę z alergią poczytajcie w moich poniższych artykułach:


author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

3 komentarze

 1. Ja kicham w tym roku juz od lutego. Kiepsko :-/

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie najgorszy czas to luty-marzec.Niestety musze chodzic do pracy w miejscu gdzie po jednej stronie ulicy rosnie topola a po drugiej wierzba.Wiec te dwa miesiace sa dla mnie jak wyjete z zyciorysu.
  U mnie uczulenie nie objawia sie jakims wielkim katarem ale napewno biegunkami i dusznosciami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Córka od stycznia męczy się z katarem:( strasznie zatkany nos leki nie pomagają wizyta w kwietniu A co będzie później gdy zrobi się cieplej:(I do tego astma

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no