-->
.
no
no

Jaki materac dla alergika?

10 komentarzy
Jaki materac dla alergika?

Odpowiedni materac dla alergika to kluczowa sprawa przy alergii na roztocza. 

Jeśli ktoś w Waszej rodzinie ma alergię na roztocza to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materac. Alergik spędza na nim co najmniej kilka godzin na dobę - jeśli wewnątrz są alergeny roztoczy, to jest to bardzo niekorzystne dla zdrowia takiej osoby. Dlatego jeśli macie stary, kilkuletni materac i alergię na roztocza - pozbądźcie się go i kupcie nowy, w którym na pewno nie będzie alergenów. Zobaczycie, że poprawa nastąpi w bardzo krótkim czasie!


Dlaczego wymiana materaca jest taka ważna?

Mniej więcej dziesięć lat temu uczuliłam się na alergeny roztoczy, wcześniej ta alergia nie wychodziła w testach, a objawy alergii miałam głównie w okresie pylenia drzew i traw. Niestety z alergią nigdy nic nie wiadomo i stało się - do mojej kolekcji innych alergii doszły alergeny roztoczy. Jest to najbardziej uciążliwy typ alergii - bardzo trudno uchronić się przed alergenami roztoczy i żeby utrzymać niski poziom alergenów w mieszkaniu potrzebne są ciągłe działania antyroztoczowe. Ja wprowadziłam wiele zmian w mieszkaniu, ale dopiero wymiana materaca na nowy przyniosła wyraźne zmniejszenie objawów. Dlatego na podstawie tego doświadczenia radzę Wam rewolucję antyroztoczową rozpocząć od zmiany materaca. W używanym materacu ilość alergenów roztoczy stopniowo wzrasta i już po kilku miesiącach przekracza stężenie alergenów, które wywołuje objawy alergii.

Jaki zatem materac wybrać dla alergika?

Tak naprawdę sama zmiana starego materaca na jakikolwiek nowy przyniesie Wam dużą ulgę. Jednak niektóre materace posiadają dodatkowo szereg właściwości, dzięki którym lepiej nadają się dla alergików.
Ponieważ nowy materac to spory wydatek, warto się chwilę zastanowić, tym bardziej, że dobrze dobrany materac będzie Wam służył przez co najmniej kilka lat.
materac alergia na roztocza


Dla alergików najczęściej polecane są materace z pianki i lateksu. Nie piszę tu oczywiście o takiej piance starego typu, która nie oddychała, łatwo chłonęła wilgoć i pokrywała się pleśnią. Nowoczesne pianki mają specjalną strukturę, która zapewnia dobrą wentylację, odparowuje wilgoć i posiadają właściwości uniemożliwiające rozwój pleśni i bakterii. Obecność pleśni i roztoczy często idzie ze sobą niestety w parze.
Lateks także jest dobrym materiałem przy alergii na roztocza, posada naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Materacy z pianki lateksowej powinny unikać jednak osoby uczulone na lateks.
Materace kieszeniowe, o ile są pokryte warstwą pianki i/lub lateksu także są bezpieczne dla alergików.
Naturalne wypełnienia materacy jak wełna, łuska gryki czy morska trawa nie są wskazane, ponieważ roztocza i drobnoustroje mogą się w nich czuć znacznie lepiej niż w piankowych materacach. Natomiast kokosowe maty w materacach uznawane są za bezpieczne dla alergików, ja jednak nie mam do nich przekonania, co prawda mają pewne właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, ale ich luźna struktura umożliwia zaleganie ewentualnego kurzu, gdyby się tam dostał.

Oprócz wyboru dobrego materaca niezbędny jest dobry pokrowiec antyroztoczowy - taki pokrowiec zabezpiecza materac przed wnikaniem roztoczy do środka, a jego istotną zaletą jest możliwość prania. Taki pokrowiec powinno się regularnie prać. Gdy nie jest stosowany pokrowiec, praktycznie każdy materac już po 12 miesiącach użytkowania będzie pokryty kurzem, roztoczami i ich odchodami.


Przykładowy materac, który moim zdaniem będzie dobry alergika to np:

- materac z pianki o standardzie medycznym, posiada właściwości antyalergiczne, a do tego jest bardzo wygodny, naprawdę godny polecenia, a do tego wyposażony jest w bardzo fajny pokrowiec likwidujący alergeny.
 - piankowy z lateksem, oznaczony jako antyalergiczny i zabezpieczony przed rozwojem pleśni, do materaca oczywiście można od razu wybrać odpowiedni pokrowiec.
- piankowy z lateksem z kilkoma warstwami pianki różnego typu - oczywiście też uznawany za bezpieczny dla alergików, także z pokrowcem.
- dla małych dzieci według mnie całkiem fajny jest materac lateksowy, który oprócz właściwości antyalergicznych dobrze dopasowuje się do ciała dziecka.
Ja mam materac właśnie piankowo-lateksowy i jestem z niego zadowolona. Dla małych dzieci na pewno świetnie się sprawdzi ten materac dziecięcy, dodatkowo posiada on w pokrowcu włókna o działaniu antyalergicznym.
Duży wybór materacy piankowych o różnych rozmiarach można znaleźć np. w tym sklepie z materacami.
Wybór materacy z tych materiałów jest bardzo duży, tak więc na pewno znajdziecie coś dla siebie.  Zanim zdecydujecie się na zakup warto dokładnie prześledzić opisy materacy. Spory wybór jest także w tym sklepie z materacami lub tutaj.

Moja rada jest taka - jeśli dowiedzieliście się o alergii na roztocza zacznijcie od materaca - jeśli ma już kilka lat naprawdę warto go wymienić na nowy, w starym materacu roztocza na pewno się już dobrze zadomowiły i nawet odkurzanie czy stosowanie specjalnych środków może być niewystarczające żeby się ich skutecznie pozbyć. A w kolejnych postach będę też pisać o innych metodach ograniczenia liczby roztoczy w domu, a szczególnie w sypialni.

Może Cię zainteresować też:


alergia na roztocza
alergia na roztocza
alergia na roztocza

author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

10 komentarzy

 1. Jestem producentem materacy i również godne polecania są materace kokosowe, które również jak lateks ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Pamiętajmy, że wymiana materaca co 5 lat, dla alergika 2-3 lata. Dobrym sposobem na oczyszczanie materaca z kurzu są urządzenia lecznicze (posiadam taki, bo również jestem alergikiem) na wodę, które czyszczą powietrze od kurzu, ale również specjalną końcówką można odkurzyć materac od środka. Jednak trzeba wymieniać, bo każdy materac ma swój czas :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam od niedawna materac lateksowy i jest OK, alergia się zmniejszyła, więc polecam. Do tego oczywiście regularne porządki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najważniejsze przy kupowaniu takie produktu to, to aby materac był zrobiony z materiału jak najbardziej przewiewnego, a więc tam gdzie istnieje możliwość cyrkulacji powietrza, wtedy to, roztocze tak łatwo się nie zagnieżdża w jednym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gryka jest materiałem który sam naruralnie się wentyluje, jest przewiewny i ma wlasciwosci antyalergiczne

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda. Dzieciom kupiłam materacyki gryczane bo od poczatku były problemy skórne, gryka dla alergików jest bardzo pomocna, dużo o tym czytałam

  OdpowiedzUsuń
 6. Gryka jest antyalergiczna no i ma jeszcze właściwości uniemożliwiające rozwój bakterii, pleśni i grzybni.To przy alergii bardzo wazne. Ja mam dla dzieci takie materace, sprawdzają się świetnie

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój mały alergik od materaca z gryką i kokosem ciągle miał jakieś krosteczki dopóki nie kupiłam nawierzchniowego materacyka z pianki HR25. Od razu lepiej. teraz gdy maluch wyrósł z łóżeczka nigdy nie kupię materaca który ma w swoim składzie coś innego od lateksu lub pianki co najmniej HR25, ale są też HR45. Pianki te są
  przewiewne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam wasze komentarze, potem poczytałam o gryce a na końcu zapytałam pediatry i wszystkie znaki na niebie pokierowały mnie żeby kupć dla córci materacyk kokos-gryka. Najlepszy , a ja chce dla dziecka jak najlepiej

  OdpowiedzUsuń
 9. Ważne, żeby wkład był jak najbardziej oddychający i przewiewny. U mnie wkłady z naturalnego tworzywa się nie sprawdziły. Przeszukałam internet i znalazłam materace z pianką, tzw Fusion, która ma nacięcia, które mają zapewnić cyrkulację powietrza. Poczytałam więcej i stwierdziłam, że kupię ten materac no i jestem zadowolona. Faktycznie można spać spokojnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety jestem alergiczką i musiałam wymienić mój materac i moją pościel. Wybrałam piankowy materac od Experta snu i syntetyczną pościel. Musiałam też usunąć wszystko co mogło zbierać kurz i teraz moja sypialnia stała się bardzo minimalistyczna.

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no