-->
.
no
no

“Jelita wiedzą lepiej” - recenzja

4 komentarze
“Jelita wiedzą lepiej” - recenzja
"Jelita wiedzą lepiej" jednak były przez wieki niedoceniane przez badaczy i naukowców, którzy skupiali się na bardziej “prestiżowych” strefach organizmu człowieka jak mózg czy serce. Jelita natomiast wydawały się im mało fascynująca - ot, zwykła rura, przez którą przechodzi treść pokarmowa. Tymczasem wraz ze zwiększeniem zainteresowania medycyny tematem funkcjonowania przewodu pokarmowego, okazało się, że jelita to niesamowicie złożony organ - to nie tylko przewód, w którym dochodzi do wchłaniania składników pokarmowych, ale też mają ogromny udział w funkcjonowaniu układu immunologicznego i nerwowego, wpływają na nasze zachowania i ogólną kondycję zdrowotną. Mnie temat jelit interesuje dość mocno, ze względu na ogromne znaczenie zdrowia jelit na przebieg alergii oraz znaczenie dla rozwoju alergii pokarmowej. Dodatkowo naukowców wciąż zaskakują nowe doniesienia na temat niezwykle bogatego życia wewnętrznego - mikroflory jelitowej.

Temat mikroflory jelit, kiedyś pomijany i uważany za mało pasjonujący, dziś stał się bardzo popularny i jest przedmiotem licznych badań. W ślad za tym pojawiają się kolejne publikacje dotyczące tego tematu - zarówno typowo naukowe, przeznaczone dla specjalistów, jak i bardziej przystępne opracowania, skierowane do masowego odbiorcy. I bardzo dobrze - im więcej wiemy o funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego, tym większa szansa, że będziemy lepiej o siebie dbać - a przy okazji o naszą mikroflorę i nasze zdrowie. Warto zatem sprawdzić “Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało”.

książka o jelitach

“Jelita wiedzą lepiej” Michael Mosley - recenzja


Swoją wiedzę w temacie alergii czerpię przede wszystkim z publikacji naukowych, ale chętnie też czytam literaturę popularnonaukową, szczególnie jeśli jest napisana w ciekawy sposób. Właśnie skończyłam czytać jedną z takich książek - “Jelita wiedzą lepiej” autorstwa Michael Mosley. Jest to jedna z takich książek, którą czyta się z takim zainteresowaniem jak ciekawą powieść, a przy okazji dowiadujemy się wielu cennych informacji i poszerzamy swoją wiedzę.

Autor badał wszystko “na własnych jelitach”


W książce “Jelita wiedzą lepiej” szczególnie ciekawe jest to, że autor sam przetestował wiele metod na sobie. Jest on prawdziwym pasjonatem mikrobiomu człowieka. Pisze o bakteriach jelitowych jak o prawdziwych przyjaciołach - którymi zresztą są. Autor brał udział w wielu ciekawych eksperymentach i badał wpływ różnego rodzaju diety i zachowania na swoją własną mikroflorę bakteryjną, ale opisywał także przypadki dotyczące zaprzyjaźnionych osób. Był m.in. na diecie zawierającej zwiększoną ilość przetworzonego mięsa, na diecie z dodatkiem różnego rodzaju prebiotyków, badał wpływ intensywnego sportu, gorszego snu i innych czynników.

jelita wiedza lepiej opinia

Skład gatunkowy flory bakteryjnej zależy od ciebie


Niezwykle ciekawe jest to, że nasze działania przekładają się bezpośrednio na skład naszej mikroflory - kluczowa jest oczywiście dieta, gdy żywimy się cukrem, znacznie zwiększa się ilość niekorzystnych szczepów bakterii, a te “dobre” stają się w mniejszości. Z kolei gdy jemy zdrowe produkty bogate w błonnik, szala przechyla się na drugą stronę. Wiadomo jak to wygląda w teorii, jednak przetestowanie tego na “własnych jelitach” na pewno bardzo zwiększa świadomość wpływu stylu życia na nasze zdrowie. Wy już nie musicie jednak tego sprawdzać - zrobił to za was już Michael Mosley.

“Wszystkie te badania przyniosły nam nie tylko niepokojące wnioski, ale też parę pocieszających myśli. Jeśli zachcianki rzeczywiście wywoływane są przez grupki sprytnych bakterii w jelitach, to w twojej mocy jest ich zagłodzenie”.

Nie dokarmiaj nieprzyjaznych bakterii

Na pewno takie stwierdzenia uświadamiają nam jak pojawiają się zachcianki na niezdrowe przekąski - to nie ja mam ochotę na słodki serek waniliowy, to te niekorzystne “słodkolubne” bakterie i drożdżaki, które wpływają na mój układ nerwowy i zmuszają mnie do zjedzenia takiego deseru, próbują sterować mną jak marionetką! Niewątpliwie znacznie łatwiej odmówić realnemu wrogowi, niż samemu sobie :) Nawet, jeśli ten obraz jest trochę przekoloryzowany, to najważniejsze że jest to skuteczne wyobrażenie. Stąd rozdział książki “Jak Twój mikrobiom wpływa na ciebie i jak ty możesz wpłynąć na niego” bardzo mnie zainteresował.


jelita wiedza lepiej książka

Kolejna ciekawostka, to podróż z kamerą przez wnętrze własnego przewodu pokarmowego, jaką autor zafundował swoim czytelnikom - połknął on mikrokamerę, która stopniowo przechodziła przez jego przewód pokarmowy, obrazując wnętrze żołądka i jelit. Dzięki temu też książka zyskała niewątpliwą “akcję”, którą trudno znaleźć w typowych pozycjach popularnonaukowych.

Duża dawka wiedzy

Oczywiście oprócz takich ciekawostek lektura dostarcza czytelnikom dużo rzetelnej wiedzy na temat mikroflory jelitowej oraz co najważniejsze, sposobów, jak o nią odpowiednio zadbać. Hasło przewodnie tej książki czyli “Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało” rzeczywiście pasuje idealnie do tej lektury. Na końcu książki znajduje się także ciekawe przepisy - raczej dla osób dorosłych i niekoniecznie dla alergików, ale po niewielkiej modyfikacji składu można z nich przyrządzić także dania dla małych dzieci lub osób z alergią.


“Jelita wiedzą lepiej” - opinia końcowa


Według mnie książka jest warta przeczytania, szczególnie jeśli brakuje Wam motywacji, żeby coś zmienić w swoim stylu życia dla dobra jelit. Warto pamiętać, że zdrowe jelita to także zdecydowanie lepszy wpływ na przebieg alergii pokarmowej, a nadmierny rozwój niekorzystnych szczepów bakteryjnych i drożdżaków może być bardzo szkodliwy dla alergików.

Książkę można zamówić na stronie wydawnictwa Otwarte.
author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

4 komentarze

 1. Oooo nowa pozycja właśnie wjechała na moją listę do przestudiowania.
  Temat obecnie u mnie bardzo na tapecie, bo walczymy z córki alergiami, a jak wiadomo, wszystko zaczyna się w jelitach 😏

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam inne książki o podobnej tematyce. ciekawe czy ta zawiera coś więcej niż te poprzednie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli książka może poszerzyć wiedzę na temat mojego organizmu to chętnie ją przeczytam :) a jeżeli może mi "dać kopa" do zmiamy stylu żywienia to musi znaleźć się na mojej liście lektur :) Pozdrawiam Gosia K.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lektura obowiązkowa! :)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no