-->
.
no
no

Fenspiryd - wycofanie z obrotu Pulneo, Eurespal i inne - ważna informacja dla alergików i nie tylko.

1 komentarz
Fenspiryd - wycofanie z obrotu Pulneo, Eurespal i inne - ważna informacja dla alergików i nie tylko.

Główny Inspektor Farmaceutyczny 22.08.2019 poinformował o wydaniu decyzji na temat wycofania z obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd, najpopularniesze z nich to Pulneo, Fosidal, Eurespal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen. Oznacza to, że te leki do odwołania tej decyzji nie będą w ogóle dostępne w sprzedaży. Przypominam, że jest to ciąg dalszy sprawy z lutego, gdy GIF tymczasowo wstrzymał obrót tych leków do czasu wyjaśnienia. Powodem był fakt, że leki z fenspirydem mogą wywołać zaburzenia rytmu serca i mają niekorzystny stosunek korzyści do ryzyka.Wskazania do stosowania fenspirydu

Przykładowo Pulneo krople ma następujące wskazania "Leczenie objawowe (kaszel i odkrztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc" co sprawia że może być stosowany w wielu różnych przypadkach. Ja pamiętam że mój młodszy brat wciąż miał przepisywany przez lekarza syrop Eurespal (ktory też zawiera fenspiryd), nie miał co prawda działań niepożądanych, ale też skuteczności nie była zbyt duża. Aleks też miał przepisane kilka razy Pulneo, ale nie podawałam mu tego. Nie wierzyłam w jego skuteczność, ale u alergików często jest on przepisywany przy kaszlu jako syrop wspomagający, bo wywiera działanie przeciwhistaminowe i dodatkowo rozkurcza oskrzela, co jest korzystne u dzieci i dorosłych z tendencją do alergii i skurczu oskrzeli lub po prostu nadreaktywnosci oskrzeli. Lekarze go często też przepisywali jako ostatnią deskę ratunku przed zapisaniem antybiotyku.


Właściwości fenspirydu są następujące (Zgodnie z charakterystyką Pulneo)

Fenspiryd ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela. Właściwości te są najprawdopodobniej wynikiem działania kilku współistniejących mechanizmów, takich jak: - działanie antagonistyczne na receptory histaminowe H1 oraz działanie spazmolityczne typu papawerynowego (lub muskulotropowego); - działanie przeciwzapalne, mogące wynikać ze zmniejszonego wydzielania mediatorów procesów zapalnych (cytokin, TNFα, pochodnych kwasu arachidonowego, wolnych rodników).
Te właściwości sprawiały, że syropy i krople zawierające fenspiryd były dość powszechnie przepisywane przy wszelkiego rodzaju kaszlu u dzieci, a czasem tez dorosłych. Ogólnie fenspiryd ma ciekawe te właściwości, niestety problemem są jego potencjalne skutki uboczne.

Działania niepożądane fenspirydu

Działania niepożądane opisane w ulotce nie są szczególnie przerażające (senność, bóle brzucha, nudności), ale jest tam wzmianka o możliwym przyspieszeniu akcji serca, a przy przedawkowaniu te działania na serce mogą się nasilić. To właśnie wpływ na serce był przyczyną podjęcia decyzji o ponownej analizie badań nad skutecznością i bezpieczeństwem leku.

Drugim problemem ze stosowaniem fenspirydu bez kontroli lekarza (leki są dostępne bez recepty) może być stłumienie objawów infekcji (kaszel, duszność) i rodzicom wydaje się, ze dziecko zdrowieje - tymczasem wirusy lub bakterie mogą nadal być aktywne, a stan dziecka może się potem nagle pogorszyć. Dlatego moim zdaniem przy stosowaniu tego typu syropów powinna być zalecana kontrola lekarza, tak żeby mógł osłuchiwać dziecko i kontrolować przebieg infekcji.

Jakie leki z fenspirydem zostały wycofane?


Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu wszystkie preparaty zawierające fenspiryd – od tabletek dla dorosłych, po syropy dla dzieci.

Lista wycofanych leków zawierających fenspiryd:

Elofen 2 mg/ml - Podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A.

Eurefin 2 mg/ml - Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Eurespal 80 mg - Podmiot odpowiedzialny: Les Laboratoires Servier

Fenspogal 2 mg/ml  - Podmiot odpowiedzialny: Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena.

Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - Podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A.

Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - Podmiot odpowiedzialny: Medana Pharma S.A.

Pulneo o smaku coli 2 mg/ml  - Podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Pulneo 2 mg/ml - Podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Pulneo 25 mg/ml - Podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.


Jeśli macie w domu któryś z wymienionych leków, to koniecznie zapytajcie w aptece, co powinniście z nimi zrobić. Ja jakoś szczególnie nie przejęłam się wycofaniem tych leków, ale na pewno niektórym osobom pomagał. Jednak pozostawienie na rynku leku, który mógłby powodować kardiologiczne skutki uboczne było zdaniem europejskich władz pozbawione sensu...i dlatego nie kupimy już żadnego z tych leków. Na szczęście na rynku jest wiele innych leków stosowanych przy leczeniu kaszlu.Pulneo Fosidal wycofanie z obrotu

author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

1 komentarz

  1. Dobrze, że jest GIF, który czuwa nad takimi rzeczami. Fenspiryd mógł zrobić więcej złego niż dobrego, a przecież lek ma leczyć. Zdrowie dzieci jest najważniejsze.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no