-->
.
no
no

Jak dbać o materac alergika. Zobacz co można znaleźć wewnątrz materaca...

6 komentarzy
Jak dbać o materac alergika. Zobacz co można znaleźć wewnątrz materaca...
Materac - zarówno my, jak i nasze dzieci spędzają na nim znaczną część swojego życia. W łóżku dorośli spędzają zwykle ok 8 godzin dziennie, małe dzieci znacznie więcej.  Często zdarza się, że nasze materace posiadają bogate "życie wewnętrzne" i stanowią ciekawy ekosystem. Ja uwielbiam przyrodę, ale nie koniecznie chcę zapraszać wszelkie żyjątka do mojego materaca, szczególnie, że mam alergię na roztocza. A skąd one się tam biorą? No coż...niestety sami je tam przenosimy.
Zobaczcie na obecność jakich mikroorganizmów i różnych zanieczyszczeń są narażone materace.

Co można znaleźć wewnątrz materaca:

 • pot (tak, w nocy też się pocimy)
 • martwy naskórek - ok 80% złuszczonego naskórka, który gubimy w ciągu doby zostaje na materacu i w pościeli, w ciągu roku tracimy ok pół kilograma naskórka
 • roztocza - nawet kilka milionów osobników w jednym materacu!!!
 • odchody roztoczy - ogromna ilość, to w nich znajdują się uczulające białka
 • bakterie
 • kurz ( przeczytaj też o składzie kurzu domowego )
 • pleśnie
 • włosy
 • wszelki brud roznoszony przez nas i nasze zwierzęta
 • sierść zwierząt
 • pozostałości kosmetyków i detergentów
 • jeśli ktoś z domowników ma pasożyty skóry, to mogą się one znaleźć także na materacu - np. świerzbowce, nużeńce, wszy...milusio ;) 

pasożyty w materacach

Materac może stać się najbrudniejszym miejscem w naszym domu, oczywiście jeśli o niego nie dbamy.


Zaniedbany materac od momentu zakupu po kilku latach może być nawet kilka kilogramów cięższy, pełen kurzu i różnych organicznych odpadów. To jest siedlisko alergenów, a spanie na takim materacu pogarsza stan zdrowia alergika z dnia na dzień. Na szczęście można tego uniknąć stosując się do kilku zasad.


pokrowce dla materac

Jak dbać o materac alergika?

 • stosuj pokrowce na materace - według mnie to jest niezbędne, jest to jest jednorazowy wydatek, a taki pokrowiec zabezpiecza materac przed wnikaniem roztoczy, pleśni i innych alergenów do wnętrza materaca. Pokrowiec można prać, dzięki czemu zachowana jest higiena. Pokrowce ograniczają wnikanie roztoczy do wnętrza materaca i uznawane są za jeden ze skuteczniejszych sposobów redukcji liczby roztoczy i ich alergenów w materacach, dzięki czemu alergik ma mniejszy kontakt z alergenem = mniej objawów. Trzeba tylko pamiętać, że takie pokrowce trzeba regularnie odkurzać i prać.
 • regularnie odkurzaj materac - nawet jeśli stosujesz pokrowiec antyroztoczowy, to odkurzaj materac przy okazji każdego prania pokrowca. A jeśli nie stosujesz pokrowca, to materac powinno się dokładnie odkurzać co najmniej raz na tydzień
 • pozwalaj materacowi "oddychać" - nie ściel od razu szczelnie łóżka, zostaw na godzinę je odsłonięte, umożliwi to odparowanie potu, im mniejsza wilgotność tym mniejsze ryzyko rozwoju roztoczy.
 • przydatne jest regularne wietrzenie sypialni
 • zimą możesz pokusić się o "wymrożenie" materaca - jeśli na zewnątrz będzie silny mróz można materac wystawić na kilka godzin na balkon, mróz jest zabójczy dla roztoczy
 • unikaj chodzenia spać z mokrą głową - wilgoć sprzyja rozwojowi roztoczy i pleśni. To jest mój problem, bo niestety często chodzę spać z wilgotnymi włosami, ale staram się stosować do pozostałych punktów, więc liczę na to, że materac jest w miarę bezpieczny

Robaki w materacach z gryką?

Odnośnie wyboru materaca dla alergika będę jeszcze pisać, ale na razie chciałabym jeszcze poruszyć gorący ostatnio temat "robaków", które mamy obserwowały w materacach dla dzieci, jak się okazuje, takich przypadków były całkiem sporo i dotyczyło głównie materaców z gryką.

Materace z wkładem gryczanym owszem, są wygodne i naturalne, ale niestety w połączeniu z wilgocią (pot, czasem mocz w przypadku dzieci) i ciepłem naszego ciała, stanowią potencjalnie interesujące środowisko dla insektów (ale też pleśni). Zdarzyło Wam się kiedyś zapomnieć o kupionej kiedyś kaszy lub mące? Zapewne po kilku latach znajdziecie w niej różne insekty lub ich larwy. Nie żyjemy w sterylnym świecie. Nawet, jeśli materac w momencie zakupu był w 100% wolny od insektów i mikroorganizmów, to nie znaczy, że tak będzie przez kolejne miesiące. Drobne żyjątka i jaja owadów przenoszone wraz z kurzem lub na naszych ubraniach mogą przenikać w głąb materaca. Jeśli nie jest on odpowiednio zabezpieczony to na pewno znajdą tam przyjemne, ciepłe środowisko, a jeśli do tego będą miały pożywienie w postaci gryki, to na pewno zagoszczą tam na dłużej. Dlatego jeśli decydujecie się na materac gryczany, to trzeba o niego odpowiednio dbać, stosować pokrowce, chronić przed wilgocią i regularnie odkurzać. Wtedy zdecydowanie zmniejszycie ryzyko rozwoju "robaków". Niezależnie od tego, trzeba dokładnie oglądać materac i jeśli znajdziecie jakieś larwy, najlepiej będzie po prostu się go pozbyć. Zapewne materiały są odpowiednio przygotowywane do produkcji materacy, żeby wyeliminować takie ryzyko, ale w przypadku naturalnych surowców nie można oczekiwać, że nigdy nie znajdzie są tam żadne żyjątko, tym bardziej że ciepło i wilgoć stanowią idealne warunki dla wszelkich insektów.

Podsumowując - materac to potencjalne siedlisko alergenów, szczególnie roztoczy kurzu domowego, dlatego wymaga szczególnej dbałości. Podstawowym elementem zabezpieczenia materaca przed wnikaniem zanieczyszczeń i alergenów są pokrowce na materace.

Przeczytaj też:
Wybrane źródła:
Visitsunthorn et al, The accumulation of dust mite allergens on mattresses made of different kinds of materials. Asian Pac J Allergy Immunol. 2010 Jun-Sep;28(2-3):155-61.
Halken S et al., Effect of mattress and pillow encasings on children with asthma and house dust mite allergy. J Allergy Clin Immunol. 2003 Jan;111(1):169-76.
Chen et al., Social factors, allergen, endotoxin, and dust mass in mattress. Indoor Air. 2007 Oct;17(5):384-93.
author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

6 komentarzy

 1. U nas alergia ewidentnie nasila się podczas wyjazdów - ostatnio zaczęłam podejrzewać o to właśnie materace w wynajmowanych pokojach, czy tu coś da się zrobić. np. czy taki pokojowiec na materac chroni tez przed tym co jest już w "obcym" materacu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak, zawsze trochę to zmniejszy ilość wydostających się alergenów podczas spania. Warto też na wyjazdy zabierać własną poduszkę i kołdrę, bo w nich także są alergeny, a nie wiadomo, na jakie trafimy w ośrodku. My kiedyś trafiliśmy do pokoju, w który poduszki miały chyba ze 20 lat, masakra ;) od tamtej pory nigdzie się nie ruszam bez poduszki.

   Usuń
 2. Mam materacyk gryczany dla dziecka od roku i przy odpowiednim uzywaniu jak poducent nakazał materac jest czysciutki od współlokatorów. Te robaki o których można bylo przeczytac na niektórych forach albo byly kupione z materacem ( od niewiadomego producenta) albo przyszły i weszły w grykę przy włąśnie - jak piszenie- nieodpowiednim uzywaniu materaca. Dlatego warto poczytać min takie artykuły i zalecenia producenta a problemów nie będzie , wiem to na moim przykładzie

  OdpowiedzUsuń
 3. Też używam pokrowca antyroztoczowego, bez tego byłaby tragedia :-(

  OdpowiedzUsuń
 4. Gryka od dobrych producentów materacy jest sterylizowana w bardzo wysokich temperaturach w celu wyeliminowania wlasnie takich sytuacji jak owady czy ich larwy. Dlatego trzeba kupować tylko materace gryczane od polecanych i duzych producentów materacy i poczytac jaką mają linie produkcyjną i sprawdzic czy mają odpowiednie certyfikaty. Takie materace są bezpieczne. Ale fakt, ze o nie trzeba ciut bardziej dbać niz o byle jaka piankę. Zdrowie kosztem mniejszej wygody, każdy ma wybór

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla starszego dziecka szukalismy dobrego materaca, juz z tych następnych. Dużo ofert widziałam, w końcu wybralismy materac z Fiki Miki ten model Vera +. Bezpieczny, wygodny, a przede wszystkim ma ściągany pokrowiec do prania w pralce . Sprawdza się

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no