-->
.
no
no

Skład kurzu domowego - cała prawda - szczególnie ważna dla alergików.

6 komentarzy

Jaki jest skład kurzu domowego? 

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co może się w nim znajdować. Widzimy go niemal codziennie, patrzymy na niego z niechęcią, mimo, że pozbywamy się go regularnie, to jednak wciąż powraca. Kurz domowy stanowi nieodłączny element każdego mieszkania, spotykamy go zarówno w starych domach jak i nowoczesnych apartamentach.
Skład kurzu w naszym domu jest unikalny, w dużej mierze zależy on od lokalizacji nieruchomości, typu okien, obecności kwiatów, zwierząt, dzieci, rodzaju mebli i podłóg i szeregu innych czynników.

Jaki jest zatem skład kurzu i dlaczego jego obecność jest bardzo niekorzystna dla zdrowia alergików?

Kurz złożony jest przede wszystkim z drobnych odpadów organicznych, nieorganicznych i a także z żywych mikroorganizmów. Znajdziemy w nim niestety bardzo dużo potencjalnych alergenów, z których największym problemem dla alergików są alergeny roztoczy kurzu domowego. Badaniem składu kurzu domowego interesują się liczne instytucje naukowe i dotychczas powstało wiele publikacji na ten temat. Kurz domowy ma bowiem zaskakująco skomplikowany skład, a poniższa lista raczej Wam się nie spodoba...Można w nim znaleźć m.in:

 • fragmenty złuszczonego naskórka i włosy domowników
 • fragmenty złuszczonego naskórka zwierząt, fragmenty ich sierści
 • ziarna piasku i ziemi wniesione na butach
 • drobinki bawełny i innych materiałów z naszych ubrań
 • fragmenty materiałów mebli tapicerowanych
 • bardzo liczne bakterie (m.in. Bacillus, Micrococcus czy Staphyloccus)
 • grzyby, pleśnie i ich zarodniki (Aspergillus, Penicillium, Cladosporium)
 • jaja i odchody owadów
 • fragmenty ciała martwych owadów
 • jaja pasożytów (przyniesione na butach)
 • pył dostający się z zewnątrz, przez szczeliny w oknach
 • resztki pokarmowe (szczególnie jeśli w domu są małe dzieci…;-)
 • drobinki karmy zwierząt
 • pyłki roślin
 • żywe roztocza (nawet 3000 roztoczy w 1 gramie kurzu!)
 • fragmenty martwych roztoczy
 • odchody roztoczy
 • pozostałości środków chemicznych, środków czystości, kosmetyków
 • metale ciężkie (m.in ołów i półmetal arsen)
 • pył budowlany
 • drobinki z opon i asfaltu (szczególnie w miastach i przy ulicach)

Wiele z tych składników nie jest groźnych dla zdrowia, a nawet może stymulować naturalną odporność (jak np. obecność niektórych bakterii). Jednak znajdziemy w nim też elementy szkodliwe m.in. dla układu oddechowego (szczególnie w miastach i rejonach o dużym zanieczyszczeniu powietrza) oraz wywołujące objawy alergii. 

alergia na kurz

Ciekawe jest także, że skład kurzu się różni w zależności od jego lokalizacji - i tak skład kurzu z materacy i mebli zawiera najwięcej roztoczy i ich odchodów, kurz z podłogi zawiera więcej większych fragmentów i zwykle tworzy skupiska tzw “koty”, a kurz osiadający na półkach i wyższych meblach zawiera cząsteczki o mniejszej masie i więcej pyłu. 

Dlaczego w domu alergików trzeba odkurzać?


Kurz w niezbyt dużym stężeniu zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, ale dla alergików uczulonych na roztocza nawet jego niewielka obecność w mieszkaniu stanowi niestety poważny problem. Żywe roztocza nie są alergenem, uczulają nas przede wszystkim ich odchody oraz unoszące się fragmenty martwych roztoczy (białka w nich zawarte). Roztocza produkują niestety ogromną ilość odchodów, które dodatkowo pokryte są śluzem i przyklejają się do wszelkich powierzchni, a wraz z kurzem roznoszone są po całym domu i wywołują nieprzyjemne objawy alergii przez cały rok.
Nie jesteśmy jednak bezbronni - obecnie istnieje wiele sprytnych sposobów na zmniejszenie ilości kurzu i roztoczy w naszym domu. O tym jak sobie z tym poradzić już wkrótce przeczytacie w kolejnych artykułach.

Polecam inne artykuły na temat alergii na roztocza.
author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

6 komentarzy

 1. Latem przy otwartym oknie zawsze jest więcej kurzu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i co najgorsze wlatują wtedy paskudne pyłki, na które też mam uczulenie :( przydatne są takie siatki w oknach zatrzymujące alergeny.

   Usuń
 2. Jaki odkurzacz Pani poleca dla alergika roztoczowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej z wodnym filtrem, jest troszkę więcej pracy niż przy zwykłym, ale różnica ogromna. Jeśli się nie da, to wtedy odkurzacz z dobrym filtrem HEPA.

   Usuń
 3. A gdzie jest kontynuacja artykułu?
  Urwany w najgorszym momencie kiedy zaczyna dochodzić do meritum
  Jak radzić sobie z kurzem? Jak mu zapobiegać i eliminować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dalszy ciąg będzie, ale wciąż za mało czasu na pisanie, doba za krótka ;-)

   Usuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no