.
no
no

Paracetamol dla alergika - jaki preparat wybrać? Porównanie składu 44 preparatów z paracetamolem.

3 komentarze
Paracetamol dla alergika - jaki preparat wybrać? Porównanie składu 44 preparatów z paracetamolem.
Jeśli Wasze dziecko nie jest alergikiem, to gdy musicie kupić preparat z paracetamolem Waszym największym problemem jest pewnie to, czy dziecko będzie wolało smak truskawkowy czy bananowy... Ale sprawa zakupu preparatu robi się znacznie bardziej skomplikowana, jeśli kupujecie preparat dla alergika. Sama nie raz miałam problem z wyborem, dlatego postanowiłam napisać ten artykuł - przeznaczony dla osób, które są alergikami lub mają dzieci z alergią i z różnych powodów muszą podać paracetamol - a chcą wybrać taki preparat, który zawiera jak najmniej potencjalnych alergenów. Pamiętajcie też, że u niemowląt i małych dzieci paracetamol powinno podawać się po konsultacji z lekarzem.
Alergia na sam paracetamol oczywiście też może wystąpić (częściej u osób uczulonych na salicylany), ale często alergiczne reakcje wywoływane są nie przez sam paracetamol, a przez substancje pomocnicze wchodzące w skład danego leku.
Kolejność preparatów jest alfabetyczna, artykuł jest całkowicie niezależny, powstał bez żadnej współpracy z producentami leków. Uwaga - to nie jest artykuł na temat tego, czy paracetamol jest zły czy dobry, ani o tym czy jest sens obniżać lekami gorączkę u dziecka, jest to po prostu porównanie składu preparatów z paracetamolem, które oszczędzi czasu na poszukiwaniu odpowiedniego preparatu wielu osobom z alergią. Dlatego gdy kolejka w aptece jest długa, a farmaceuta już nie ma siły czytać Wam składu kolejnego leku, może Wam się przydać poniższe zestawienie. W aptekach jest obecnie bardzo duży wybór preparatów z paracetamolem, alergicy powinni jednak zwracać szczególnie uwagę na ich skład.
Ja sama czasem potrzebuję wziąć paracetamol, wtedy wybieram zazwyczaj tabletki o jak najprostszym składzie, unikam wynalazków w stylu tabletki musujące czy granulaty, bo zawierają dużo dodatkowych składników. Dla dziecka natomiast wybieram czopki, ponieważ syropy z paracetamolem zawierają wiele potencjalnie alergizujących składników, których jeśli mam możliwość, to unikam. Starsze dzieci (od ok 6 lat) po konsultacji z lekarzem/farmaceutą mogą już brać niektóre z poniższych tabletek (zwykle połówkę) zamiast syropu.

Tabletki z paracetamolem


Acenol tabl. 300mg
  • Skrobia żelowana
  • Powidon
  • Kwas stearynowy
  • Kroskarmeloza sodowa


Acenol Forte tabl. 500mg
  • Powidon
  • Skrobia żelowana
  • Kwas stearynowy
  • Kroskarmeloza sodowa


Apap tabl, 500mg
  • Wosk Carnauba
  • Hypromeloza
  • Makrogol
  • Powidon
  • Skrobia żelowana
  • Kroskarmeloza sodowa
  • Kwas stearynowy

Codipar 500 mg tabletki
  • Celuloza mikrokrystaliczna
  • Skrobia ziemniaczana
  • Powidon K-30
  • Talk
  • Magnezu stearynian
  • Krzemionka koloidalna bezwodna
  • Karboksymetyloskrobia sodowa

Paracetamol Life, 500 mg, tabletki
  • Skrobia kukurydziana żelowana,
  • Magnezu stearynian
  • Sodu pirosiarczyn. 

Paracetamol LGO, 500 mg, tabletki.
  • Powidon K-29-32
  • Skrobia kukurydziana
  • Krzemionka koloidalna bezwodna
  • Magnezu stearynian.

Paracetamol Polfa-Łódź, 500 mg, tabletki 
  • Sorbitol
  • Skrobia ziemniaczana
  • Powidon
  • Magnezu stearynian 

Paracetamol Teva, 500 mg, tabletki 
  • Powidon K30
  • Kroskarmeloza sodowa
  • Skrobia kukurydziana 
  • Talk 
  • Celuloza mikrokrystaliczna 
  • Krzemionka koloidalna bezwodna 
  • Magnezu stearynian

Panadol, 500 mg, tabletki powlekane
  • Skrobia kukurydziana
  • Potasu sorbinian
  • Talk
  • Kwas stearynowy
  • Powidon (K25)
  • Skrobia żelowana
  • Skład otoczki tabletki: 
  • Hypromeloza (HPMC) 15 CPS
  • Triacetyna.

Paramax Rapid, 500 mg, tabletki
  • Powidon
  • Celuloza mikrokrystaliczna 
  • Karboksymetyloskrobia sodowa 
  • Kwas stearynowy 
  • Magnezu stearynian

Omnipap, 250 mg, tabletki powlekane 
Omnipap, 500 mg, tabletki powlekane
  • Rdzeń tabletki: 
  • Skrobia żelowana kukurydziana 
  • Hydroksypropyloceluloza 
  • Talk 
  • Magnezu stearynian 
  • Otoczka tabletki: 
  • Alkohol poliwinylowy 
  • Makrogol 3350 
  • Talk

Panadol Novum, 500 mg, tabletki powlekane
  • Skrobia żelowana
  • Wapnia węglan
  • Kwas alginowy 
  • Krospowidon Typ A 
  • Powidon K-25 
  • Magnezu stearynian 
  • Krzemionka koloidalna bezwodna 
  • Woda oczyszczona 
  • Otoczka: Opadry White YS-1-7003 o składzie: 
  • Tytanu dwutlenek (E 171) 
  • Hypromeloza 2910, 3cp 
  • Hypromeloza 2910, 6cp 
  • Makrogol 400 
  • Polisorbat 80 
  • Wosk Carnauba 
  • Woda oczyszczona

Paracetamol - Herbapol Wrocław, 500mg tabletki
  • Powidon
  • Karboksymrtyloskrobia sodowa
  • Skrobia żelowana
  • Kwas stearynowy
  • Celuloza mikrokrystaliczna
  • Krzemionka koloidalna
  • Karboksymetyloceluloza sodowa
  • Magnezu stearynian

Paracetamol Actavis, 250 mg, tabletki powlekane 
Paracetamol Actavis, 500 mg, tabletki powlekane 
  • Rdzeń tabletki: 
  • Skrobia żelowana kukurydziana 
  • Hydroksypropyloceluloza 
  • Talk 
  • Magnezu stearynian 
  • Otoczka tabletki: 
  • Alkohol poliwinylowy 
  • Makrogol 3350 
  • Talk

Paracetamol APC 500mg, tabletki
  • Skrobia kukurydziana żelowana
  • Magnezu stearynian
  • Sodu pirosiarczyn

Paracetamol APTEO MED, 500 mg, tabletki.
  • Sorbitol 
  • Skrobia ziemniaczana 
  • Powidon 
  • Magnezu stearynian 

Paracetamol Biofarm, 500 mg, tabletki
  • Skrobia żelowana 
  • Krospowidon 
  • Powidon 
  • Kwas stearynowy 
  • Magnezu stearynian

Paracetamol Dr. Max, 500 mg tabletki
  • Powidon K-30 
  • Celuloza mikrokrystaliczna 
  • Skrobia kukurydziana 
  • Kwas stearynowy

Paracetamol Filofarm 500 mg, tabletki
  • Skrobia 
  • Poliwinylopirolidon 
  • Kwas stearynowy

Paracetamol Hasco 500mg tabletki
  • Skrobia kukurydziana żelowana
  • Powidon (K-30)
  • Potasu sorbinian
  • Magnezu stearynian
  • Otoczka:
  • Hypromeloza
  • Tytanu dwutlenek
  • Polidekstroza
  • Talk
  • Maltodekstryna
  • Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha
---------------------------------------------------------
Komentarz - składniki pomocnicze tabletek z paracetamolem, to w większości substancje wypełniające, o niewielkim ryzyku wywołania alergii. Na niebiesko zaznaczyłam substancje konserwujące, których spożycie powinno się ograniczać do minimum u alergików. 
---------------------------------------------------------------------

Czopki z paracetamolem


Codipar 250, 250 mg czopki
Codipar 500, 500 mg, czopki
  • Lecytyna sojowa
  • Tłuszcz stały 


Efferalgan, 80 mg, czopki doodbytnicze
Efferalgan, 150 mg, czopki doodbytnicze
Efferalgan, 300 mg, czopki doodbytnicze
  • Półsyntetyczne glicerydy


Gemipar 50mg czopki
Gemipar 125mg czopki
Gemipar 500mg czopki
  • Parafina ciekła
  • Tłuszcz obojętny (Vitepsol H15)

Paracetamol Aflofarm, 125 mg, czopki
Paracetamol Aflofarm, 250 mg, czopki
Paracetamol Aflofarm, 500 mg, czopki
  • Lecytyna 
  • Tłuszcz stały

Paracetamol Farmina, 50 mg, czopki 
Paracetamol Farmina, 125 mg, czopki
Paracetamol Farmina, 250 mg, czopki 
Paracetamol Farmina, 500 mg, czopki
  • Tłuszcz stały

Paracetamol Hasco 80mg, czopki
Paracetamol Hasco 125mg, czopki
Paracetamol Hasco 250mg, czopki
Paracetamol Hasco 500mg, czopki

  • Tłuszcz stały (Witepsol S58)
--------------------------------------------------------
Komentarz - czopki z paracetomolem to według mnie najlepszy wybór, jeśli musimy podać paracetamol niemowlęciu (od 3 miesiąca życia) lub małemu dziecku - alergikowi. Są dostępne w różnych mocach, można więc dobrać odpowiedni czopek zależnie od masy ciała dziecka, a substancje pomocnicze w nich zawarte są zazwyczaj obojętne dla organizmu. Czopki nie są polecane  przypadku silnej biegunki, bo wtedy mogą zostać zbyt szybko wydalone.
----------------------------------------------------------

Paracetamol - zawiesiny dla dzieci 


Panadol dla dzieci, 120 mg/5 ml, zawiesina doustna.
  • Kwas jabłkowy
  • Azorubina
  • Guma ksantan
  • Sorbitol 70% (krystalizujący)
  • Maltitol ciekły
  • Aromat truskawkowy L10055
  • Nipasept sodu (estry parahydroksybenzoesanów)
  • Sorbitol
  • Kwas cytrynowy bezwodny
  • Woda oczyszczona.

Paracetamol Actavis, 24 mg/ml, roztwór doustny
  • Glicerol
  • Sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420)
  • Powidon K-30
  • Sodu cytrynian 
  • Potasu sorbinian (E 202) 
  • Kwas cytrynowy jednowodny 
  • Sodu pirosiarczyn (E 223) 
  • Sacharyna sodowa (E 954) 
  • Woda oczyszczona 
  • Aromat truskawkowy: Aromaty naturalne i identyczne z naturalnym, glikol propylenowy, alkohol benzylowy, sodu cytrynian

Paracetamol Aflofarm, 120 mg/5 ml, zawiesina doustna
  • Polisorbat 80
  • Sacharoza 
  • Guma ksantan 
  • Sacharyna sodowa 
  • Sodu benzoesan 
  • Kwas cytrynowy bezwodny 
  • Czerwień koszenilowa (E 124) 
  • Substancja poprawiająca smak i zapach truskawkowa (AR 0012/F) 
  • Woda oczyszczona

Paracetamol Basi, 40 mg/ml, zawiesina doustna
  • Kwas cytrynowy jednowodny 
  • Sodu cytrynian 
  • Sacharoza 
  • Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) 
  • Propylu parahydroksybenzoesan (E 216) 
  • Guma ksantan 
  • Woda oczyszczona 
  • Aromat pomarańczowy:  Aromaty naturalne, Aromaty sztuczne, etanol, Butylohydroksyanizol (E 320)

Paracetamol Galena 120mg/5ml syrop
  • Glicerol
  • Sorbitol E420
  • Powidon
  • Propylu parahydroksybenzoesan E216
  • Czerwień koszelinowa E124
  • Aromat owoce leśne
  • Woda oczyszczona

Calpol, 120 mg/5 ml, zawiesina doustna 
  • Maltitol ciekły
  • Sorbitol 70%
  • Zdyspergowana celuloza
  • Glicerol
  • Guma ksantanowa
  • Parahydroksybenzoesan etylu
  • Parahydroksybenzoesan metylu
  • Parahydroksybenzoesan propylu
  • Polisorbat 80
  • Aromat truskawkowy 500286 E, 
  • Karmoizyna E 122
  • Woda oczyszczona. 

Calpol 6 Plus, 250 mg/5 ml, zawiesina doustna
  • Sacharoza
  • Sorbitol 70%
  • Zdyspergowana celuloza
  • Glicerol
  • Polisorbat 80
  • Parahydroksybenzoesan metylu
  • Aromat cukrowy FP731
  • Aromat pomarańczowy 510652 E
  • Żółcień pomarańczowa E 110
  • Woda oczyszczona

Paracetamol Hasco, 120 mg/5 ml, zawiesina doustna
  • Sacharoza 
  • Guma ksantan (E 415) 
  • Kwas cytrynowy jednowodny (E 330) 
  • Sacharyna sodowa (E 954) 
  • Sodu benzoesan (E 211) 
  • Sodu pirosiarczyn (E 223) 
  • Aromat truskawkowy 
  • Woda oczyszczona 

Paralen Sus, 120 mg/5 ml, zawiesina doustna
  • Sorbitol 
  • Glicerol (85%) 
  • Guma ksantanowa 
  • Sodu benzoesan 
  • Kwas cytrynowy jednowodny 
  • Aromat poziomkowy 
  • Potasu sorbinian 
  • Sacharyna sodowa 
  • Woda oczyszczona

Pedicetamol, 100 mg/ml, roztwór doustny
  • Makrogol 600 
  • Glicerol 
  • Aromat malinowy (glikol propylenowy, alkohol etylowy i alkohol benzylowy) 
  • Sacharyna sodowa 
  • Azorubina (E122) 
  • Woda oczyszczona
-------------------------------------------------------
Komentarz - łatwo zauważyć, że te doustne preparaty dla dzieci zawierają dużo niezbyt korzystnych dla alergików substancji pomocniczych, zdecydowanie lepiej wybrać czopki, ale jeśli musicie podać niemowlętom lub małym dzieciom paracetamol doustnie, to lepiej wybrać jakiś bez barwników azowych (zaznaczone na czerwono - są one niekorzystne dla alergików, więcej informacji o tych barwnikach na dole artykułu). Lepiej unikać u alergików też substancji konserwujących (zaznaczone na niebiesko) oraz aromatów (zaznaczone na pomarańczowo).
--------------------------------------------------------

Paracetamol - tabletki musujące


Panadol Rapid, 500 mg, tabletki musujące
  • Sorbitol
  • Sodu sacharyna sodowa 
  • Sodu wodorowęglan
  • Powidon
  • Sodu laurylosiarczan
  • Dimetykon
  • Kwas cytrynowy bezwodny
  • Sodu węglan bezwodny

Efferalgan, 500 mg, tabletki musujące
  • Kwas cytrynowy bezwodny 
  • Sodu wodorowęglan 
  • Sodu węglan bezwodny 
  • Sorbitol 
  • Sodu dokuzynian 
  • Powidon. 
  • Sodu sacharynian 
  • Sodu benzoesan

APAP ból i gorączka, 500 mg, tabletki musujące
  • Kwas cytrynowy bezwodny 
  • Sodu wodorowęglan 
  • Sorbitol 
  • Sodu węglan bezwodny 
  • Powidon K 25 
  • Symetykon 
  • Sacharyna sodowa 
  • Aromat cytrynowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską (E414) i α-tokoferol (E307)) 
  • Makrogol 6000 
-------------------------------------------------------------
Komentarz - osobiście wolę zwykłe tabletki niż musujące, mają prostszy skład, te musujące zawierają dodatek substancji słodzących. Te musujące mogą być rozwiązaniem dla osób, które nie lubią połykać tabletek. Ze względu na formę podania, działanie paracetamolu zaczyna się trochę szybciej niż w przypadku zwykłej tabletki. 
--------------------------------------------------

Paracetamol - proszki i granulaty do rozpuszczania w wodzie


Panadol Menthol Active, 500 mg, proszek do sporządzania roztworu doustnego
  • Sacharoza,
  • Aspartam (E951)
  • Kwas winowy
  • Sodu cytrynian
  • Aromat mentolowy E 41580
  • Aromat czarnej porzeczki 502 009 AP 0551
  • Czerwony barwnik (Rojo conacert M659) zawierający:
  • karmoizynę (E122)
  • żółcień pomarańczową (E110) 
  • czerń brylantową (E151) 
  • standaryzowane sodu chlorkiem

Theraflu GRIP Miód i Cytryna, 500 mg, proszek do sporządzenia roztworu doustnego
  • Kwas askorbowy (Witamina C) 
  • Acesulfam potasowy Aspartam (E951) 
  • Wapnia fosforan 
  • Kwas cytrynowy 
  • Maltodekstryna 
  • Krzemionka koloidalna uwodniona 
  • Sodu cytrynian 
  • Sacharoza 
  • Żółcień chinolinowa (E104) 
  • Błękit brylantowy FCF (E133) 
  • Czerwień Allura AC (E129) 
  • Aromat cytryny (zawiera lecytynę sojową (E322)
  • Aromat rumianku (zawiera lecytynę sojową (E322)
  • Aromat miodu (zawiera lecytynę sojową (E322)
  • Aromat białej herbaty

Theraflu GRIP Owoce Leśne, 500 mg, proszek do sporządzenia roztworu doustnego
  • Kwas askorbowy (Witamina C) 
  • Acesulfam potasowy 
  • Aspartam (E951) 
  • Wapnia fosforan 
  • Kwas cytrynowy 
  • Maltodekstryna 
  • Krzemionka koloidalna uwodniona 
  • Sodu cytrynian 
  • Sacharoza 
  • Żółcień chinolinowa (E104) 
  • Aromat jagód (zawiera lecytynę sojową (E322)
  • Aromat malin (zawiera lecytynę sojową (E322)
  • Aromat żurawiny (zawiera lecytynę sojową (E322)
  • Aromat mentolu (zawiera lecytynę sojową (E322)
  • Aromat zielonej herbaty (zawiera lecytynę sojową (E322)

Apap Direct, granulat 500mg/saszetkę
  • Sorbitol (E 420) 
  • Talk 
  • Kopolimer metakrylanu butylu zasadowy 
  • Magnezu tlenek lekki 
  • Karmeloza sodowa 
  • Sukraloza (E 955) 
  • Magnezu stearynian 
  • Hypromeloza 
  • Kwas stearynowy 
  • Sodu laurylosiarczan 
  • Tytanu dwutlenek (E 171) N,2,3-trimetylo-2-(propan-2-ylo)butanamid 
  • Symetykon
  • Aromat truskawkowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, triacetynę, 3-hydroksy-2-metylo-4H-piran-4-on. 
  • Aromat waniliowy (zawiera maltodekstrynę, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, sacharozę). 


Apap Junior, 250 mg, granulat
  • Sorbitol (E 420) 
  • Talk 
  • Kopolimer metakrylanu butylu zasadowy 
  • Magnezu tlenek lekki 
  • Karmeloza sodowa 
  • Sukraloza (E 955) 
  • Magnezu stearynian 
  • Hypromeloza 
  • Kwas stearynowy 
  • Sodu laurylosiarczan 
  • Tytanu dwutlenek (E 171) 
  • Symetykon 
  • Aromat truskawkowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską , aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, triacetynę, 3 -hydroksy-2-metylo-4H-piran-4-on). 
  • Aromat waniliowy (zawiera maltodekstrynę, aromaty naturalne i identyczne z naturalnymi, glikol propylenowy, sacharozę). 
------------------------------------------------------------
Komentarz - podobnie jak  przypadku tabletek musujących, uważam, że lepiej połknąć zwykłą tabletkę z paracetamolem, granulaty i proszki muszą niestety zawierać aromaty, żeby dało się je wypić po rozpuszczeniu (zaznaczone na pomarańczowo) a niektóre z nich zawierają niekorzystne dla alergików barwniki azowe (zaznaczone na czerwono).
------------------------------------------------------------


jaki paracetamol dla alergika

Większość opisanych produktów bez problemu znajdziecie np. w tej aptece internetowej. W zestawieniu pominęłam preparaty o złożonym składzie (zawierające dodatkowe substancje czynne oprócz paracetamolu) oraz tabletki 1000mg (przeznaczone tylko dla dorosłych, a skład substancji pomocniczych mają zazwyczaj taki sam jak tabletki 500mg danej firmy). Przed zakupem preparatu, sprawdźcie też skład na ulotce, ponieważ producenci czasem zmieniają składy, a ja też nie mogę zagwarantować, że nie wkradły się tu żadne błędy, mimo że starałam się zachować najwyższą staranność :-) Składniki podałam na podstawie dostępnych CHPL aktualnych w październiku 2015.
Na czerwono zaznaczyłam barwniki azowe - ponieważ według mnie alergicy powinni ich szczególnie unikać. Barwniki te występują nie tylko w lekach, ale też w wielu kolorowych słodyczach, napojach i żelkach - zawsze czytajcie składy. A poniżej informacja o barwnikach azowych - cytat z Wikipedii:
"Barwniki azowe wykorzystywanie są także w przemyśle spożywczym, np. tartrazyna (E102), żółcień chinolinowa (E104), żółcień pomarańczowa FCF (E110), azorubina (E122),czerwień koszenilowa A (E124), czerwień Allura AC (E129). Barwniki azowe mogą spowodować nasilenie objawów nietolerancji salicylanów (np. aspiryny). Ponadto są czynnikiem wyzwalającym histaminę, przez co mogą nasilić objawy astmy, a także spowodować skurcze macicy u kobiet w ciąży, powodując poronienie. Dodatkowo, w połączeniu z benzoesanami, mogą powodować wystąpienie nadpobudliwości u dzieci. Nawet u osób nieuczulonych mogą być przyczyną pokrzywki[1][2]. U wielu barwników azowych podejrzewa się działanie kancerogenne[1]."

A jeśli w okresie jesienno-zimowym chcecie wzmocnić trochę odporność to warto spróbować naturalnych sposobów np. wypróbować sok z czarnego bzu, preparaty z aloesem albo acerolą, która zawiera masę naturalnej witaminy C.
Wkrótce opublikuję podobny artykuł na temat preparatów zawierających ibuprofen!
author profile image
Abdelghafour

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

3 komentarze

  1. W 2015 .10.06 zażyłam tabletkę paracetamol (rospuszczallną)i dostałam straszne uczulenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiepsko :( koniecznie zapisz sobie wszystkie składniki które były w tej tabletce, albo po postu weź ulotkę i pokaż lekarzowi, musisz dowiedzieć się który dokładnie składnik Cię uczulił i na przyszłość unikać danej substancji.

      Usuń
  2. Dzięki za artykuł-jestem mamą alergika, trzeba być mega uważnym, aby cos nie uczulilo.. właśnie szukam paracetamolu w syropie☺uważajcie np.na Acidolac baby-w saszetkach producentem jest Medana i brak białek mleka krowiego, a w tym w kroplach jest białko i bardzo groźna kazeina-jesli ktoś jest uczulony. Firma- polpharma... także trzeba czytać ulotki i jeszcze raz czytać!!

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do zamieszczania w komentarzach swoich doświadczeń na temat poruszanych zagadnień i alergii. Proszę nie umieszczać linków do stron komercyjnych, usuwam także komentarze z "lokowaniem" produktów ;-) Ze względu na częste próby uskuteczniania darmowej reklamy w komentarzach, komentarze są publikowane po sprawdzeniu treści - zwykle w ciągu 1-2 dni.

no
no