Jak wybrać poduszkę dla alergika?
Ja zwracam uwagę na kilka kwestii:- cała poduszka MUSI nadawać się do prania przynajmniej w 60ºC (taka temperatura niszczy roztocza)
- poduszka powinna być wykonana z materiałów delikatnych dla skóry (wiele osób z alergią na roztocza ma także AZS, które może nasilać się w kontakcie ze sztucznymi lub barwionymi materiałami).
- kolejna sprawa to tzw właściwości "antyalergiczne" - w praktyce oznacza to, że wypełnienie poduszki nie powinno przyciągać kurzu, stanowić pożywki dla grzybów, bakterii czy roztoczy, wskazane są materiały o właściwościach zniechęcających tych szkodliwych mieszkańców naszego łóżka.
- poduszka powinna też „oddychać” czyli swobodnie przepuszczać powietrze, zapewniając dobry komfort snu.
Jakie wypełnienie poduszki jest niewskazane przy alergii?
Nie polecam:- pierza i puchu (może uczulać, mogą gromadzić się w nim bakterie i roztocza, kwestie etyczne pozyskiwania tych materiałów, problemy z praniem)
- wełny różnych zwierząt (ogólnie jako naturalny materiał ma dobre właściwości, ale może uczulać, pranie jest także problematyczne)
- sztucznych materiałów kiepskiej jakości (nie oddychają, może pojawiać się wilgoć, zbijają się i poduszka szybko traci elastyczność)
Jakie wypełnienie poduszki jest polecane przy alergii?
Materiały naturalne
Wybór naturalnych wypełniaczy przyjaznych alergikom jest dość ograniczony - dla alergików może się dobrze sprawdzić:
Czyli materiał, który otacza wypełnienie. Zazwyczaj jest syntetyczny lub bawełniany. Dla alergików zdecydowanie lepszy jest ten drugi - dobrze odprowadza wilgoć, oddycha, może być często prany, nie uczula. Godne uwagi są także poszycia z lnu (ale powinien być gładki, tak żeby nie podrażniał mechanicznie wrażliwej skóry alergika) lub droższego jedwabiu.
Dla mnie ważne są oczywiście także cechy tej poduszki, które sprawiają, że jest ona przyjazna alergikom. Włókno bambusa ma bardzo dobre właściwości, dlatego dobrze się sprawdza w poduszkach dla alergików - naturalne właściwości antybakteryjne (ok 70% bakterii ginie w kontakcie z włóknami bambusowymi), możliwość prania, oddychanie i właściwości antystatyczne, które odpychają kurz i roztocze – mnie to przekonało. Producent zapewnia, że bambus pochodzi z ekologicznych plantacji, więc jego pozyskiwanie jest bezpieczne dla środowiska, a brak zawartości chemicznych środków sprawia, że jest to materiał przyjazny dla alergików. Z tej linii dostępne są także kołdry, także z bambusowym wypełnieniem – np. taka kołdra całoroczna.
- naturalny lateks (pianka lateksowa), która nie gromadzi kurzu i roztoczy, oczywiście jeśli dana osoba nie ma uczulenia na lateks.
- ciekawy jest także bambus (włókno bambusowe), które wydaje się być idealnym materiałem wypełniającym – nie uczula, jest miękki, elastyczny, dobrze odprowadza wilgoć i jest antystatyczny - odpycha więc kurz, dzięki czemu nie jest on gromadzony w poduszce.
Materiały syntetyczne
Natomiast ze sztucznych materiałów godne uwagi są po prostu zwykły poliester lub puch silikonowy, zwykle w postaci kulki silikonowej (powinien posiadać certyfikaty bezpieczeństwa). Poduszki z takim wypełnieniem można regularnie prać, nie wywołują alergii. Minusem jest jednak to, że mogą tracić swoją elastyczność.Poszycie poduszki alergika
Czyli materiał, który otacza wypełnienie. Zazwyczaj jest syntetyczny lub bawełniany. Dla alergików zdecydowanie lepszy jest ten drugi - dobrze odprowadza wilgoć, oddycha, może być często prany, nie uczula. Godne uwagi są także poszycia z lnu (ale powinien być gładki, tak żeby nie podrażniał mechanicznie wrażliwej skóry alergika) lub droższego jedwabiu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając poduszkę dla alergika?
Producenci starają się spełnić jak najwięcej oczekiwań klientów, wybór poduszek jest dlatego obecnie ogromny.- Zawartość dodatkowych składników np. aloesu - to ciekawy pomysł, szczególnie dla alergików, gdyż aloes posiada właściwości łagodzące dla skóry, a do tego działa antybakteryjnie.
- Obecność włókien srebra – działają antybakteryjnie, mogą być szczególnie korzystne przy AZS
- Certyfikaty – warto pytać sprzedawców o certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo stosowanych materiałów – lepiej zapłacić nieco drożej, niż kupić produkt zawierający szkodliwe pozostałości chemiczne lub po prostu niskiej jakości, który po pierwszym praniu będzie do wyrzucenia.
pamiętam kiedyś spałem w agroturystyce, mieli pościel z pierza, w środku nocy wynosiłem wszystko na balkon i spałem na gołym materacu, a i tak oczy łzawiły strasznie mimo leków. Od tamtej pory wożę poduszkę ze sobą! :)
OdpowiedzUsuńTo całkiem normalne przy alergii na roztocza - jak jadę w niesprawdzone miejsce zawsze mam ze sobą swoją poduszkę :)
UsuńMama ma AZS ale nigdy nie poddala sie rzetelnym testom na alergie. Czy uwazasz ze bez wiedzy na co jest uczulona, da rade kupic jej jakas trafiona niedrazniaca poduszke? Nazwijmy to poduszka uniwersalna :)
OdpowiedzUsuńPoduszka która spełnia wymogi dla wiekszości alergików to właśnie taka, jaką opisałam - czyli neutralne wypełnienie, które nie sprzyja roztoczom, bawełniana poszewka, dodatkowo pranie w hipoalergicznym proszku, bo poduszka może być najlepsza, ale jak poszewka będzie uprana w uczulającym proszku to wtedy nic nie pomoże zmiana poduszki :)
Usuńalergia na roztocza to okropna sprawa :-/
OdpowiedzUsuńto prawda :( ale jak się dobrze zadba o dom, to objawy potrafią bardzo się zmniejszyć.
Usuńszkoda, że z alergią na pierze nie na się za bardzo nic zrobić :(
OdpowiedzUsuńBambus jest cudowna roślina! jego włókna maja coraz szersze zastosowanie np. w odziezy.
OdpowiedzUsuń