-->
.
no
no

Cukier nie krzepi alergika - zamienniki cukru

12 komentarzy
Cukier nie krzepi alergika - zamienniki cukru

Zapraszam na nową serię postów o cukrze i jego zdrowych/niezdrowych zamiennikach.


Mój blog o alergii powstał także z myślą o przekazaniu Wam informacji o zdrowym odżywianiu. Ma ono bowiem ogromny wpływ na przebieg alergii. Dlaczego to co niezdrowe zawsze jest najsmaczniejsze?

Szkodliwe działanie cukru

Nie będę się rozpisywać o szkodliwym wpływie cukrów prostych na organizm dzieci (i dorosłych), każdy kto dba choć trochę o zdrowe odżywianie doskonale o tym wie. Ale niestety, ludzie kochają słodki smak, a szczególnie Ci, którzy przywykli do niego w dzieciństwie. Cóż trudno się dziwić, skoro nasze babcie padły ofiarą silnej propagandy a głoszone mądrości przekazywały kolejnym pokoleniom.

cukier alergia
rys. Henryk Nowina-Czerny
Dlaczego wbrew przedwojennym sloganom warto ograniczyć spożycie rafinowanych cukrów? 
Może poniższe argumenty Was przekonają – a to tylko niektóre „korzyści” płynące z diety bogatej w cukry.

W dużym skrócie - dotychczas wykazano że spożycie rafinowanych cukrów sprzyja rozwojowi następujących zaburzeń u ludzi i zwierząt:
 • nadciśnienie
 • retinopatia
 • otyłość
 • nietolerancja glukozy
 • cukrzyca typu II
 • adenocarcinoma przełyku
 • rak jelita cienkiego, prostaty, trzustki
 • wzrost wydzielania prozapalnych cytokin i chemokin (ogrywających rolę m.in. procesach alergicznych)
 • nadmierny wzrost grzybów Candida w jelicie grubym
 • choroba zapalna jelit 
 • próchnica zębów
 • zaburzenia odporności

cukier alergia

Tak więc matko, lepiej pożałuj dziecku cukru...i zastąp go czymś zdrowszym. Ale czym?

Najlepsze zamienniki cukru

Bądźcie ostrożni, bo niektóre produkty reklamowane za zdrowe zamienniki cukru wcale nie są zdrowe, to że jakiś produkt nie jest białym cukrem i ma na opakowaniu informację że jest "świetnym zamiennikiem cukru" nie oznacza, że to jest naprawdę zdrowszy produkt. Trzeba się edukować i wybierać świadomie. Warto pamiętać też, żeby przyzwyczajać dzieci do różnych smaków, a słodki smak nie powinien gościć zbyt często w menu dziecka. Przyzwyczajone do słodkich przekąsek i dań w przyszłości też chętnie będzie sięgać po takie smaki, a w szkole na pewno trudniej będzie dziecku rezygnować z kolorowych słodyczy wypełnionych syropem glukozowo-fruktozowym i białym cukrem. Na pewno jednak zdrowsze zamienniki białego cukru są potrzebne do deserów, ciast i ciasteczek dla małych alergików.

cukier alergia

Zamiennik cukru - syrop z agawy

W pierwszej części serii o zamiennikach cukru omówiłam syrop z agawy, gdyż jest to obecnie jeden z najbardziej (prze)reklamowanych produktów uznawanych za zdrowy zamiennik cukru. Moim zdaniem nie warto go kupować.

Zamiennik cukru - syrop klonowy

Kolejny post z tej serii dotyczy syropu klonowego - wypada w moim rankingu znacznie lepiej niż syrop z agawy. Według mnie to całkiem dobry zamiennik cukru, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Zamiennik cukru - syrop daktylowy

Godny uwagi jest także syrop daktylowy, który dość często gości w naszej kuchni (głównie w wersji domowej roboty). 

cukier alergia

Zamiennik cukru - syrop ryżowy

Opisałam też syrop ryżowy - nie jest idealny, ale na pewno lepszy niż syrop z agawy czy cukier rafinowany. Jego główną wadą jest możliwa zawartość szkodliwego arsenu, który jest spotykany w różnych wyrobach z ryżu.

author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

12 komentarzy

 1. Zgadzam się w 100%! ciekawa jestem tych zdrowych zamienników cukru, będę zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 2. fajne obrazki! :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na tekst o syropie z agawy, bo niedawno sama uległam i kupiłam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. już niebawem :) ale szukając materiałów o syropie z agawy sama się zdziwiłam co to za "cudowny" produkt...

   Usuń
 4. Jest taka teoria (wprawdzie nie sprawdzałam, czy udowodniona naukowo), że człowiek przyzwyczaja się do określonej ilości cukru w organizmie, czyli jeśli jemy słodkie rzeczy codziennie, będziemy ich łaknąć. Ale jeśli uda się nam bez nich wytrzymać parę tygodni, przestaniemy ich potrzebować. Na mnie to bardzo działa. Lubię słodycze, to fakt. Ale potrafię przestać je jeść na dłuższy czas. Działa to też w przypadku mojej znajomej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słodycze i cukier trochę działają jak narkotyki niestety, takie odstawienie cukru na poważnie to prawie jak odwyk. Trzeba mieć silną wolę, więc podziwiam że potrafisz bez problemu odstawić :-) ja niestety wychowana na słodkim i trudno mi się było przestawić, ale od dłuższego czasu ograniczam cukier i słodycze do absolutnego minimum i muszę przyznać że lepiej się czuję.

   Usuń
 5. Czekam czekam na ciąg dalszy !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post o syropie z agawy już jest dostępny, zapraszam http://www.urok-zycia-alergika.pl/2015/02/syrop-z-agawy-caa-prawda-bez-sodzenia.html

   Usuń
 6. Bardzo fajne wpisy. A syrop daktylowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. syrop daktylowy wg mnie OK, ale jednak zawiera dużo cukrów, więc nie można przesadzać. Ale daktyle jemy dość często, zawsze to lepiej niż cukierki ;-)

   Usuń
 7. A co ze stevia i ksylitolem?

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiem, że może uczulać, ale ja stawiam na miód - choć w domu mamy i syrop klonowy i ten biały cukier dla gości do herbaty.
  Michalina

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no