-->
.
no
no

Alergia na mleko nie czeka na koniec pandemii koronawirusa

Brak komentarzy
 Alergia na mleko nie czeka na koniec pandemii koronawirusa

Jako mama alergika nie wyobrażałam sobie nigdy takiej sytuacji, że nie można w każdej chwili iść do lekarza, że może być jakaś trudność z dostaniem się do lekarza lub wykonania badań diagnostycznych. Przecież u niemowląt objawy chorób potrafią rozwinąć się w ciągu kilku godzin! Nie wyobrażam sobie też jak miałaby wyglądać „diagnostyka” lub „leczenie” alergii w ramach telewizyty.


Teleporada przy alergii u niemowlaka?

A telewizyty w wielu przychodniach to obecnie praktycznie standard. Owszem, lekarze przejmują się poważnymi objawami u niemowląt i jeśli dzieje się coś poważnego to przyjmą dziecko na normalną wizytę. Ale niestety objawy skórne takie jak swędząca wysypka czy powszechne u niemowląt bóle brzuszka nie zawsze są traktowane jako powód do wizyty w przychodni. A przecież lekarz nie jest w stanie ocenić podczas telewizyty czy wysypka u dziecka to może być skaza białkowa, czy łojotokowe zapalenie skóry, czy nawet poważniejszy stan jakim jest bakteryjne lub grzybicze zapalenie skóry. Nawet jeśli wyślemy lekarzowi zdjęcia, to nie widać na nich dokładnie, poza tym skazie białkowej towarzyszą często mniej wyraźne objawy jak szorstkość skóry, które ciężko zauważyć na zdjęciach.

Jeśli lekarz w Twojej przychodni zniechęca Cię do odbycia wizyty z dzieckiem w placówce, bo uważa że wysypkę może wyleczyć telefonicznie, to zmień lekarza! Uważam, że u niemowląt każdy niepokojący objaw powinien być dokładnie sprawdzony przez lekarza. Zdarza się, że nawet pozornie niewinna wysypka może oznaczać poważną chorobę. Nie daj się zbyć lekarzowi – chodzi o zdrowie Twojego maluszka.


Twoje dziecko ma objawy skórne? Nie rezygnuj z wizyty u lekarza!

Zdarza się, że matki same rezygnują z wizyty w przychodni, bo obawiają się koronawirusa. Może wydawać Ci się, że wysypka to nie jest tak poważny problem, że poczekasz z wizytą aż przejdzie pandemia koronawirusa. To jednak nie jest dobry pomysł. Już wyjaśniam dlaczego.


 1. Po pierwsze, Twoje dziecko prawdopodobnie cierpi. Wysypka spowodowana alergią na mleko (skazą białkową) powoduje u niemowląt silny świąd. Niemowlę nie potrafi się podrapać,  ale skóra go baaardzo swędzi - więc jest niespokojne, kręci się, jest marudne lub płacze. To jest naprawdę nieprzyjemne uczucie – silne swędzenie może być nawet bardziej męczące niż ból.
 2. Po drugie, opóźnienie leczenia alergii i jej zaniedbanie we wczesnym okresie życia niesie ze sobą poważne konsekwencje na całe życie. Marsz alergiczny u takich dzieci postępuje bardzo szybko, objawy są bardziej nasilone a ilość alergenów uczulających takie dziecko w dorosłym życiu może być znacznie większa. Niestety – wiem to po sobie. Moja alergia we wczesnym dzieciństwie nie była prawidłowo leczona (lekarze chyba nie do końca wiedzieli jak leczyć moje objawy, nie zastosowano podstawowej metody, czyli diety eliminacyjnej…)


skaza białkowa u niemowląt - diagnostyka podczas padnemii Telewizyta przy alergii u niemowląt

Moim zdaniem jeśli objawy alergii występują u niemowlęcia, zdecydowanie powinnaś nalegać na wizytę w gabinecie. Telewizyta nie zastąpi dokładnego zbadania maluszka przez lekarza.

Przed wizytą możesz wykonać prosty test na alergię u niemowląt – pomoże Ci on usystematyzować swoje dotychczasowe obserwacje dotyczące objawów u dziecka, będzie tez pomocny dla lekarza w trakcie wizyty i może usprawnić jej przebieg. 

Przykładowe objawy które mogą oznaczać alergię na mleko (skazę białkową) i powinny Cię skłonić do wykonania testu i wizyty u lekarza: 

 • czerwone „lakierowane” policzki
 • wysypka
 • zaczerwienienia skóry
 • bóle brzuszka
 • ulewanie lub wymioty


Wizyty w trakcie pandemii – praktyczne wskazówki

 1. nie obawiaj się wizyty w przychodni – stosowanie są tam restrykcyjne środki ostrożności i skuteczne metody dezynfekcji, prawdopodobnie większe zagrożenie zakażenia wirusem czeka na Was w osiedlowym sklepie
 2. nie spóźniaj się, nie przychodź też dużo wcześniej, dzięki temu spędzisz mniej czas w przychodni
 3. po wyjściu z przychodni dokładnie zdezynfekuj dłonie, telefon, rączkę wózka, uchwyt torebki i inne elementy których dotykałaś rękami
 4. jeśli w wyniku leczenia nastąpi poprawa to na wizytę kontrolną może wystarczyć teleporada
 5. teleporada może być tez wystarczająca, jeśli potrzebujesz uzyskać od lekarza dodatkowe informacje, omówić wyniki badań, odnowić receptę lub porozmawiać o diecie dziecka


skaza białkowa, alergia na mleko u niemowląt


 Pamiętaj – alergia Twojego dziecka nie czeka na koniec pandemii, kilka miesięcy opóźnienia w diagnostyce i leczeniu mogą mieć długofalowe skutki dla zdrowia maluszka!

author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no