-->
.
no
no

Testy alergiczne u dzieci

1 komentarz
Testy alergiczne u dzieci

Każdy rodzic chciałby szybko i skutecznie zdiagnozować alergię u swojego dziecka. Niestety nie zawsze jest to proste, nie wszystkie testy na alergię są przydatne i miarodajne u dzieci. Szczególnie dużo trudności występuje w przypadku diagnostyki alergii pokarmowej. Różne rodzaje testów alergiczne stosowanych u dzieci to np. testy alergiczne z krwi, testy naskórkowe, płatkowe - trzeba poznać je lepiej, żeby wiedzieć jak przygotować dziecko do różnego rodzaju testów. Zobacz, jakie są rodzaje testów alergicznych stosowanych u dzieci.


Jak wyglądają testy alergiczne u dzieci

Lekarze dysponują różnymi rodzajami testów, które można wykonać u dzieci. Oprócz tradycyjnej medycyny dostępne są także różne testy medycyny "alternatywnej" których skuteczność nie jest potwierdzona naukowa.Wykonanie testów alergicznych u dziecka zależy też od wieku dziecka - nie u każdego dziecka wszystkie rodzaje testów mają sens, czasem trzeba z diagnostyką alergii poczekać do ok 2-3 roku życia. Wybór testów najlepiej skonsultować z doświadczonym lekarzem alergologiem.

Rodzaje testów alergicznych u dzieci


testy na alergię u dziecka

Badanie całkowitego stężenia IgE 

Jest to podstawowe badanie wykonywane często na początku diagnostyki, przy podejrzeniu alergii u dziecka. Do tego badania konieczne jest pobranie krwi, można je wykonać także podczas rutynowej morfologii. Wysokie IgE całkowite może wskazywać na alergię. Bardzo podwyższone IgE całkowite występuje często przy atopii, jest czynnikiem wskazującym na alergię, która w przyszłości prawdopodobnie zmieni się w alergię wziewną, często występuje przy atopowym zapaleniu skóry, astmie.

Testy alergiczne z krwi u dzieci

Są to testy określające poziom specyficznych IgE wobec alergenów (tzw “testy alergiczne z krwi”). Są bardzo dokładne i popularne, można je wykonywać także u małych dzieci. Są zalecane zwykle u dzieci poniżej 3 roku życia, ale u starszych dzieci i dorosłych także są miarodajne. Można je wykonywać zarówno w przypadku alergii pokarmowej i wziewnej. Testy wymaga tylko pobrania krwi, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, zazwyczaj nie jest wymagane tez odstawienie leków przeciwalergicznych przed testem.
Ja wykonywałam te testy u Aleksa i u siebie, w obu przypadkach się dobrze sprawdziły i pokazały uczulające nas alergeny. Niestety w przypadku alergii IgE niezależnej skuteczność tych testów będzie znikoma lub żadna, ale jeśli wynik będzie "zero" nie będzie to oznaczać, że dziecko nie ma alergii na dany składnik. Przeczytaj cały artykuł o testach alergicznych z krwi u dzieci.

Testy skórne (prick), testy punktowe u dzieci

Takie testy punktowe lekarze wykonują zazwyczaj dopiero u kilkulatków i są najbardziej wiarygodne w przypadku alergenów wziewnych. U młodszych dzieci wyniki mogą być niemiarodajne - skóra niemowląt i małych dzieci jest niezwykle wrażliwa i może nadmiernie reagować na alergeny, powodując trudności w interpretacji wyniku. Poza tym malutkie dzieci nie są w stanie spokojnie posiedzieć 15-20 minut, a tyle czasu jest potrzebne od momentu nałożenia testów do momentu ich odczytu. Testy skórne polegają na nałożeniu kropli zawiesiny zawierającej testowany alergen na skórę przedramienia lub pleców. Sam powoduje lekki dyskomfort - wymaga wykonania kilku-kilkunastu drobniutkich nakłuć naskórka, jest to bardzo delikatne "drapnięcie" jednak nieprzyjemne dla dziecka. Nałożone kropelki alergenów powodują silny świąd i małym dzieciom bardzo trudno powstrzymać się przed drapaniem. Wynik testów polega na zmierzeniu wielkości bąbla (odczynu alergicznego) jaki pojawia się na skórze w miejscu kontaktu z alergenem. Wszystko to sprawia, że u maluszków częściej stosuje się testy z krwi niż testy skórne. Warto pamiętać, że przed testami skórnymi trzeba odstawić leki przeciwhistaminowe i maści zawierające sterydy na 7-14 dni - o szczegóły trzeba zapytać lekarza.

Testy skórne natywne (prick-by-prick) u dzieci

Jest to odmiana testów skórnych, tylko zamiast standaryzowanej zawiesiny alergenów na skórę nagłada się fragmenty potencjalnych alergenów np. odrobina zmiksowanej surowej marchewki lub innych warzyw, owoców, kasz i wszelkich innych alergeów, które da się umieścić na skórze. Te testy stosuje zwykle się w przypadku, gdy brak jest danych standaryzowanych alergenów lub gdy chcemy sprawdzić konkretny alergen z własnego domu.

Testy naskórkowe (testy płatkowe) u dzieci

Te testy są stosowane przy alergii opóźnionej i kontaktowej, standardowo przy podejrzeniu alergii na środki chemiczne, składniki kosmetyków i metale, ale niektórzy lekarze stosują je przy alergii pokarmowej. Polegają na naklejaniu plastrów z alergenami na okres 48 godzin a następnie obserwowanie reakcji, jaka pojawi się na skórze po 48 i 72h. Plastry są zwykle naklejane na plecach. U małych dzieci takie testy wykonuje się zwykle w szpitalu. Tutaj jest więcej informacji o testach płatkowych.

Testy prowokacyjne alergiczne u dzieci

Dość często stosowane przy alergii pokarmowej, uznawane są za najbardziej miarodajne. Takie testy wykonuje się pod okiem lekarza, często w warunkach szpitalnych. Polegają one na podaniu produktu, który uznawany jest za potencjalny alergen i obserwowaniu reakcji u dziecka. 

Jeśli pojawia się nagła reakcja alergiczna lub opóźniona np. wysypka lub biegunka to wszystko jest dokładnie notowane przez opiekuna dziecka lub personel medyczny.

Jeśli po wykluczeniu danego alergenu z diety nastąpi poprawa, a po ponownym podaniu alergenu znowu wystąpią objawy, uznaje się że dany produkt jest alergenem. Testy prowokacyjne u dzieci, u których reakcje są bardzo gwałtowne (reakcja anafilaktyczna) powinny być przeprowadzane tylko w warunkach szpitalnych, dzięki temu w razie wystąpienia takiej reakcji jest szansa na uratowanie dziecka. Tego typu testy wykonuje się zwykle w przypadku popularnych alergenów jak mleko, jaja czy orzechy, także żeby sprawdzić czy alergia się wyciszyła.

Metody alternatywne (np. biorezonans) 

Ja niezbyt wierzę w te metody, ale niektórzy rodzice się na nie decydują wykonywać takie testy. (osobiście nie wierzę zbytnio w tego typu badania, ale dla porządku je tu wymieniłam i postaram się mimo wszystko obiektywnie je omówić przy kolejnych postach)

Jak przygotować dziecko do testów alergicznych

W zależności od rodzajów testów przygotowanie będzie inne. 

Przede wszystkim trzeba zastosować się do zaleceń lekarza odnośnie stosowania lub odstawienia leków przed testami na alergię.

Jeśli dziecko jest starsze trzeba mu wcześniej wytłumaczyć co dokładnie go czeka, dzięki  czemu będzie ono mniej zestresowane testami. W przypadku testów skórnych skóra powinna być czysta, ale nie smarować żadnymi kosmetykami.

Jak zdiagnozować alergię u dziecka?

Czasem potrzebne jest wykonanie kilka rodzajów testów, czasem wystarczy jeden. W wielu przypadkach alergen można też wykryć po prostu obserwując reakcje dziecka - jeśli np. zawsze kicha przy kocie u znajomych, ryzyko że ma alergię na sierść kota jest dość duże. Diagnostyka alergii u dzieci wymaga na pewno dużo cierpliwości od rodziców - czasem testy nic nie wykazują, a dziecko ma objawy alergii. Wtedy trzeba skupić się na łagodzeniu objawów oraz dokładnej obserwacji -najlepiej prowadzić dokładny zeszyt i wszystko zapisywać. Wykrycie alergenów jest niezmiernie istotne pozwala bowiem na skuteczne leczenie - dietę eliminacyjną i unikanie uczulających alergenów, dzięki czemu przebieg alergii będzie łagodniejszy dla dziecka.

testy na alergię u małych dzieci

Jeśli Wasze dziecko miało wykonywane któreś z wymienionych testów i chcielibyście podzielić się doświadczeniami z innymi rodzicami napiszcie proszę w komentarzach!
author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

1 komentarz

  1. Witam

    Poczytalam sobie Pani opisy testow alergicznych, zaciekawil mnie najbardziej watek gdzie opisuje Pani wlasne historia (swoja i synka). Nasz asytuacja jest troche dziwna - moj syn skonczy 4 lata w grudniu. 2 lata temu (mial dokladnie 1 rok 5 mies) zjadl odrobine Nutelli i po 15 min dostal wysypki, po godz zaczal kichac, kaszlec i miec problemy z oddychaniem. Ale wtedy nie wiedzilismy ze to objawy alergii, myslalam, ze moze zaczyna mu sie grypa (wysypka reagowal wczesniej na proby wprowadzenia kaszek z mleka modyfikowanego). Po 45 min zasnal, spal 2 godz, jak sie obudzil, wszystko bylo ok. Ktos mi wtedy powiedzial, moze to byla reakcja alergiczna? Na nastepny dzien poszlismy do pediatry, ten skierowal nas do alergologa dzieciego i oboje poweidzieli ze na pewn byla to reakcja, ewidentnie na nutelle - czyli orzechy. Zrobilismy badanie krwi, wyszlo 4,39 na orzech laskowy. No wiec uwazalismy - ale w tym roku pare razy zdarzylo sie, ze syn cos zjadl co w skladnikach mialo orzech laskowy (czekolada, ciastka). I nie mial zadnej reakcji. Wiec powtorzylismy testy - z krwi wyszlo 0,32, ale z testow skornych rozcienczonym preparatem (lekarz bal sie zrobic testu normalna zawiesina, zgodzil sie tylko na zrobienie takiego testu zawiesna rozcienczona 50/50 po ostatnim negatywnym wyniku badania krwi) wyszla reakcja pozytywna juz po minucie. Wiec nie rozumiem jak to jest mozliwe, ze 2gie badanie krwi po 2 latach pokazalo wynik negatywny, test skorny pozytywny, a wiem ze syn zjadl cos co orzech laskowy zawieralo i nie mial zadnej reakcji?

    Pozdrawiam
    Ania

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no