-->
.
no
no

Mieszkanie przyjazne alergikom

6 komentarzy
Mieszkanie przyjazne alergikom
Wszyscy alergicy i rodzice dzieci z alergią, którzy są uczuleni na alergeny domowe wiedzą, że jesień i zima to będzie dla nich ciężki okres. Ja odpoczywam od kataru siennego wywołanego przez pyłki drzew i traw, ale muszę być bardzo czujna, bo “domowe alergeny” też niestety mnie uczulają. Najczęstszą przyczyną alergii w mieszkaniu są roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i alergeny zwierząt. Alergia na domowe alergeny ma jednak taką przewagę nad innymi alergiami wziewnymi, że mamy pewien wpływ na to, jaka ilość tych alergenów znajduje się w naszym domu. Zobaczcie jak zatem zlikwidować alergeny roztoczy, grzybów i zwierząt i sprawić, żeby nasze mieszkanie było bardziej przyjazne alergikowi.

Jakie alergeny najczęściej występują w domu:

 • roztocza kurzu domowego - maleńkie pajęczaki, które odżywiają się martwym naskórkiem, namnażają się w materacach, pościeli, nieużywanych ubraniach, dywanach i wszędzie tam gdzie mogą się ukryć i mają dostęp do ludzkiego naskórka, uczulające są ich mikroskopijne odchody.
 • sierść zwierząt (a w zasadzie naskórek i białka obecne w ślinie zwierząt), mogą być obecne w domu, nawet jeśli zwierzę już tam nie mieszka, szczególnie często zdarza się uczulenie na kota i świnkę morską.
 • zarodniki grzybów - szczególnie Cladosporium i Alternaria, oraz pleśni domowych, ich mikroskopijne zarodniki nie tylko mogą wywoływać alergię, ale też poważne problemy zdrowotne.

Na szczęście w większości przypadków można zredukować ilość alergenów i zmniejszyć objawy alergii. Żeby ograniczyć ilość tych alergenów w naszym domu, trzeba przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.

Zasady w mieszkaniu przyjaznym dla alergika


Zasada nr 1 - Ogranicz ilość alergenów w mieszkaniu.

Wszystko jedno czy masz alergię na roztocza, pleśnie czy sierść zwierząt - dla poprawy samopoczucia kluczowe jest ograniczenie ilości tych alergenów w miejscu, gdzie alergik spędza najwięcej czasu - czyli zazwyczaj w sypialni. Jeśli to możliwe, ilość alergenów ograniczamy oczywiście także w innych częściach domu.

Zasada nr 2 - Dbaj o porządek i czystość. 

Niestety w zakurzonym, rzadko odkurzanym pomieszczeniu alergik zawsze będzie czuł się fatalnie. Tutaj nie ma półśrodków - trzeba regularnie odkurzać, ścierać kurze na mokro, często prać pościel.

Zasada nr 3 - Zainwestuj w walkę z alergią. 

To są spore wydatki, ale jednorazowe i bardzo poprawiają jakość życia i samopoczucie alergika:
 •  DOBRY odkurzacz dedykowany alergiom, najlepiej z wodnym filtrem, ewentualnie HEPA
 •  DOBRY oczyszcza powietrza, który ma wymienne filtry i zatrzymuje nawet mikroskopijne alergeny (pamiętajcie, że wymiana filtra to także spory wydatek i trzeba robić to regularnie).
 • mop parowy - pomaga likwidować roztocze, zarodniki pleśni i drobnoustroje na podłodze, bez konieczności stosowania środków chemicznych
 • pościel barierowa, pokrowiec na materac - utrudniają przenikanie i namnażanie roztoczy w łóżku

Zasada nr 4 - Wspomagaj się SKUTECZNYMI środkami. 

Nie wierz w cuda, sprawdzaj skuteczność, czytaj opinie. Ja sprawdzałam różne środki mające zwalczać alergeny w domu i z czystym sumieniem polecam Allergoff Spray, który jest naprawdę skuteczny. Ten środek znacznie zmniejsza liczbę alergenów w domu, jest bezpieczny, przebadany, a odkąd go używam mam zdecydowanie mniej objawów alergii w domu i leki biorę tylko sporadycznie.

Jak działa Allergoff Spray na domowe alergeny:

 • neutralizuje (unieczynnia) alergeny i przez co blokuje ich szkodliwe działanie
 • umożliwia skuteczne odkurzenie alergenów - są “sklejone” w większe pakiety, opadają niżej, więc łatwiej trafiają do odkurzacza
 • neutralizuje różne typu alergenów - nie tylko roztoczy, ale też inne domowe alergeny (zwierząt i grzybów pleśniowych)
 • zapewnia ochronę przez 6 miesięcy (chociaż ja stosuję częściej, ze względu na obecność w mieszkaniu kota)

Zasada nr 5 - Bądź czujny.

Jeśli alergia się nagle zaczęła nasilać, szukaj przyczyny - może w domu pojawiła się pleśń? Sprawdź łazienkę, zajrzyj za szafę, za kanapę, a nawet pod tapety. Siedliska grzyba czasem są bardzo trudne do zlokalizowania, a tylko wtedy mogą być skutecznie usunięte. Alergia ma też to do siebie, że się zmienia z wiekiem - może kiedyś nie miałeś alergii na kurz, a pojawiła się dopiero w tym roku? To niestety możliwe :-(

Alergeny domowe, mieszkanie przyjazne alergikom
Meble z wikliny czy rattanu łatwo gromadzą kurz, podobnie jak poduszki i meble tapicerowane. 

Podsumowując żeby ograniczyć ilość domowych alergenów należy:

 • codziennie odkurzać odkurzaczem z filtrem wodnym lub HEPA, które zatrzymują mikroskopijne alergeny, regularnie odkurzaj także materace
 • często wietrzyć mieszkanie (pod warunkiem, że nie jesteś uczulony na alergeny z powietrza)
 • ograniczyć do minimum liczbę sprzętów w sypialni
 • pościel prać w temperaturze co najmniej 60 C lub z użyciem Allergoff Wash (płyn, który likwiduje alergeny domowe). Allergoff Wash usuwa alergeny z pościeli, ubrań czy ręczników i działa nawet w temperaturze poniżej 60C.
 • zrezygnować z mebli gromadzących kurz i alergeny (meble tapicerowane, zasłony)
 • usunąć stare dywany i wykładziny, jeśli masz nowy dywan codziennie go odkurzaj
 • ograniczyć liczbę “łapaczy kurzu”, książki i bibeloty przechowywać w zamkniętych witrynkach, biblioteczkach itp.
 • usunąć pluszaki z sypialni dziecka lub przechowywać je zabezpieczone przed kurzem, regularnie je odkurzać i prać, można też zamrozić je co jakiś czas w zamrażarce
 • stosować oczyszczacze powietrza
 • zadbać o wentylację w łazience i kuchni, zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach może sprzyjać rozwojowi pleśni i zarodników grzybów
 • w przypadku alergii na pleśnie lepiej jest zrezygnować z roślin doniczkowych - a szczególnie w sypialni. W ziemi niestety często rozwijają się mikroskopijne grzyby i pleśnie. Jeśli bardzo lubisz rośliny możesz wybrać bardziej sucholubne - kaktusy czy sukulenty, w suchej glebie grzyby nie będą się zbyt chętnie rozwijać.
 • w przypadku alergii na sierść, nie należy wpuszczać zwierzęcia do sypialni i pokoju alergika, warto regularnie kąpać i wyczesywać pupila, najlepiej poza domem (powinna to robić osoba która nie jest uczulona na sierść), często myć ręce alergikowi po kontakcie ze zwierzęciem, jak najczęściej odkurzać legowisko zwierzęcia.
 • regularnie (raz na kilka miesięcy) stosować Allergoff Spray (spryskaj nim dywany, materace, pluszaki, meble tapicerowane, pościel i inne potencjalne siedliska roztoczy i domowych alergenów np. legowiska zwierząt)


Alergia na kota, alergeny kota
Koty mogą wywoływać alergię, ale oddawanie przyjaciela jest ostatecznością - najpierw trzeba spróbować ograniczyć ilość kocich alergenów w domu, można też porozmawiać o możliwości odczulania.


Jak widzicie alergia na kurz czy sierść zwierząt zmusza nas do podejmowania dodatkowych działań, ale na pewno warto się przemęczyć żeby zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie - bez objawów alergii. Dzięki powyższym działaniom, Wasze mieszkanie może stać się bardziej przyjazne alergikom.

A jeśli zainteresował Was preparat Allergoff to do 06.12.2019 specjalnie dla czytelników bloga producent przyznał kod rabatowy na zakupy w sklepie https://sklep.icbpharma.pl/

Kod UZAX19 należy wpisać w etapie koszyka – obniża ceny całej linii Allergoff o 30% (czyli Allergoff Spray, Allergoff Wash i linia preparatów do pielęgnacji Allergoff Atopy, uwaga - rabat nie dotyczy pakietów)

Allergoff roztocza


author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

6 komentarzy

 1. A alergii najważniejsza jest profilaktyka. Brak czynnika drażniącego jest najważniejszy. A jeśli nie da się przed nim uchronić, jak na przykład pyłki traw, można stosować leki kupione w aptece.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam alergię i dbam o to bym czuła się jak najlepiej. Kupiłam sobie irobota i włączam go codziennie. Zwykłe odkurzacze to wypuszczają wszystkie zabrudzenia, a robot przeciwnie, dodatkowo pochłania alergeny, bo ma dobry filtr.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako alergiczka miewam problemy z alergią ale tylko jak większość.. czyli wiosną.I tak jak w artykule napisane, jeżeli na prawdę wchodzę do pomieszczenia z dużą ilością kurzu to oczy mi łzawią. Osobiście w domu używam robota ze sklepu medycznego, który nawilża powietrze i na prawdę jest poprawa

  OdpowiedzUsuń
 4. Alergicy muszą w szczególności dbać o porządek w domu. Wszelkie zanieczyszczenia są dla nich mocno odczuwalne. Nie uważam, aby alergik musiał mieszkać w sterylnym domu o minimalistycznym wyposażeniu, ale na pewno musi większą uwagę przyłożyć do tego, jak sprzątać. Dobrze sprawdza się kompleksowe czyszczenie mieszkania urządzeniami typu Karcher oraz myjką parową. Takie czyszczenie będzie najskuteczniejsze oraz najzdrowsze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy po prawie roku od napisania tekstu pojawiły się nowe specyfiki? Stostuje jak w artykule alergoff jednak chciałabym spróbować coś innego. Polecasz cos?

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak naprawdę alergia alergii nierówna. Moje dzieciaki są silnie uczulone na wiele rzeczy. Najgorzej jest z utrzymaniem porządku w domu. Nawet roborock się nie sprawdził, bo cały kurz unosił się w powietrzu. Najlepiej chyba jednak mop parowy daje radę

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no