-->
.
no
no

Co uczula w listopadzie?

Brak komentarzy
Co uczula w listopadzie?

Późna jesień jeśli chodzi o objawy alergii to dla mnie całkiem dobry okres. Przynajmniej gdy jestem na zewnątrz, bo w pomieszczeniach niestety daje mi się we znaki alergia na kurz. Jednak wiele osób ma alergię także na listopadowe alergeny, które można spotkać poza domem.co pyli w listopadzie


Alergia na grzyby w listopadzie


Podobnie jak w październiku, w powietrzu może występować duże stężenie zarodników grzybów mikroskopowych. Są one poważnym problemem, ponieważ są jeszcze mniejsze niż pyłki roślin, więc przy oddychaniu mogą atakować także niższe partie dróg oddechowych, powodując nie tylko katar sienny, ale też ataki duszności. Liście zalegające w parkach i lasach są świetną pożywką dla wszelkich grzybów, dlatego osoby uczulone na zarodniki grzybów powinny unikać spacerów w takich miejscach, gdzie znajdują się grupe wartswty opadniętych liści. Odczuwalne dla alergików stężenie tych alergenów zwykle utrzymuje się do końca listopada, chyba że zima przyjdzie wcześniej, wówczas alergicy będą mogli odpocząć już wcześniej. Głównym problemem są zarodniki grzybów pleśniowych Cladosporium - występują powszechnie w glebie, a stężenie ich zarodników w powietrzu wzrasta wraz z wysoką wilgotnością, która jest jesienią dość powszechna.

Zarodniki grzybów w domu


Późną jesienią, gdy jest ciemno, chłodno i deszczowo spędzamy więcej czasu wewnątrz pomieszczeń. Tutaj także alergicy mogą natknąć się na zarodniki grzybów - tzw. pleśni wewnątrzdomowych. Aspergillus i Penicillium występują praktycznie przez cały rok w pomieszczeniach - w szczególności tam, gdzie jest wysoka wilgotność, słaba wentylacja i niewielki lub brak dostępu do światła słonecznego - a więc zaniedbane budynki, piwnice, łazienki i inne podobne pomieszczenia. Warto pamiętać, że zarodniki tych grzybów stanowią także jeden z powszechnych składników kurzu domowego. Żeby pozbyć się tych alergenów trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń, częste wietrzenie (szczególnie w okresie, gdy na zewnątrz jest sucho), usunąć przyczynę wilgoci, osuszyć pomieszczenia i zastosować profesjonalne odgrzybianie. Grzybnia może wnikać w ściany i nie jest możliwa do usunięcia domowymi sposobami - polecam zlecić ten problem specjalistom, ponieważ obecność grzybów w domu to nie tylko nasilenie alergii, ale też wiele innych negatywnych skutków zdrowotnych. Osoby uczulone na zarodniki grzybów powinny także zrezygnować z roślin domowych - w glebie tych roślin rozwijają że mikroskopijne grzyby. Pamiętaj też o higienie w łazience - wilgotne gąbki, zabawki czy nawet dywaniki łazienkowe mogą stać się siedliskiem szkodliwej pleśni.


Roztocza lubią listopad


Uczulające odchody roztoczy wywołują bardzo często objawy alergii. Walka z roztoczami trwa w zasadzie cały rok, ale jesienią staje się jeszcze bardziej zacięta. Roztocza kurzu domowego to mój odwieczny wróg. Alergia na roztocza bardzo daje mi się we znaki szczególnie jesienią i zimą - nie tylko dlatego, że wtedy więcej czasu spędzam w domu, ale też tworzą się warunki sprzyjające namnażaniu roztoczy (ogrzewanie, rzadsze wietrzenie, wyższa wilgotność powietrza). Dlatego zawsze jesienią robię gruntowne porządki, tak żeby usunąć wszelki kurz, dokładnie odkurzam materace, piorę kołdry i poduszki (oczywiście całe, nie tylko pościel), odkurzam ubrania i wszystkie zakamarki w szafie i stosuję preparaty likwidujące roztocza. Pamiętajcie, że właśnie nasze łóżko (materac, pościel) stanowi największe siedlisko roztoczy. Dobrze się one czują też w meblach tapicerowanych i dywanach (szczególnie rzadko odkurzanych i zaniedbanych). Dlatego przy alergii na roztocza jesienne porządki są niezbędne, żeby dało się przetrwać uciążliwy sezon grzewczy bez większych problemów. Potem oczywiście trzeba dbać o regularne odkurzanie, tak żeby ilość kurzu w domu była ograniczona do absolutnego minimum. W sypialni mam też oczyszczacz powietrza, nie wyobrażam sobie życia z alergią na roztocza bez tego urządzenia.

Tak więcej jak widzicie, listopad wcale nie jest idealną porą dla alergików - ale na pewno w powietrzu obecnych jest mniej alergenów niż wiosną czy latem. Ja w każdym razie czekam na mróz i śnieg. Chociaż listopad też ma swój urok :)

co uczula w listopadzie


author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no