-->
.
no
no

Mamo alergika – poszerzaj swoją wiedzę o alergii u dzieci.

6 komentarzy
Mamo alergika – poszerzaj swoją wiedzę o alergii u dzieci.
Gdy urodził się Aleks jeszcze nie miałam zbyt dużej wiedzy na temat alergii pokarmowej u dzieci. Niestety okazało się, że muszę szybko nadrobić te zaległości. Aleks miewał bóle brzuszka, wysypki, często płakał, a ja nie potrafiłam mu pomóc. Chodziłam z nim oczywiście do lekarzy, ale informacje nie były jednoznaczne, kolki niemowlęce zdarzają się przecież dość często, wysypki u niemowląt także, a nie zawsze przyczyną jest alergia. Poza tym bardzo trudno stwierdzić alergię u niemowlęcia w wieku poniżej 3 miesięcy, którego skóra jest niezmiernie wrażliwa i może reagować zmianami skórnymi na różne czynniki, nie koniecznie związane z alergią.

Aleks miał około 2 miesiące, kiedy pojawiły się pierwsze objawy

Lekarze jego wysypki diagnozowali raczej jako trądzik niemowlęcy albo łojotokowe zapalenie skóry, sama też nie myślałam o alergii. Nie bardzo wiedziałam co mam robić, chciałam mu pomóc, a widziałam tylko, że Aleks się męczył. Bywały dni, że wysypka znikała, a innego dnia znów się pojawiała, miał kolki. Karmiłam go swoim mlekiem i zaczęłam przyglądać się swojej diecie, poszukując w moim menu jego problemów z kolką. Oprócz rozmowy z lekarzem, zaczęłam oczywiście szukać w Internecie – niestety informacje były bardzo chaotyczne, niespójne, często sprzeczne. Niewiele pomogły też poradniki dla mam, które temat alergii ograniczały głównie do informacji na temat doboru kosmetyków dla dziecka. Bardziej pomocne były artykuły ekspertów, sięgałam też do stron anglojęzycznych, czytałam publikacje naukowe. Moja wiedza stale się poszerzała, dzięki temu zrozumiałam co dzieje się z moim dzieckiem, jaki na to wpływ ma moja dieta i ostatecznie wspólnie z lekarzem udało nam się ustalić przyczyny objawów u Aleksa. A co najważniejsze – ulżyć mu w tych problemach.

Teraz wiem, że mimo, że alergię u niemowlęcia musi diagnozować i leczyć lekarz, to wiedza i świadomość rodzica na ten temat jest bardzo ważna. 
To rodzic jako pierwszy zauważa objawy, to on notuje co szkodzi dziecku, on zauważa zaostrzenia zmian skórnych czy nitki krwi w pieluszce. Rodzice powinni mieć świadomość, które objawy są niepokojące, jakie pokarmy są rzadziej uczulające, jak rozszerzać dietę niemowlęcia i czym jest dieta eliminacyjna mamy karmiącej alergika.

Nie jest łatwo znaleźć rzetelne informacje w gąszczu Internetu, ale na szczęście niektóre strony oferują rzetelne informacje, sprawdzone przez specjalistów. Jeśli borykasz się z problemem alergii u swojego maluszka, to jedną ze stron na którą polecam zajrzeć jest strona dla rodziców alergików prowadzona przez markę Nutramigen. Informacje są opracowane przez ekspertów i dotyczą wielu aspektów alergii na mleko, np. są wymienione istotne objawy alergii u niemowląt, które powinien znać każdy rodzic alergika.

Zdiagnozowanie alergii i jej przyczyn u Aleksa nie było ani łatwe, ani szybkie

Narodziny pierwszego dziecka to dla każdej mamy ogromne przeżycie, a ogrom nowości jest często wręcz przytłaczający – problemy z karmieniem, nauka pielęgnacji, nocne pobudki, płacz, a jeśli do tego dochodzą problemy zdrowotne i częste wizyty w poradni (Aleks miał niestety też inne problemy ze zdrowiem, nie tylko alergię), to pierwsze miesiące z maluszkiem stają się naprawdę męczące i stresujące. Na szczęście gdy miał ok 3 miesiące udało się w końcu ustalić przyczynę jego bólu brzuszka i wysypki – odstawiłam z mojej diety nabiał i inne produkty zawierające białka mleka, jajka i kilka innych alergenów (m.in. orzechy, na które okazało się, że bardzo silnie reagował). Po zastosowaniu u mnie takiej diety samopoczucie Aleksa zdecydowanie się poprawiło, wysypki i bóle brzuszka pojawiały się już znacznie rzadziej. Oprócz pilnowania diety u siebie, gdy zaczęłam rozszerzać dietę Aleksa także musiałam starannie dobierać produkty, nie obyło się oczywiście bez rozmaitych błędów, ale w końcu udało się ustalić listę bezpiecznych produktów, które nie wywoływały u niego alergii. Bardzo przydatne w ustalaniu diety alergika jest prowadzenie notatnika, w którym zapisujemy co dokładnie dziecko jadło i czy miało jakieś objawy, tutaj znajdziecie przykład takiego dziennika żywienia


przepisy bez mleka
Mama na diecie eliminacyjnej musi zmienić swoje nawyki żywieniowe, początkowo gotowanie jest dość trudne, szczególnie jeśli nabiał stanowił częsty składnik dotychczasowej diety (u mnie niestety właśnie tak było). Wtedy także przydał się Internet i dostępne przepisy na bezmleczne dania. Godne polecenia są np. przepisy w formie video, więc nawet najbardziej oporni będą potrafili je przyrządzić – takie przepisy, a także ciekawe porady dietetyka znajdziecie na kanale marki Nutramigen LGG. Alergia to nie przeziębienie – nie przejdzie po tygodniu, nie przejdzie nawet po miesiącu...


...u niemowlęcia to problem na co najmniej kilka miesięcy, często wiele lat…a czasem nawet na całe życie. Dlatego pamiętaj – jeśli podejrzewasz alergię u swojego dziecka – ucz się, dokształcaj się i poszerzaj swoją wiedzę na temat alergii, będzie Ci łatwiej rozmawiać z lekarzami, będziesz mogła lepiej pomóc swojemu dziecku. Szukając informacji na temat alergii uważaj jednak na strony typu „ten krem uleczy alergię” lub „najlepszy sposób na walkę z AZS” – zwykle są to są strony dotyczące „cudownych” suplementów lub kosmetyków, nie poparte żadnymi badaniami. Nie wierzcie w cuda – alergia pokarmowa wymaga odpowiedniej diety, specjalnej pielęgnacji skóry, dobrej współpracy z lekarzem i dużo zaangażowania ze strony rodziców – nie da się jej wyleczyć magicznym kremem z Internetu. Uważaj też na podejrzane porady na forach internetowych – samozwańczy dietetycy radzą mamom, żeby podawały niemowlętom mleko kozie, owcze lub sugerują radykalną zmianę żywienia niemowląt – bądź bardzo ostrożna, niektóre z takich praktyk mogą być szkodliwe dla zdrowia dziecka i prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych. Jeśli chcesz wprowadzić jakieś istotne zmiany w diecie dziecka zrób to pod okiem lekarza lub sprawdzonego dietetyka.

Mam nadzieję, że poszerzając wiedzę na temat alergii u swojego dziecka poczujesz się bardziej pewna siebie, łatwiej Ci będzie rozmawiać z lekarzami, a alergia Twojego dziecka będzie bardziej oswojona. Powodzenia!

author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

6 komentarzy

 1. U nas był spory problem z alergią, faktycznie jest problem ze znalezieniem informacji, a nawet lekarze mają czasem odmienne opinie.

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas tez był spory problem, z objawów córeczki wiedziałam że to alergia ale lekarz nie chciał przyznać mi racji, a też miała okropne kołki, dużo wymiotowala itd w końcu musiałam zmienić lekarza bo była już krew w kupce i nowa Pani doktor w końcu pomogła małej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najważniejsze to obserwować swoje dziecko. Bez dokładnych informacji od rodziców lekarzowi będzie trudniej.

  OdpowiedzUsuń
 4. my też mieliśmy alergie i już jej nie mamy. nie zgodzę się z tym że jest ona na cele życie. trzeba do tego odpowiednio podejść. nie uleczyla się w tydzień. zajęło to pół roku. ale jednak się dalo. nie pomogły żadne cud specyfiki. choć lagodzily objawy. pomogło naturalne odczulanie. żadnej diety eliminacyjnej.najpier pierś i co jakiś czas alergen w diecie. potem alergeny w diecie. aż pokonaliśmy alergie i teraz normalnie jemy wszystko a dopiero rok skonczony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że Twoja córka wyrosła :) widocznie była w tej grupie, co wyrasta po kilku miesiącach - zdarza się, że dzieciaki wyrastają i potem nie ma śladu po alergii, ale często niestety jest tak, że co prawda alergia pokarmowa przemija (lub zostają jakieś pojedyncze alergeny), ale pojawia się alergia wziewna - na pyłki, na sierść, na roztocza...niestety :(( Dlatego napisałam, że może to być problem także na całe życie. Pozdrawiamy!

   Usuń
 5. Witam. Mój syn 16 miesieczny tez jest okropnym alergikiem pokarmowym. W chwili obecnej jemy aż 12 produktów. Trudno mi cokolwiek wprowadzać bo bezpieczne prodkty też go uczulaja. Czasami mam wszystkiego dość , zwlaszcza kiedy widzę wysypke i tarcie uszu. Jak mamy alergikow radzilyscie sobie a ta przeklęta alergią

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no