-->
.
no
no

Alergicy muszą pić...ale co?

2 komentarze
Każdy człowiek musi wypijać dziennie odpowiednią ilość płynów. Szczególnie dużo powinno się pić w trakcie infekcji, kataru siennego, alergicznego zapalenia spojówek, kaszlu, ponieważ takie sytuacje zwiększają zapotrzebowanie na płyny. Dlatego alergicy często potrzebują więcej płynów.

Osoby dorosłe powinny wypijać dziennie około 1,5 - 2 litrów płynów. Dzieci oczywiście piją mniej, ale trzeba je zachęcać do picia bo w trakcie zabawy często "zapominają", że chce im się pić. Napoje trzeba dobierać tak samo starannie jak inne składniki diety alergika. Nie polecam oczywiście sztucznych ani słodzonych napojów. Trzeba dokładnie czytać etykiety, często nawet napoje oznakowane jako "dla dzieci" zawierają duży dodatek substancji słodzących, barwników i aromatów, a tego typu składniki na pewno nie są korzystne przy alergii.

picie dla alergika

Napoje polecane dla alergików to m.in. woda oraz niesłodzone, naturalne napoje:

- woda (najlepszy wybór :-) - mineralna lub kranowa (tam gdzie można pić bezpośrednio z kranu)
- herbatki owocowe - oczywiście z owoców, które nie uczulają danej osoby (najpopularniejsze to np. z czarnej porzeczki, malinowa, z czarnym bzem, jagodami, jabłkami)
- herbaty ziołowe - też trzeba być ostrożnym, bo lubią uczulać - stosunkowo często uczula np. popularny rumianek. Warto wybierać zioła, które przy okazji są pomocne przy alergii jak np. czystek czy pokrzywa.
- herbaty - dla dzieci raczej niewskazane, ale dorośli mogą pić np. zieloną herbatę, rzadziej czarną.
- rooibos - napar z czerwonokrzewu, niespokrewniony z herbatą, nie zawiera kofeiny. Ma przyjemny miodowy posmak i ładny kolor, lubiana przez dzieci.
- soki warzywne i owocowe - oczywiście najlepiej świeżo wyciskane z ekologicznych warzyw i owoców
- kompoty domowe (najlepiej bez dodatku substancji słodzących)
- mleka roślinne
- kawa zbożowa (uwaga przy alergii na gluten)

A jakie są Wasze ulubione zdrowe napoje?
author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

2 komentarze

  1. U nas woda (dla babci nie do pomyślenia, ale dzieci same się wody często domagają), domowe soki (z czarnego bzu, malinowe, truskawkowe), domowe kompoty (z jeżyn, wiśni, śliwek, mirabelek). Sporadycznie soki ze sklepu, ale tylko te 100% i rozcieńczone później z wodą.

    OdpowiedzUsuń
  2. To nie jest tak ze powinnismy wypic 1,5-2 litrow wody dziennie.Kazdy z nas ma inne zapotrzebowanie na plyny.Dobrym wyznacznikiem zapotrzebowania na wode jest kolor moczu.Jesli jest ciemny to trzeba uzupelnic plyny,jesli jest przezroczysty to plynow mamy w nadmiarze i trudno by wypijac kolejny litr by wypic dzienna norme.Wydalenie moczu skutkuje pozbyciem sie toksyn ale i tez witamin.Wiec wszystko z umiarem.

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no