-->
.
no
no

Jakie ubranka dla małego alergika? Alergia na ubrania.

2 komentarze

Największy problem z atopowym zapaleniem skóry (AZS) u dziecka jest taki, że często nie wiadomo jaki czynnik spowodował wysypkę. Odpowiednie ubranko dla alergika pozwala wykluczyć przynajmniej jedną z potencjalnych przyczyn uczulenia.Jakie ubrania najlepiej używać przy alergii?

Odpowiednie ubranka, a szczególnie bielizna, są bardzo ważnym elementem wspomagającym poprawę kliniczną przy atopowym zapaleniu skóry u dzieci. Skóra atopików jest zwykle sucha, delikatna i nadwrażliwa.

Dlatego chciałabym podzielić się z Wami kilkoma zasadami ubierania alergika, które pomogły poprawić stan skóry Aleksa.

Pamiętam taki okres, gdy Aleks miał silną wysypkę na dłoniach i nadgarstkach. Czerwony, mocno swędzący wyprysk pojawiał się, po jakimś czasie znikał i znów powracał. Po wnikliwym "śledztwie" okazało się, że skóra na rękach reagowała wypryskiem na mankiety niektórych ubranek wykonane ze sztucznych materiałów. Zaostrzenia jego atopowego zapalenia skóry spowodowane były sztucznym materiałem.

Po usunięciu problemu wysypka się zmniejszyła, ale nadal nie było idealnie. Szukałam więc dalej. Stan skóry na rękach trwale się poprawił dopiero wtedy, gdy zaczęliśmy wywijać rękawki lub zakładać body na lewą stronę - przyczyną wysypki okazały się bowiem nylonowe nitki znajdujące się w szwach niektórych bawełnianych ubranek.

Dzięki wprowadzonym zmianom wysypka na rękach znikła, co przyniosło dużą ulgę Aleksowi, a mi pozwoliło mieć większą pewność tego, że pojawiające się nowe wysypki są spowodowane pokarmem, a nie jakimś czynnikiem z otoczenia.

Dlatego przy atopowym zapaleniu skory u dziecka trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem ubranek. Wiadomo, że sztuczne materiały mogą wywoływać alergię kontaktową w postaci np. wyprysku lub pokrzywki. Niewłaściwe ubranko może także nasilić istniejące objawy poprzez podrażnianie uszkodzonej skóry.

Na co zwracamy uwagę ubierając małego alergika:

 • bezpośredni kontakt ze skórą powinna mieć tylko bawełna lub specjalnie przygotowany jedwab; są to naturalne materiały, oddychające i uznawane za odpowiednie przy skórze atopowej
 • najlepiej wybierać bawełnę ekologiczną (uprawianą bez pestycydów i sztucznych nawozów) oraz nie barwioną (ma wtedy lekko szarawy lub beżowy kolor) - śnieżnobiałe ubranka są zwykle sztucznie wybielane drażniącym chlorem, kolorowe zaś zawierają barwniki mogące być kolejnym alergenem
 • pamiętamy, że nitki (szwy) w ubrankach są często ze sztucznego materiału
 • wybieramy ubranka bezszwowe lub rękawki wywijamy tak, żeby szwy nie drażniły skóry; można też zakładać ubranko na lewą stronę, wtedy szwy są na zewnątrz i nie drażnią skóry
 • uważamy żeby napy, suwaki i guziki nie dotykały skóry
 • wypruwamy metki; zwykle są one wykonane ze sztucznego materiału, a poza tym drażnią skórę mechanicznie
 • na wierzch ubranka "ochronnego" możemy zakładać ubranka z innych materiałów, ale staramy się żeby nie miały kontaktu ze skórą
 • rękaw "ochronnego" ubranka powinien być trochę dłuższy, tak, żeby chronił rączkę przed kontaktem z innym materiałem
 • czapeczki i rękawiczki wybieramy z bawełnianą wyściółką (wcale nie jest to łatwe!)
 • wszystkie nowe ubranka należy uprać w odpowiednim proszku i z dużą liczbą płukań, gdyż mogą mieć pozostałości środków chemicznych stosowanych przy produkcji, transporcie itp.
 • ubranka pierzemy oczywiście w odpowiednim proszku dla alergików (u nas dobrze sprawdza się Jelp, ale każdy może reagować inaczej na dany proszek; niektórzy np. piorą tylko w płatkach mydlanych), w wysokiej temperaturze (co najmniej 60 st.C) i nastawiamy możliwie najwięcej płukań
 • nastawiamy wirowanie na wysokie obroty, żeby ubranka szybko wyschły - gdy długo wiszą na suszarce może zbierać się na nich kurz, pyłki lub inne alergeny
 • idealnie, jeśli rodzice i opiekunowie także noszą bawełniane ubrania, prane w tym samym proszku co ubrania dzieckaa
 • zasady te, a  przynajmniej ich część, stosujemy profilaktycznie, nawet jeśli skóra jest w dobrym stanie, a przy zaostrzeniach najlepiej stosować wszystkie z tej listy


Na początku może to się wydawać trudne, ale można się przyzwyczaić :-) U niemowląt wystarczy zaopatrzyć się w kilka zestawów białych bawełnianych body i półśpiochów lub śpiochów. U starszych dzieci białe ubranka stają się mocno niepraktyczne bo dzieciaki się natychmiast brudzą, więc najlepiej kupić tylko bawełnianą lub jedwabną bieliznę a na wierzch spokojnie można zakładać ciemniejsze ubranka.

Jakie ubrania dla alergików warto wybrać?


Specjalistyczne ubranka dla alergików są dość drogie, ale ostatnio pojawiła się nowa marka Derma Clothes, firma oferuje bieliznę dla alergików w cenach bardziej przystępnych niż inne firmy, a jakość tych produktów jest bardzo dobra (mieliśmy okazję wypróbować piżamkę z tej firmy). Zgodnie z informacją od producenta "Pościel i ubrania dla atopików są wykonane z Maty^Care – materiału w pełni naturalnego, w którego skład wchodzi czysta bawełna i jony srebra. Ze względu na naturalny skład są bezpieczne i higieniczne – również dla skóry noworodków. Jak każdy produkt z naturalnej bawełny, także i ta odzież dla atopików jest łatwa w konserwacji i w prosty sposób można utrzymać jej świeżość." Więc jeśli podejrzewacie, że problemy skórne mogą mieć związek z niewłaściwymi ubraniami, warto wypróbować te produkty. Firma przygotowała dla czytelników bloga specjalną ofertę - 10% zniżki na hasło "Urok życia alergika". Jeśli chcecie skorzystać z tej zniżki, trzeba złożyć zamówienie ze sklepu mailowo - kontakt@bieliznadlaalergikow.pl, bo niestety sklep nie ma możliwości generowania zniżki automatycznie. Więcej informacji o ubrankach Derma Clothes i dostępne produkty znajdziecie TUTAJ.author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

2 komentarze

 1. Czy masz sprawdzone marki ubranek z bawełny organicznej? Większość marek ma je teraz w ofercie, ale barwione lub wybielane. Oglądałam ubranka Nanaf organic w naturalnych kolorach i zastanawiam się nad przetestowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas królują bawełniane śpioszki, bo na wszystko inne mały reaguje zaczerwienieniem i swędzeniem :/ Do tego dopiero niedawno odkryłam produkty Jelpa, o którym piszesz i na szczęście nie uczulają, a zdarzało mi się to z innymi produktami przeznaczonymi niby to dla dzieci. A co z prasowaniem ubranek? Bo ja prasuję dosłownie wszystko, ale nie wiem, czy będę mogła z tego zrezygnować? Na razie synek ma 4 miesiące.

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no