-->
.
no
no

Diagnostyka alergii u dzieci. Część II - Testy płatkowe pokarmowe (testy naskórkowe pokarmowe, testy patch)

24 komentarze
Diagnostyka alergii pokarmowej u niemowląt i dzieci to często trudne zadanie. Na szczęście medycyna wciąż się rozwija i powstają nowe metody wykrywania przyczyn alergii. Rodzaje dostępnych testów oraz testy alergiczne z krwi (wykrywanie specyficznych przeciwciał IgE) opisałam TUTAJ

Kolejnym typem testów, które chciałabym Wam przybliżyć to testy płatkowe pokarmowe.

Testy płatkowe "standardowe"

Testy płatkowe (testy kontaktowe) są znane przede wszystkim jako testy wykrywające alergię opóźnioną m.in. na substancje chemiczne, metale, leki, składniki kosmetyków itp. Takie testy są standardowe, dość łatwo dostępne i wykonywane w wielu poradniach alergologicznych. Testy płatkowe polegają na sprawdzeniu reakcji pacjenta, na dłuższy kontakt z alergenem (48 godzin), a odczyt wyników następuje po 48h i po 72h. Te testy umożliwiają zatem wykrycie alergii opóźnionej.

Testy płatkowe pokarmowe

Mechanizm działania testów płatkowych pokarmowych jest taki sam, ale jako alergen wykorzystuje się pokarmy. Testy płatkowe pokarmowe są niestety dość trudno dostępne, trudno znaleźć lekarzy i placówki, które je wykonują. Ponadto, nie wszyscy alergolodzy uznają je jako wiarygodne.
My nie wykonywaliśmy tych testów (w zasadzie nie było potrzeby, bo alergeny udało się wykryć inaczej), ale wiem, że u niektórych dzieci pozwoliły na odkrycie problematycznych produktów i po wykluczeniu ich z diety obserwowano znaczną poprawę stanu skóry i zdrowia.

Na czym polegają testy płatkowe?


Testy płatkowe wykrywają alergię opóźnioną, czyli reakcję organizmu, która następuje dopiero po jakimś czasie od kontaktu z alergenem. Dlatego testy te trwają kilka dni. Przez pierwsze 48 godzin dziecko musi nosić naklejone specjalne plastry z alergenami, zwykle na plecach. Lekarz ocena reakcję skóry w określonych odstępach czasu, pierwszy raz po zdjęciu plastrów czyli po 48 godzinach, a następnie po 72, czasem też dodatkowo po 96 godzinach. Lekarz oceniając wynik testu odnotowuje reakcję skóry w miejscu nałożenia alergenu - w zależności od stopnia alergii może to być rumień, grudki, pęcherzyki czy obrzęk, nasilenie reakcji określa się jako ujemna (-) lub dodatnia o różnym stopniu nasilenia (+, ++, +++, ++++).
Co ciekawe - płatkowe testy pokarmowe są bardziej przydatne u dzieci, niż u dorosłych.

Zalety testów płatkowych pokarmowych:

 • mogą wykryć alergeny, których nie wykryły inne typy testów
 • są w zasadzie bezbolesne
 • jako jedne z niewielu metod umożliwiają wykrycie alergii opóźnionej
 • mogą być wykonywane także u niemowląt i małych dzieci

Wady testów płatkowych pokarmowych

 • są trudno dostępne, nie są rutynowo stosowane
 • mogą wystąpić trudności z ich interpretacją
 • wymagają odstawienia leków przeciwhistaminowych przed testem (różny czas zależnie od typu leku)
 • u niemowląt i małych dzieci może być konieczne wykonanie ich w warunkach szpitalnych
 • dyskomfort - dwudniowe noszenie plastrów na plecach, szczególnie jeśli pojawi się świąd, może być trudne do zniesienia dla dziecka, odrywanie plastrów także może być nieprzyjemne
 • nie można myć pleców podczas testów
 • testy polegają na kontakcie z alergenem, czasem mogą więc wystąpić uogólnione reakcje alergiczne np. pokrzywka, nieżyt nosa, zaostrzenie zmian skórnych, astma, w ekstremalnych przypadkach wstrząs
 • jako powikłanie może wystąpić także długotrwałe utrzymywanie się zmian skórnych w miejscu wykonanych testów lub zaostrzenie zmian skórnych w innych miejscach ciała

Przygotowanie do testów płatkowych pokarmowych

Zgodnie z zaleceniem lekarza, ale zazwyczaj zaleca się odstawienie leków przeciwhistaminowych, odstawienie maści steroidowych i innych maści leczniczych.

Jak wygląda wykonanie testów?

Na podstawie wywiadu i sugestii rodziców lekarz wybiera pulę alergenów do testów. Niektóre alergeny są dostępne w formie gotowych preparatów, a niektóre trzeba przynieść samemu. Lekarz wytłumaczy, w jakiej formie należy przynieść poszczególne produkty. Następnie pielęgniarka umieszcza alergen w małych komorach specjalnych plastrów i nakleja plastry na skórę - zazwyczaj na plecki. Ilość alergenów jednorazowo sprawdzanych jest ograniczona ze względu na rozmiar plecków dziecka.

Przykładowe wyniki testów płatkowych pokarmowych (pokarmy dobiera się indywidualnie)
mąka pszenna: po 48h ++, po 72h +
jabłko, marchew: po 48h -, po 72h -
ziemniak, jajko: po 48h ++, po 72h +++

Uwaga - podobnie jak w przypadku innych testów alergicznych mogą zdarzać się wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne. Poza tym, brak reakcji w testach płatkowych, nie wyklucza alergii innego typu, np. IgE zależnej. Dlatego zawsze trzeba postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Gdzie można wykonać testy płatkowe pokarmowe


- w niektórych szpitalach z oddziałami alergologii dziecięcej

- prywatnie - większość ośrodków nie ma w ofercie tego typu testów, wykonują tylko testy płatkowe chemiczne/kontaktowe.

Jeśli znacie placówki, w których można wykonać te testy dajcie znać w komentarzu lub mailowo, uzupełnię listę. Jeśli macie jakieś własne doświadczenia z tymi testami podzielcie się nimi w komentarzu, na pewno Wasza historia pomoże wielu rodzicom.

author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

24 komentarze

 1. Chętnie bym się dowiedziała, gdzie można wykonać takie testy, fajnie jakby powstała lista placówek wykonujących te testy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warszawa, przychodnia przyszpitalna na Banacha. w IG E nic nie wyszło i lekarz od ręki skierował na płatkowe. dziecię roczne, zobaczymy czy coś wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, dobrze wiedzieć!

   Usuń
  2. A czy mogłaby Pani podać nazwisko lekarza z Banacha?

   Usuń
 3. Kraków ul. Wielicka 25

  OdpowiedzUsuń
 4. Wrocław - gastrologia dziecięca w szpitalu klinicznym na Curie-Skłodowskiej

  OdpowiedzUsuń
 5. Bydgoszcz, szpital Jurasza

  OdpowiedzUsuń
 6. Białystok, prywatnie testy płatkowe pokarmowe dr Roszko-Kirpsza, ul. Kaczorowskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybieramy się do tej Pani.proszę napisać jak to wyglàda

   Usuń
  2. Mamy naklejane testy od.dr.Kirpsza.jutro mamy zdjàć,zrobić zdjęcia a w poniedziałek jedziemy.24 alergeny pokarmowe.koszt 250 zł

   Usuń
 7. PSK1 Wrocław, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia. Mam termin hospitalizacji dziecka na maj m.in na testy płatkowe

  OdpowiedzUsuń
 8. Białystok UDSK, klinika alergologii i gastroenterologii dziecięcej

  OdpowiedzUsuń
 9. Chorzów, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii ul. Truchana, oddział alergologii

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzeszów dr Karolina Szczepan ul. Twardowskiego robi prywatnie w gabinecie lub kieruje do szpitala i sama zaklada

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczecin ul Uni Lubelskiej oddział gastrologii dziecięcej

  OdpowiedzUsuń
 12. CM StartMed, Łomianki k/Warszawy ul. Partyzantów 23, tel.:572660066. W tej przychodni przyjmują dwóch alergologów dr Monika Andrzejak i dr n.med Wioletta Zagórska

  OdpowiedzUsuń
 13. ŻARY - PORADNIA ALERGOLOGICZNA, DR. PAŚNICKI

  OdpowiedzUsuń
 14. Białystok gabinet Alergologiczny I.Roszko-Kirpsza Białystok

  OdpowiedzUsuń
 15. Białystok, doktor Grzegorz Siergiejko

  OdpowiedzUsuń
 16. Dr Siergiejko Grzegorz Ogrodowa w Białymstoku

  OdpowiedzUsuń
 17. Szpital Końskie oddz dermatologii

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no