-->
.
no
no

Co uczula w październiku?

2 komentarze
Co uczula w październiku?

Alergeny w październiku - co pyli w październiku? 

Jesień niestety nie jest wcale okresem bezpiecznym dla alergików, alergia w październiku to częsty problem. Alergeny pojawiają się w powietrzu bowiem także w październiku. Ja na szczęście jesienią odpoczywam od swojej alergii, ale dla wielu osób październik może wyglądać tak jak dla mnie miesiące wiosenne - czyli alergiczny nieżyt nosa i ataki duszności. Zobaczcie co pyli w październiku, co może uczulać w październiku i utrudniać życie alergikom.


Alergeny w październiku - co pyli w październiku?

Co prawda, gdy się rozejrzycie po lesie i na łąkach, to nie widać zbyt wielu pylących roślin. Ale nadal niektóre z uczulających pyłków znajdują się w powietrzu, dochodzą do nich także bardzo problematyczne alergeny grzybów mikroskopowych. Najczęstsze objawy alergii na te alergeny to alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), alergiczne zapalenie spojówek, ataki astmy czy nasilenie atopowego zapalenia skóry.


alergia październik
Złota polska jesień to moja ulubiona pora roku, ale niestety dla wielu alergików kłopotliwa, ze względu na pleśnie rozwijające się w stertach zbutwiałych liści.


Alergia na ambrozję - alergeny w październiku

Roślina ta jest chwastem, mimo ładnej nazwy jej wygląd nie jest zbyt atrakcyjny. W Polsce występuje ambrozja bylicolistna, zachodnia i  trójdzielna. Alergia na ambrozję nie jest jednak dużym problemem w naszym kraju, ponieważ stężenia jej pyłku są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi krajami Europy - znacznie większy problem z alergią na ambrozję mają mieszkańcy Węgier. czy Ukrainy. Duże stężenia ambrozji występują też w Stanach Zjednoczonych, gdyż stamdąd pochodzi ta roślina.
Ambrozja w Polsce pyli przede wszystkim sierpniu i wrześniu, ale niskie stężenia jej pyłków w wielu regionach Polski są stwierdzane jeszcze w pierwszej połowie października.

Alergia krzyżowa przy alergii na ambrozję

Ambrozja należy do rodziny astrowatych, stąd może reagować krzyżowo np. z niektórymi popularnymi w Polsce ziołami jak rumianek, arnika, ale też z często uczulającym pyłkiem bylicy.


Co uczula w październiku? Alergia na zarodniki grzybów i pleśni


Wraz z pojawieniem się opadów deszczu wzrasta wilgotność powietrza i lepiej rozwijają się pleśnie - a ich zarodniki są dla wielu alergików poważnym utrapieniem. Problemem są zarówno pleśnie w domu (których jednak można sie pozbyć - tu należą głównie pleśnie z rodzajów Aspergillus i Penicillium) jak i grzyby pleśniowe rozwijające się w glebie i zbutwiałych liściach, a ich zarodniki unoszą się w powietrzu - i na nie już nie mamy żadnego wpływu.


Najczęstszym problemem jest alergia na zarodniki grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria alternata (tzw. grzybów mikroskopowych). Zarodniki innych gatunków grzybów też oczywiście mogą uczulać, ale te są najpopularniejsze, poza tym sposób postępowania i leczenia przy uczuleniu na rożne gatunki grzybów i pleśni jest w zasadzie taki sam. Pleśnie doskonale się namnażają podczas wilgotnych, ale jeszcze dość ciepłych jesiennych dni - wilgotność powietrza powyżej 70% jest dla nich optymalna.


alergia październik
Miejsca gdzie jest duża wilgotność to idealnie miejsce rozwoju grzybów mikroskopowych, których zarodniki stanowią częstą przyczynę alergii.Pyłki w październiku? Jak unikać alergenów pleśni?


Jeśli ktoś z Was ma uczulenie na zarodniki grzybów to niestety lepiej ograniczyć jesienne spacery - szczególnie w lesie, gdzie leżą grube warstwy opadających liści (siedlisko pleśni) oraz butwiejące drzewa. W miejskich parkach zwykle jest lepiej, bo suche liście są regularnie sprzątane, uważajcie jednak żeby nie trafić akurat na czas grabienia liści lub co gorsza sprzątanie z użyciem dmuchaw, wtedy zarodniki grzybów unoszą się w powietrzu w bardzo dużym stężeniu.

co uczula w październiku
Gdy w lesie pojawia się wysyp grzybów jadalnych, oznacza to, że pogoda jest idealna także do rozwoju grzybów pleśniowych.

Jesienią dodatkowo utrudnione może być odróżnienie alergii od przeziębienia - skoro wszyscy w okół nas mają infekcje wirusowe, to wydaje nam się, że nasz katar także jest wywołany atakiem wirusów i zwykle nie myślimy o konsultacji alergologa. Jeśli jednak katar lub inne dolegliwości utrzymują się dłużej niż standardowy tydzień to warto zasięgnąć porady specjalisty i upewnić się czy nasze objawy nie wynikają z alergii.

Inne alergeny w październiku?

Oprócz pyłków ambrozji i pleśni w październiku mogą w powietrzu oczywiście pojawiać się niewielkie ilości pyłków innych roślin m.in. nawłoci, bylicy, czy niektórych traw, ale nie mają one znaczenia klinicznego. Ja w każdym razie jesienią odpoczywam od alergii i na zewnątrz czuję się bardzo dobrze.

Pamiętajcie też, że jesienią gdy więcej czasu spędzamy w domu większego znaczenia nabierają alergeny wewnątrzdomowe (głównie roztocza) - więc bądźcie czujni! O alergii na roztocza możecie oczywiście także poczytać na moim blogu. A jeśli interesuje Was temat alergii na grzyby jadalne, to także już o tym pisałam - zapraszam do lektury.
Jeśli podobał Ci się ten tekst udostępnij go lub napisz komentarz - będzie mi bardzo miło!co uczula w październiku


author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

2 komentarze

  1. Moje dziecko ma teraz nasilenie objawów przede wszystkim przez alergie na pleśnie i roztocza

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas powróciły ataki kaszlu jak przy pyleniu traw. Oczyszczacz działa na pełnych obrotach. Cała trójka z katarem siennym a synek najmłodszy (11miesiecy) właśnie z nocnym kaszlem napadowym :(

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no